Jakie ćwiczenia na brzuch zapewnią "sześciopak"? Podopowiadamy, jak ćwiczyć mięśnie brzucha w domu i na siłowni

Kto z nas nie marzy o idealnie płaskim, pięknie wyrzeźbionym brzuchu? Nie wiesz, jak wyrzeźbić swój kaloryfer? Podpowiadamy, jakie ćwiczenia na mięśnie brzucha są najlepsze - w domu i na siłowni.
Zobacz wideo

Wielu z nas boryka się z problemem słabo widocznych - o ile w ogóle! - mięśni brzucha. W większości przypadków dieta pomoże nie wiele. Ważniejsze będą ćwiczenia. Podpowiadamy, jak się do nich zabrać i o czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Mięśnie brzucha - dieta czy ćwiczenia?

Wiele kobiet i mężczyzn boryka się ze zbędnymi kilogramami. Najtrudniej pozbyć się tłuszczyku i wymodelować mięśnie właśnie na brzuchu. Dlatego wiele osób decyduje się na samą dietę. Tymczasem nieodzowne będą również ćwiczenia, jeśli chcemy wyrzeźbić tę część ciała.

Ćwiczenia na brzuch przyniosą wiele korzyści:

 • wymodelują sylwetkę
 • poprawią twoją kondycję
 • zmienią wygląd twojego ciała
 • poprawią twoją gibkość
 • pomogą na bóle pleców

Pamiętaj jednak, że oprócz zdrowego odżywiania, to właśnie ćwiczenia na mięśnie brzucha pozwolą nam osiągnąć upragnioną sylwetkę.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha - podstawowe zasady

Mięśnie brzucha bardzo szybko się regenerują. Z tego powodu instruktorzy fitness i trenerzy personalni zalecają ćwiczyć je minimum dwa razy, a maksimum pięć razy w tygodniu. Musimy pamiętać, że mięśnie brzucha angażujemy także przy wykonywaniu ćwiczeń na inne partie ciała, więc bardzo łatwo je przetrenować. Co zatem radzą specjaliści? Okazuje się, że początkujący powinni zacząć od dwóch treningów w tygodniu, zaś osoby zaawansowane - od trzech. Liczbę tę zwiększamy w miarę upływu czasu, jednak nie doprowadzamy do przećwiczenia mięśni brzucha. Osoby zaawansowane mogą ćwiczyć mięśnie brzucha maksymalnie pięć razy w tygodniu! To nieprzekraczalna liczba treningów. Najcenniejsza rada, którą często możemy usłyszeć na siłowni od ekspertów, jest banalnie prosta. Nie oszukujmy! Nie szukajmy drogi na skróty, nie upraszczajmy ćwiczeń na mięśnie brzucha. Najlepsze efekty otrzymamy dzięki regularnym treningom.

Podsumowując:

 • maksymalnie pięć treningów w tygodniu na brzuch (osoby początkujące powinny mieć mniej)
 • nie upraszczaj ćwiczeń
 • zachowaj regularność
 • nie przetrenuj się

Jakie są najlepsze ćwiczenia na brzuch w domu? Jak wyrzeźbić na brzuchu kaloryfer?

Wybierając ćwiczenia na płaski brzuch warto postawić na te najprostsze i najbardziej oczywiste. Uczymy się ich już w szkole podstawowej, choć wtedy wydają nam się nudne i mało efektywne. To błędne myślenie. Zaufaj sprawdzonym metodom. Jakie ćwiczenia sprawią, że będziemy mieć kaloryfer na brzuchu?

 • Brzuszki: Można wykonywać je wszędzie. W domu, na siłowni, w pracy podczas przerwy na lunch. Nie wymagają specjalistycznych przyrządów i bardzo szybko modelują brzuch. Połóż się na plecach, oprzyj głowę o ręce, zegnij nogi w kolanach. Unoś tułów, podnosząc górną część ciała za pomocą mięśni brzucha. Brodę kieruj w górę, dzięki temu unikniesz zaokrąglonych pleców. Najlepiej wykonać jednorazowo trzy serie po piętnaście powtórzeń. Tradycyjne brzuszki ujędrnią i wyszczuplą talię.
 • Deska: Inaczej plank. To ćwiczenie na mięśnie brzucha również nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów. Podczas robienia deski angażujemy mięśnie głębokie brzucha, wzmacniamy ramiona, kręgosłup i nogi. Wystarczy położyć się na brzuchu, oprzeć na przedramionach. Nasze ręce powinny znajdować się idealnie pod barkami. Opierając się na palcach stóp, unosimy cały tułów. Napinamy mięśnie brzucha, ciało musi być ustawione w linii prostej. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia na brzuch, postaraj się wytrzymać 30 sekund. Z czasem wydłużaj każde podejście o kolejne dziesięć sekund. Efekty poczujesz i zauważysz po około miesiącu regularnych ćwiczeń.

 • Wykroki: To ćwiczenie poprawi nie tylko mięśnie i wygląd naszego brzucha, lecz także podniesie pupę i ujędrni uda. Stań z jedną nogą wysuniętą do przodu na długość około pół metra. Zegnij kolano pod katem 90 stopni. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Rób trzy serie po piętnaście powtórzeń. Po około dwóch tygodniach zauważysz delikatny zarys mięśni brzucha i wysmuklone nogi.

 • Siad narciarski: To proste ćwiczenie sprawi, że wzmocnisz mięśnie brzucha i będziesz gotowy do wykonywania trudniejszych treningów. Efekty zauważysz bardzo szybko. Jak wykonać prawidłowo siad narciarski? Oprzyj się w pozycji do przysiadu przy samej ścianie. Wytrzymaj tak długo, jak tylko możesz.

Ćwiczenia na brzuch do zrobienia na siłowni

Jeśli chodzisz regularnie na siłownię, i tylko chcesz odrobinę zmodyfikować swój trening, mamy dla ciebie ćwiczenie idealne. Pięknie rzeźbi mięśnie brzucha. Jako dodatek do treningu wzmocni brzuch, zlikwiduje fałdki i oponkę. Mowa oczywiście o martwym ciągu. Bardzo ważna jest technika. Martwy ciąg wykonuje się, podnosząc sztangę aż do momentu, w którym plecy i nogi będą wyprostowane. Barki są maksymalnie odciągnięte do tyłu, a sztanga z ciężarami musi znaleźć się odrobinę poniżej bioder. Nogi ustawiamy w niewielkim rozkroku lub szeroko. Aby uniknąć kontuzji i urazów bardzo ważne jest, aby wypiąć pośladki do tyłu. Warto przynajmniej na początku robić martwy ciąg pod czujnym okiem instruktora.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.