Jak wyrzeźbić plecy? To jedno z najczęściej zadawanych pytań na siłowniach. Niestety to, jak wygląda nasz mięsień naramienny, budowa stawu i szerokość barków oraz proporcje pas - barki jest uwarunkowane genetycznie. Tylko długotrwała i wytężona praca na siłowni lub sali fitness pomoże ci zmienić wygląd sylwetki i osiągnąć szerokie plecy. Może to zająć bardzo dużo czasu, wylejesz przy tym wiele potu i łez, ale w treningu siłowym nie ma dróg na skróty.
Plecy ćwiczyć naprawdę warto. Prawidłowy trening znacznie poprawia wygląd sylwetki i zmniejsza ryzyko kontuzji (nie tylko na siłowni). Mocne barki są niezbędne praktycznie w każdej dyscyplinie sportu. "Przydają się" też w życiu codziennym, ponieważ łączą prawie wszystkie mięśnie górnej części ciała. Bez silnych mięśni naramiennych możesz zapomnieć o szerokich barkach, muskularnych plecach i imponującej klatce piersiowej.
Barki najmocniej pomagają klatce piersiowej podczas wyciskania. Z tego powodu warto łączyć te grupy mięśni w jednym treningu. Jeśli je rozdzielisz, prawdopodobnie nie zdążą się zregenerować do następnej wizyty na siłowni i nie dasz rady mocno wyciskać. Marzenia o szerokich barkach często prowadzą do kontuzji, trzeba zatem uważać. Barki należy otoczyć wyjątkową troską. Z jednej strony często są one niedotrenowane, z drugiej bardzo łatwo o ich przetrenowanie, a to może skończyć się urazem.
Szerokie barki to tylko jeden z efektów ćwiczeń tej partii mięśni. Ponadto możemy spodziewać się ogólnej poprawy całej sylwetki. Proporcjonalna przednia i tylna część mięśnia naramiennego powoduje, że ramiona prostują się i układają w jednej linii. Dodatkowo ćwiczenia na barki dodadzą nam siły. Są połączone z wieloma mięśniami górnej części ciała, a więc dodają mocy przy każdej czynności, która angażuje tułów i ręce. Ćwiczenia na barki zapobiegają też kontuzjom. Jest też efekt, o którym rzadko się mówi. Dzięki mocnym barkom będziemy szybciej pływać! Wszak te mięśnie są odpowiedzialne za odchylanie ramion do tyłu i to dzięki nim możemy mocniej pociągnąć ręką choćby podczas pływania kraulem.
Podczas ćwiczeń na tył barków liczy się przede wszystkim technika. Warto zrobić mniej powtórzeń, a wykonać je prawidłowo technicznie. Oto polecane ćwiczenia na tył barków.
Ćwiczenia na odcinek szyjny możesz wykonywać w wszędzie. Warto robić to regularnie i dość często, bo dzięki nim nie dowiemy się, co to ból kręgosłupa szyjnego. Oto trzy najlepsze ćwiczenia na odcinek szyjny.
Ćwiczenia na szerokie plecy z hantlami warto robić jedno po drugim, bez przerw na odpoczynek. Po wykonanym całej serii, zrób minutę przerwy i powtórz jeszcze dwa razy. Taki trening możesz robić dwa razy w tygodniu, najlepiej tuż po ćwiczeniach na górne partie ciała.
Najlepsze ćwiczenia na barki z hantlami:
Wszystkie ćwiczenia, w których masz do dyspozycji hantle, możesz też śmiało zrobić w domu bez tego sprzętu. Wystarczy zamienić ciężarki na... butelki wody. Półlitrowa butelka to pół kilograma wagi.