Budowa klatki piersiowej jest bardzo złożona. Idąc od góry, szkielet kostny składa się z mostka, 12 par żeber, 12 kręgów piersiowych. Wymienione kości wchodzą w skład rusztowania kostnego, które rozpoczyna się otworem górnym klatki piersiowej – jak sama nazwa wskazuje umiejscowionym na górze – a kończy dolnym otworem klatki piersiowej.
Matka Natura zadbała o wyjątkową anatomię mięśni klatki piersiowej. Od jamy brzusznej oddzieliła ją przeponą. Natomiast wspomniane kostne rusztowanie klatki piersiowej pokryła gęsto mięśniami. Zaczynając od tyłu rusztowania znajdziemy tam mięśnie grzbietu. Od przodu okala klatkę piersiową mięsień piersiowy większy, mięsień piersiowy mniejszy, mięsień podobojczykowy i mięśnie międzyżebrowe i podżebrowe.
Klatka piersiowa od środka pokryta jest opłucną. I to właśnie tam znajdują się płuca i śródpiersie. Na jego skład wchodzą: serce, przełyk, tchawica, nerwy i duże naczynia.
Klatka piersiowa na zewnątrz jest oczywiście pokryta skórą. A wieńczą ją sutki piersiowe.
Niestety w budowie klatki piersiowe mogą pojawić pewne nieprawidłowości. Do najpopularniejszych odchyleń w anatomii klatki piersiowej należą schorzenia nazywane klatką piersiową kurzą i klatką piersiową lejkowatą.
Budowa klatki piersiowej kurzej wyróżnia się tym, że mostek jest przesunięty znacząco do przodu. Gołym okiem widać uwypuklenie, które się tworzy mniej więcej na środku klatki. Zazwyczaj jest to wada wrodzona. Spotyka ona najczęściej mężczyzn i jest objawem krzywicy.
Natomiast odstępstwo w anatomii klatki piersiowej nazywanej lejkowatą polega na tym, że dolna część mostka i dolne żebra są lekko wsunięte do środka. Wyglądają jakby zostały wgniecione w wyniku urazu mechanicznego. Jest to także wada wrodzona. Różnica między klatką piersiową kurzą a lejkowatą jest taka, że tę drugą można leczyć. W jaki sposób? W klatce piersiowej instaluje się metalowy wspornik. Ma on kształt litery U. Jego głównym zadaniem jest rozpychanie żeber i mostka od środka, co stopniowo przywraca kościom odpowiedni kształt. Takie leczenie może trwać latami.
Kiedy mówimy o nieprawidłowościach w budowie klatki piersiowej, warto też wspomnieć o bólu, który może pojawić się w tych okolicach. Nie ma on zazwyczaj nic wspólnego z anatomią. Ból w klatce piersiowej nie może zostać przez nas zbagatelizowany. Może być objawem czegoś bardzo poważnego. Na przykład zapalenia osierdzia, płuc, a nawet trzustki. W skrajnych przypadkach może być nawet pierwszym sygnałem od organizmu, że zmaga się on z nowotworem.
Jakie mięśnie klatki piersiowej służą do czego? Mięśnie klatki piersiowej mają wiele, bardzo ważnych funkcji. Jedną z ważniejszych jest ochrona naszych narządów wewnętrznych. Ale po kolei.
Zacznijmy od mięśni głębokich klatki piersiowej i przepony. To one pozwalają nam oddychać! Odpowiadają nie tylko za ochronę płuc, lecz także wspomagają ich pracę. Podczas oddechu mięsień piersiowy większy unosi nasze żebra w górę. Z tego powodu jest często nazywany mięśniem wdechowym.
Dodatkowo mięśnie klatki piersiowej są odpowiedzialne za większość naszego ruchu. Dzięki nim możemy się schylać, podpierać, odpychać od czegoś, przyciągnąć coś do siebie czy odwodzić ramionami w bok, w dół czy w górę.
Podchodząc do sprawy bardziej szczegółowo. Funkcje poszczególnych mięśni są związane z miejscem ich przyczepu. I tak mięsień piersiowy, a konkretniej jego część obojczykowa przywodzi i zgina ramiona do przodu. Ponadto ustawia prawidłowo kości ramienne w stawach. Natomiast część mostkowa pozwala nam na ruch opuszczania ramion w dół. Kiedy dochodzi do skurczu całego mięśnia klatki piersiowej możemy przesunąć łopatki do przodu.
Na tym przykładzie doskonale widać, że klatka piersiowa to zespół naczyń połączonych. Żaden mięsień, przyczep nie pozostaje bez funkcji. Bardzo ważne jest wzmacnianie pracy mięśni klatki piersiowej regularnymi treningami. Systematyczne ćwiczenia nie tylko pozwolą nam się cieszyć zdrowiem, lecz także ujędrnią biust i wyrzeźbią mięśnie klatki piersiowej.