40 pompek testem na problemy z sercem? Nowe badania

Czy próba wykonania tego zadania może być testem na problemy z sercem? Okazuje się, że pompki to nie tylko synonim siły, ale i zdrowia oraz dobrej kondycji serca. Dowiodły to badania.
Zobacz wideo

Na jakiej podstawie wykonanie takiej ilości pompek może wstępnie zdiagnozować problemy sercowo-naczyniowe? W najnowszym badaniu, opublikowanym 15 lutego 2019 roku, przeanalizowano grupę ponad tysiąca aktywnych zawodowo amerykańskich strażakó, których średnia wieku wynosiła 39 lat. Przed przystąpieniem do badania, przeprowadzający je naukowcy szczegółowo przeanalizowali stan zdrowia strażaków, zwracając szczególną uwagę na ewentualne choroby serca. W badanej grupie znalazło się 37 osób borykających się z różnego rodzaju chorobami serca lub układu krążenia.

Po przeprowadzonym badaniu okazało się, że wśród mężczyzn, którzy byli w stanie wykonać 40 pompek znalazła się zaledwie jedna osoba borykająca się z problemami sercowo-naczyniowymi. Reszta przypadków, w których historii medycznej występowały takie kłopoty, nie była w stanie wykonać takiej ilości pompek. 

Push upsPush ups Sam Owoyemi / Unsplash

Na tej podstawie Justin Yang, lekarz medycyny pracy oraz wykładowca bostońskiej uczelni Harvard T.H Chan School of Public Health, postawił tezę, że zdolność robienia pompek może okazać się prostą metodą oceniającą ryzyko chorób serca i układu krążenia i jednocześnie świetnym narzędziem dla lekarzy, którzy podczas standardowej wizyty mają trudności z oceną kondycji pacjenta. 

Zobacz: Jak poprawnie robić pompki? Instrukcja krok po kroku

Autorzy badań podkreślają jednak, że grupa badawcza składała się z mężczyzn w średnim wieku, dlatego wyniki badań nie powinny być generalizowane i przekładane na kobiety lub mężczyzn w innym wieku, bądź osoby aktywne fizycznie w innym stopniu. 

Stefanos Kales, profesor Wydziału Zdrowia Środowiskowego w Harvard T.H. Chan School of Public Health i jednocześnie współtwórca badania zaznacza: 

Badanie to podkreśla znaczenie sprawności fizycznej dla naszego zdrowia i dowodzi, że lekarze powinni brać ją pod uwagę w czasie sprawdzania i określania stanu zdrowia pacjentów.
 
Więcej o:
Komentarze (59)
40 pompek testem na problemy z sercem? Nowe badania
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 51 razy 41

  Normalny, nietrenujący człowiek i tak nie ma szans na zrobienie 40 pompek, bo zwyczajnie mięśnie nie wydolą, zanim serce się zmęczy.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 16

  Jeżeli ktoś ma słabe ręce, to nawet jednej pompki prawidłowo nie wykona.
  Wyczynem dla kogoś, kto pompek nie ćwiczy i nie pracuje fizycznie rękami, jest wykonanie ich około dziesięciu pod rząd.
  To jakiś bełkot.

 • ja_prostak

  Oceniono 12 razy 12

  Pompki bez kobiety pod spodem? To chore

 • andrzej.duxa

  Oceniono 15 razy 9

  tylko aktywni zawodowo strazacy jako grupa badawcza? gorzej juz dobrac nie mogli

  ps. co to za koszmarna kobieta?

 • rudy_63

  Oceniono 10 razy 8

  Proponuję inny test - choćby wejście na Kasprowy (ok. 1000 metrów przewyższenia) - jeśli ktoś zrobi to w 3 godziny to z pewnością ma zdrowe serce, płuca i stawy - proste

 • sir.fred

  Oceniono 7 razy 7

  Gdybyście taki test zrobili wśród policjantów czy żołnierzy, 90% by go oblało.

 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 6

  typowe medyczne sranie w banie ----ot tym razem w pompkę

 • baxter21

  Oceniono 4 razy 4

  My fitness pl - i wszystko jasne. Jutro będzie artykuł o babce co przez miesiąc jadła tylko muchy i koniki polne. A obok zdjęcie przed i po. Standard dla redaktorków stad

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX