Zastanawiasz się, co jeść po treningu, aby osiągnąć najlepsze efekty, a przede wszystkim nie zaprzepaścić rezultatów ćwiczeń? A może kusi cię, aby po treningu w ogóle nic nie jeść? Najlepiej do następnego dnia? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące jedzenia po intensywnym wysiłku fizycznym.
Tak! Zdecydowanie można jeść po treningu, a nawet trzeba! Tak wynika ze wszystkich badań przeprowadzonych na ten temat, potwierdzają tę informację lekarze i dietetycy. Optymalnie byłoby, gdybyśmy zjedli posiłek tuż po treningu lub maksymalnie dwie godziny po. Dzięki zachowaniu takiego okresy dostarczymy organizmowi na czas wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rozpocznie się proces regeneracji mięśni i nasz wysiłek włożony w intensywny trening nie pójdzie na marne.
Kiedy już wiemy, że powinniśmy jeść i wiemy też, kiedy spożywać posiłek po treningu, pora odpowiedzieć na pytanie – co zjeść po treningu? Ten temat powraca w różnych rozmowach – zarówno z ekspertami, jak i wśród znajomych – bardzo często. Każdy z nas wie, że posiłek po wzmożonej aktywności fizycznej powinien być bogaty w złożone węglowodany. Ale co jeszcze nam pomoże zmaksymalizować efekty ćwiczeń? Przede wszystkim chude białko, które uzupełni powstałe w wyniku wysiłku niedobory glikogenu w mięśniach. Jeśli nie zadbamy o szybkie dostarczenie białka i węglowodanów naszemu organizmowi po skończonym treningu narażamy się na to, że zacznie on pobiegać białko z mięśni. A to niestety skutkuje zmniejszeniem ich masy. A przecież nie o to nam chodzi. W końcu trening to tylko 30 proc. sukcesu. 70 proc. stanowi właściwa dieta.
Skoro wiemy już, że na naszych talerzach powinno znaleźć się białko i węglowodany złożone, zastanówmy się, w których produktach znajdziemy tych składników odżywczych najwięcej.
Po treningu bogatym źródłem białka okazuje się kefir. Zwykły kefir, który kupimy za grosze w każdym supermarkecie. Co do tego napoju? Postaw na owoce, a konkretniej banany, ponieważ dostarczają one dobrych węglowodanów.
Jeśli zależy nam na treściwszym posiłku, a nie tylko na przekąsce warto zjeść łososia lub makrelę (są źródłem białka) z dodatkiem komosy ryżowej, która zawiera znacznie więcej błonnika niż choćby ryż, lub z makaronem pełnoziarnistym.
Możemy też pokusić się o kanapki z pieczywa żytniego lub razowego. Co na nich położyć? Najzdrowiej będzie zjeść je z jajkiem ugotowanym na twardo, humusem, pastą z fasoli lub suszonych pomidorów, a nawet z twarożkiem. Biały ser możesz zjeść sam, możesz wymieszać go na przykład z rzodkiewkami lub pokrojoną papryką.
Jeśli lubisz po treningu pić koktajle, nic nie stoi na przeszkodzie. Wybieraj te na bazie mleka lub jogurtu. Możesz zmiksować banana, truskawki i mleko. Koktajl będzie naturalnie słodki i po prostu smaczny.
Kolacja po treningu także jest obowiązkowa. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie jeść jej później niż dwie godziny przed pójściem spać. Dzięki temu zdążymy jeszcze co nie co spalić i nie pójdziemy spać z pełnym brzuchem. To niezdrowe. Nasz żołądek w nocy powinien odpoczywać, a nie skupiać się przesadnie na trawieniu.
Na kolację sprawdzą się produkty lekkostrawne. Wybieraj na przykład sałatkę na bazie sałaty rzymskiej z pieczonym kurczakiem lub grillowanym łososiem. Możesz też postawić na jogurt ze świeżymi owocami lub pełnoziarnisty makaron z warzywami – najlepiej strączkowymi. Nie przejadaj się. Zjedz tylko tyle, aby nie czuć głodu.
Bezwzględnie wyklucz z wieczornego jadłospisu wszystkie niezdrowe przekąski. Zapomnij o słodyczach, słodkich, gazowanych napojach czy fast foodach.
Twoje posiłki po treningu, jeśli chcesz schudnąć, nie muszą wiele różnić się od tych, które przedstawiliśmy powyżej. Jedz lekkostrawne dania, które zapewnią organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przede wszystkim postaw na warzywa, bo one zawierają ich najwięcej, a na dodatek są zazwyczaj niskokaloryczne. Ponadto cennym źródłem witamin są oczywiście owoce. Z nimi jednak uważaj. Są zwykle bardzo słodkie.
Do twojej diety na stałe powinno dołączyć chude mięso drobiowe oraz ryby. Taka jak wspominaliśmy, te produkty to cenne źródło białka.
Uczucie sytości zapewnią też po treningu wszelkie koktajle i kefiry. Lubisz maślanki? Też dobrze. Nie powinieneś za to spożywać jogurtów owocowych. Zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z owocami. Ich smak jest wzbogacany sztucznym konserwantami, barwnikami i cukrem.