Ćwiczenia na plecy w domu. Trening na plecy należy do trudnych? Jak ćwiczyć plecy w domu?

Ćwiczenia na plecy są podstawowym elementem dobrze przygotowanego treningu. Powinniśmy wzmacniać je podczas uprawiania każdej dyscypliny sportu. Dzięki nim nie tylko uzyskamy lepsze wyniki w naszej dziedzinie, lecz także unikniemy przykrych dolegliwości kręgosłupa.

Trening pleców w domu – zalety

Ćwiczenia na plecy powinien wykonywać każdy. Nieważne, czy zależy nam na rzeźbieniu mięśni, budowaniu wytrzymałości czy wzmacnianiu. Trening pleców jest naprawdę przydatny. Na dodatek możemy go wykonywać w domu. Nie musimy nawet wychodzić na siłownię czy do fitness klubu.

Dlaczego trening pleców jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że plecy biorą udział we wszystkich naszych czynnościach. Pracują cały czas. Oczywiście mają wsparcie – choćby braki, bicepsy, ramiona – ale to na nich spoczywa główny ciężar.

Trening pleców w domu pozwoli nam zadbać o utrzymanie pięknej, nienagannej sylwetki, której wszyscy będą nam zazdrościć. To od ich kształtu zależy cały nasz wygląd. Dobrze uwypuklone mięśnie pleców tworzą literę V. Szersza część ramion stopniowo zwęża się ku talii. Dzięki temu nasza sylwetka sprawia wrażenie smuklejszej.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie nasze lepsze samopoczucie wynikające z większej pewności siebie. Kiedy mamy silne plecy, bezwiednie prostujemy się. Stajemy się optycznie wyżsi, patrzymy z góry i czujemy się pewniejsi. To nie raz, nie dwa przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i na gruncie zawodowym.

Kluczowa jest także siła. Plecy są największą partią mięśniową. Dzięki nim możemy generować naprawdę sporo siły. Kiedy mamy silne plecy, łatwiej nam podnosić ciężary czy choćby dziecko z podłogi lub dźwigać zakupy ze sklepu.

Najważniejszą zaletę zostawiliśmy na koniec. Ćwiczenia na plecy w domu przede wszystkim przysłużą się naszemu zdrowiu. Wiele osób prowadzi w tej chwili siedzący tryb życia. Kiedy nie wzmacniamy mięśni pleców, zaczynają nam doskwierać różne bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia na plecy bez sprzętu – trudne czy łatwe?

Kiedy wykonywać trening pleców w domu, wcale nie musisz inwestować w drogie urządzenia. Ćwiczenia na plecy równie dobrze wykonasz bez sprzętu. Nie muszą być one szalenie skomplikowane. Wystarczy być cierpliwym, ćwiczyć dokładnie i nie zrażać się początkowym brakiem efektów. Plecy wzmocnią się nawet przy z pozoru łatwiejszych ćwiczeniach. Najważniejsza jest regularność, a nie trudność ćwiczeń.

Ćwiczenia w domu na plecy – jakie mięśnie wzmacniamy?

Przede wszystkim ćwicząc w domu plecy pracujemy nad mięśniem grzbietu i mięśniem czworobocznym. Ten pierwszy okala kręgosłup, drugi natomiast dotyka czaszki i łączy się z kręgosłupem. Są bardzo ważne w pracy całego naszego szkieletu. Mięsień grzbietu ściąga ramiona w dół, natomiast czworoboczny unosi i ściąga łopatki.

Jak ćwiczyć plecy w domu? Nie zapomnij o podstawowych elementach

Zastanawiasz się o czym najczęściej zapominamy podczas ćwiczeń pleców w domu? Nikt nas nie pilnuje, nie mówi, co mamy robić, więc zazwyczaj pomijamy rozgrzewkę i końcowe rozciąganie. A to poważny błąd. Te dwa etapy treningu są niezbędne. Nieważne, czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni. Rozgrzewka czy stretching nie muszą być przesadnie skomplikowane. Po prostu musimy o nich pamiętać. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych kontuzji, które mogą pojawić się nawet podczas ćwiczeń pleców w domu.

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu

Nie masz żadnej dobrej wymówki, po prostu zacznij ćwiczyć mięśnie pleców. Poniżej przedstawiamy trzy najlepsze i bardzo proste ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu.

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – superman

Połóż się płasko na brzuchu. Nogi ułóż prosto. Wyciągnij ręce przed siebie. Unieś klatkę piersiową w górę. Dłonie kieruj do sufitu. Twoja pozycja ma przypominać Supermana w locie. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilkanaście razy.

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu - nożyce w leżeniu na brzuchu

Ponownie połóż się na brzuchu i wyprostuj przed sobą ręce. Głowa i szyja powinny być przedłużeniem kręgosłupa. Unieś ręce i wyciągnij je do przodu. Równocześnie oderwij nogi od podłoża i wyciągnij je w drugą stronę. Energicznie machaj nogami i rękoma. Ćwicz przez minutę.

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – skłony

Wyprostuj się. Stań stabilnie na obu stopach. Pochyl się do przodu do momentu aż głowa znajdzie się blisko podłoża. Złap się za łokcie. Przenieść ciężar ciała na przód stóp. Wytrzymaj w pozycji minutę. Wróć do początku bardzo wolnym, swobodnym ruchem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.