Powięź. Co to jest powięź? Jakie funkcje pełni powięź mięśniowa?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale powięź jest niezbędna nam do jakiegokolwiek ruchu i przede wszystkim do zachowania równowagi. Co to jest powięź? I jaki wpływ ma nasz organizm? Warto ćwiczyć powięzi?

Powięź - co to?

Nikt nie uczy nas o nich na lekcji biologii w szkole. Poznajmy kolejne kości, budowę mięśni. A wszyscy zapominają o powięziach. Tymczasem te niepozorne błony odgrywają niemałą rolę w pracy naszego organizmu.

Powięź to wielofunkcyjna błona, która jest zbudowana z tkanki łącznej. Odpowiada choćby za poprawną postawę ciała, ochronę narządów wewnętrznych i struktur mięśniowo-stawowych. Dodatkowo także za odżywienie organizmu! Nie wspominając już o tym, że to powięzi mają kluczowy wpływ na metabolizm.

Błona ta jest zbudowana z wielu sieci tkanek łącznych. Są one trójwymiarowe i mogą rozciągać się w dosłownie wszystkich kierunkach. Powięź otacza każdy mięsień. Chroni nasze mięśnie i utrzymuje ciało w jednym kawałku.

Powięzi, którą tworzą włókna kolagenowe tkanki łącznej, znajdziemy wszędzie. Trzeba tu wymienić choćby przegrody mięśniowe, więzadła, ścięgna, torebki organów, torebki stawowe, rozcięgna. Ale nie tylko. W skład wchodzą między innymi: skóra, tkanka podskórna, mięśnie, ścięgna i więzadła.

To wszystko razem w połączeniu z tkanką mięśniową tworzy system mięśniowo-powięziowy. Ten system tworzy natomiast łańcuchy mięśniowe. Dzięki temu możemy wyizolować jeden mięsień, jeden ruch. Dopiero nasze świadome działanie, pobudza kolejny mięsień i kolejny, i jeszcze kolejny.

Powięzi składają się z trzech warstw. Na samej górze mamy do czynienia z warstwą powierzchowną, która znajduje się pod skórą właściwą. Dalej wchodzimy do warstwy głębokiej. Powięź kończy namięsna.

Powięź mięśniowa – funkcje

Powięzi mięśniowe pełnią w organizmie bardzo ważne role. Przede wszystkim odpowiadają za przewodzenie. Czym jest przewodzenie powięzi mięśniowych? To przede wszystkim transport ważnych substancji odżywczych w organizmie człowieka. W powięziach mamy szlaki krwionośne, nerwowe i limfatyczne. Bez nich żadne wartości odżywcze nie trafią, tam gdzie powinny. To właśnie dzięki właściwej pracy powięzi, regulowaniu dostaw substancji odżywczych możemy mówić o dobrej przemianie materii. Struktury powięziowo-mięśniowe rozlokowują organy i mięśnie. Chronią je i mają wpływ tym samym na napięcie naszych mięśni, a więc także na wygląd naszej sylwetki.

Powięzi można nazwać „opakowaniem” dla naszego organizmu. Budują one struktury, dzięki którym narządy, mięśnie, stawy mają swoje miejsce w skomplikowanym ciele człowieka.

I najważniejsze, co podkreślaliśmy przy każdej funkcji powięzi mięśniowych ich naczelną rolą jest ochrona. Ze względu na elastyczną strukturę powięzi mięśniowe pomagają ciału w ruchu – nawet tym najmniejszym - oraz chroni stawy przed wszelkimi urazami zewnętrznymi.

Uszkodzona powięź

Uszkodzenie powięzi mięśniowej jest bardzo bolesne. Najczęściej zdarza się przy kontuzjach związanych z uprawianiem sportów. Kiedy dochodzi do unieruchomienia stawu, zaczyna wysychać torebka stawowa, dochodzi do przeciążenia i nawet naderwania powięzi. Uszkodzona powięź bywa bardzo bolesna.

Powięź piersiowo-lędźwiowa

Jedną z popularniejszych powięzi jest powięź piersiowo-lędźwiowa. Rozciąga się ona od kości krzyżowej, talerza biodrowego, mięśnia pośladkowego wielkiego i biegnie ku samej górze, wzdłuż kręgosłupa do mięśni płatowatych. Dodatkowo idzie także  w stronę barku, przechodząc do mięśnia najszerszego grzbietu oraz w stronę mięśni skośnych brzucha i poprzecznego brzucha. Rozpościera się więc naprawdę na dużej powierzchni naszego ciała. To bardzo ważne, aby powięź piersiowo-lędźwiowa działała prawidłowo.

Przede wszystkim odpowiada ona za każdy ruch. A jej połączenia z mięśniami – brzucha, tułowia, miednicy – pozwalają nam zachować stabilność. Dzięki prawidłowemu napięciu mięśni i powięzi możemy mówić o właściwej postawie ciała.

Dodatkowo powięź piersiowo-lędźwiowa poprzez połączenie mięśni pośladkowych z najszerszym grzbietu pozwala nam przesunąć siłę z nogi na przeciwną rękę. A dzięki tej naprzemienności możemy poruszać się.

Kolejna ważna funkcja powięzi piersiowo-lędźwiowej związana jest z włóknami nerwowymi: Pacciniego, Golgiego, Ruffiniego. Dzięki nim możemy odbierać bodźce docierające do nas zewnątrz.

Pamiętajmy także o tym, że niewłaściwe napięcie tej powięzi może nam zaszkodzić i źle oddziaływać na kręgosłup lędźwiowy. Kiedy dochodzi do wzmożonego napięcia, tkanki się skracają i kompresują kręgi znajdujące się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Więcej o: