40 pompek testem na problemy z sercem? Nowe badania

Czy próba wykonania tego zadania może być testem na problemy z sercem? Okazuje się, że pompki to nie tylko synonim siły, ale i zdrowia oraz dobrej kondycji serca. Dowiodły to badania.
Zobacz wideo

Na jakiej podstawie wykonanie takiej ilości pompek może wstępnie zdiagnozować problemy sercowo-naczyniowe? W najnowszym badaniu, opublikowanym 15 lutego 2019 roku, przeanalizowano grupę ponad tysiąca aktywnych zawodowo amerykańskich strażakó, których średnia wieku wynosiła 39 lat. Przed przystąpieniem do badania, przeprowadzający je naukowcy szczegółowo przeanalizowali stan zdrowia strażaków, zwracając szczególną uwagę na ewentualne choroby serca. W badanej grupie znalazło się 37 osób borykających się z różnego rodzaju chorobami serca lub układu krążenia.

Po przeprowadzonym badaniu okazało się, że wśród mężczyzn, którzy byli w stanie wykonać 40 pompek znalazła się zaledwie jedna osoba borykająca się z problemami sercowo-naczyniowymi. Reszta przypadków, w których historii medycznej występowały takie kłopoty, nie była w stanie wykonać takiej ilości pompek. 

Push upsPush ups Sam Owoyemi / Unsplash

Na tej podstawie Justin Yang, lekarz medycyny pracy oraz wykładowca bostońskiej uczelni Harvard T.H Chan School of Public Health, postawił tezę, że zdolność robienia pompek może okazać się prostą metodą oceniającą ryzyko chorób serca i układu krążenia i jednocześnie świetnym narzędziem dla lekarzy, którzy podczas standardowej wizyty mają trudności z oceną kondycji pacjenta. 

Zobacz: Jak poprawnie robić pompki? Instrukcja krok po kroku

Autorzy badań podkreślają jednak, że grupa badawcza składała się z mężczyzn w średnim wieku, dlatego wyniki badań nie powinny być generalizowane i przekładane na kobiety lub mężczyzn w innym wieku, bądź osoby aktywne fizycznie w innym stopniu. 

Stefanos Kales, profesor Wydziału Zdrowia Środowiskowego w Harvard T.H. Chan School of Public Health i jednocześnie współtwórca badania zaznacza: 

Badanie to podkreśla znaczenie sprawności fizycznej dla naszego zdrowia i dowodzi, że lekarze powinni brać ją pod uwagę w czasie sprawdzania i określania stanu zdrowia pacjentów.
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.