Mięsień czworoboczny. Rodzaje mięśni czworobocznych i funkcje

Mięsień czworoboczny to jeden z większych mięśni w naszym organizmie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poruszać ramionami, górnym odcinkiem kręgosłupa. Niestety nasz siedzący tryb życia źle wpływa na jego kondycję. Jakie są rodzaje mięśni czworobocznych i z czego się składają?

Mięsień czworoboczny grzbietu

Mięsień czworoboczny grzbietu przypomina swoim kształtem trójkąt. Składa się z dwóch płatów – prawego i lewego. Razem tworzą coś na kształt rombu. Wchodzi w skład mięśni powierzchownych i kolcowo-ramiennych. Rozciąga się na przyczepach, które znajdują się i rozpościerają od czaszki do wyrostków kolczastych dwunastu kręgów piersiowych. Górna część zaczepiona jest o zewnętrzny fragment obojczyka. Natomiast dolne włókna mięśnia czworobocznego grzbietu są umiejscowione przy grzebieniu łopatki. Część środkowa z kolei stanowi mocowanie wyrostka barkowego.

Mięsień czworoboczny grzbietu ma podwójne ukrwienie. Oznacza to tyle, że w jego skład wchodzą aż cztery tętnice: poprzeczna, podłopatkowa, potyliczna i gałęź grzbietowa tętnic międzyżebrowych tylnych.

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się jeszcze powierzchowne mięśnie grzbietu. I dzieli się je na kolejne dwie grupy – mięśnie kolcowo-ramienne oraz mięśnie kolcowo-żebrowe.

Mięsień czworoboczny grzbietu ma kilka bardzo ważnych funkcji. Jego podstawową rolą jest dbanie i umożliwienie działania układu ruchowego. Kiedy zaniedbamy tę część naszego ciała, możemy spodziewać się przykrych dolegliwości bólowych. Warto więc ćwiczyć i wzmacniać mięsień czworoboczny grzbietu.

Mięsień czworoboczny lędźwi

Kolejnym rodzajem mięśni czworobocznych jest mięsień czworoboczny lędźwi. To płaski mięsień, który mieści się na tyle brzucha, ale po obu stronach kręgosłupa. Rozciągaj się między dwunastym żebrem a miednicą. Ma dwie warstwy, a ich włókna wzajemnie się krzyżują.

Takie umiejscowienie mięśnia czworobocznego lędźwi sprawia, że pełni on wiele ważnych funkcji. Działając obustronnie może brać udział w prostowaniu kręgosłupa, a kiedy pracuje jednostronnie powoduje zgięcie boczne. Dodatkowo pełni rolę stabilizatora dla ostatniej pary żeber oraz przyczepów przepony, a dzięki temu jest mięśniem wdechowych.

Unerwienie mięśnia czworobocznego lędźwi jest dość złożone. Pochodzi z gałęzi brzusznych oraz z nerwu podżebrowego, natomiast jeśli chodzi o dopływ krwi, to ten zapewniają mu tętnice: podżebrowa, biodrowa wewnętrzna, lędźwiowe, biodrowo-lędźwiowa.

Te informacje są bardzo ważne, jeśli cierpimy na ból i napięcia w tej okolicy ciała. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym bardzo często występuje razem z napięciem mięśnia czworobocznego lędźwi.

Mięsień czworoboczny uda

Mięsień czworoboczny uda składa się aż z czterech rodzajów mięśni. Mówimy o mięśniu prostym uda, mięśniu obszernym bocznym, mięśniu obszernym przyśrodkowym i mięśniu pośrednim. Dodatkowym mięsień, który można zaliczyć jako jedną z części mięśnia czworogłowego uda, to mięsień stawowy kolana. Niektórzy jednak klasyfikują go wyłącznie jako element mięśnia obszernego pośredniego.

Warto sobie uświadomić, że mięsień czworogłowy uda stanowi największą, a także najsilniejszą grupę mięśniową organizmu człowieka. W ślad za olbrzymią powierzchnią idzie także wielka odpowiedzialność. Mięsień czworogłowy uda działa zarówno na staw biodrowy, jak i na staw kolanowy. Mówi się o nim jako o głównym prostownikiem podudzia, które nie tylko odpowiada za ruch prostowania, lecz także stabilizuje staw kolanowy. Mięsień czworogłowy uda dodatkowo pomaga w pracy mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Dzięki niemu możemy zginać nasze kolano w stawie biodrowym.

Mięśnie czworoboczne – łagodzenie bólu

Ból mięśnia czworobocznego, szczególnie mięśnia czworobocznego grzbietu, jest bardzo popularny. Prowadzimy siedzący tryb pracy, dużo jeździmy samochodem, mało uprawiamy sportów. To wszystko prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Zaczyna się od napięcia i uczucia pieczenia, a mogą pojawić się nawet problemy z oddychaniem.

Oczywiście przy poważniejszych kontuzjach koniecznie należy zgłosić się do fizjoterapeuty. Jednak w początkowej fazie bólu, warto także samodzielnie rozciągać i wzmacniać mięśnie. Nie wspominając już o tym, że jak przy każdym schorzeniu najlepsza jest profilaktyka.

Regularny sport powinien wyeliminować bóle i napięcia w mięśniach czworobocznych. Oprócz tego warto postawić na masaże i polewanie mięśni naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Pomogą też okłady z lodu i picie naparu z imbiru, który ma właściwości przeciwzapalne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA