Siedzisz długo przed komputerem, a w krzyżu łupie? Oto kilka prostych ćwiczeń na ból kręgosłupa

Brak ruchu i całe dnie spędzane przed komputerem robią swoje. Najczęściej za taki tryb życia płacimy bólem kręgosłupa. Jak sobie szybko pomóc w takiej sytuacji?
Zobacz wideo

Zwykle zaczyna się niewinnie. Niewielki ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który pojawia się z samego rana, zazwyczaj znika po kilku minutach od momentu, kiedy wstaniemy z łóżka i trochę się "rozruszamy". Z czasem ból pojawia się także w ciągu dnia, szczególnie jeśli przez dłuższy czas zachowujemy tę samą pozycję, np. siedzimy w pracy przy komputerze lub przez długi czas prowadzimy samochód. I znów: kiedy trochę się poruszamy, ból znika, więc nie myślimy o nim do czasu, kiedy znów niespodziewanie się pojawi, skutecznie uprzykrzając nam życie. Wtedy właśnie podejmujemy decyzję: "Muszę więcej się ruszać. Może basen, siłownia lub bieganie?". Wszystko byłoby dobrze, gdyby za tym postanowieniem rzeczywiście w naszym życiu pojawiła się regularna aktywność fizyczna. Często jednak tak się nie dzieje. Zamiast tego w końcu trafiamy do ortopedy, fizjoterapeuty lub na rehabilitację. 

- Powracające często bóle kręgosłupa przeważnie dotyczą odcinka lędźwiowego - mówi Marcin Kotlarski - fizjoterapeuta z Carolina Medical Cenrter. - Pojawiają się z reguły z powodu spędzania w tej samej pozycji większej części dnia (np. praca przy biurku lub za kierownicą samochodu). Do tego dochodzi stres. Na skutek silnego i długotrwałego stresu często pojawiają się bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku doskonałym lekarstwem jest aktywność fizyczna. Należy tu jednak zachować rozsądek, bo zbyt intensywna lub podjęta bez rozgrzewki, zamiast pomóc, może zaszkodzić.

5 ćwiczeń na ból kręgosłupa

Oto zestaw prostych ćwiczeń, które przyniosą ulgę w bólu kręgosłupa. Ich wykonanie zajmie około sześciu minut. Najlepiej zrobić je zaraz po przyjściu do domu z pracy, a jeśli masz taką możliwość (miejsce, gdzie możesz się położyć na podłodze), możesz wykonać ćwiczenia w przerwie w pracy. Będzie ci potrzebna jedynie mata, koc lub ręcznik.

1. Leżenie w "kłębku"
Klęknij i połóż tułów swobodnie na podłodze. Kolana ostrożnie przyciągnij do brody, a ręce ułóż luźno wzdłuż ciała. Oprzyj głowę bokiem na podłożu. Rozluźnij całe ciało i postaraj się zrelaksować. Wykonuj to ćwiczenie przez jedną minutę. W połowie przekręć głowę na drugą stronę. Po zakończeniu ćwiczenia wstań ostrożnie.  

2. Przyciąganie kolana do klatki piersiowej
Połóż się wygodnie na plecach, wyciągnij swobodnie ręce i nogi. Następnie, unieś powoli jedną nogę zgiętą w kolanie i przyciągnij ostrożnie kolano do klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji 15 sekund, następnie zmień nogę. Pamiętaj o miarowym, głębokim oddychaniu. Powtórz wszystko trzy razy. 

3. Rozciąganie miednicy
Połóż się przy ścianie tak, aby pośladki znajdowały się w odległości 20-30 cm od niej. Następnie ugnij w kolanie jedną nogę i oprzyj na drugiej. Unieś nogę leżącą na ziemi, opierając stopę o ścianę. Jednocześnie przysuń pośladki jak najbliżej ściany, dzięki czemu dobrze rozciągniesz miednicę. Wytrzymaj w tej pozycji minutę, następnie zmień nogi.

Jak złagodzić ból kręgosłupa? Unoszenie ręki i nogi w klęku podpartym?
Jak złagodzić ból kręgosłupa? Unoszenie ręki i nogi w klęku podpartym? Karolina Brzuszczyńska

4. Naprzemienne unoszenie ręki i nogi w klęku podpartym
Klęknij na podłodze, ręce oprzyj tak, żeby dłonie znajdowały się pod barkami. Następnie podnieś i wyprostuj prawą nogę i lewą rękę (mają być ustawione równolegle do podłoża), wytrzymaj chwilę, wróć do pozycji wyjściowej. Zmień rękę i nogę. Powtarzaj ćwiczenie przez minutę.

5. Przekładanie kolan na boki
Połóż się wygodnie na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy oprzyj o podłoże. Ręce wyciągnij swobodnie wzdłuż ciała. Następnie, starając się nie odrywać pleców od podłogi, przełóż kolana na bok, wytrzymaj chwilę, zmień stronę. Ćwiczenie wykonuj powoli przez minutę. 

Co zrobić, jeśli ból nie mija?

Jeżeli ból kręgosłupa trwa bez przerwy już dwa-trzy dni, jego natężenie nie zmniejsza się, a ćwiczenia nie przynoszą ulgi, można wybrać się na basen. Często taka aktywność może uratować sytuację.

Jeśli jednak przez dłuższy czas nic nam nie pomaga, należy udać się do specjalisty - lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty (masażysta lub kręgarz nie są dobrym pomysłem). Lekarz zleci wykonanie badań, które pomogą zdiagnozować problem (rentgen lub rezonans magnetyczny). Nie warto lekceważyć bólu kręgosłupa, bo może on oznaczać poważniejsze problemy, a szybka pomoc specjalisty uchroni przed rozwojem schorzenia.  

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.