Kundalini. Joga, która budzi sprzeczne opinie. Joga kundalini - ćwiczenia    

Wokół jogi kundalini wyrosło wiele kontrowersji. Głównie dlatego, że ta odmiana skupia się na rozwijaniu ezoterycznych systemów rozwoju duchowego.
Zobacz wideo

Joga kundalini jest przez wielu postrzegana jako tajemna, mistyczna, nie z tego świata. Praktykowana w nieodpowiedni sposób może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jogina. Jednak ćwiczenia wykonywane prawidłowo, najlepiej pod opieką nauczyciela jogi, nikomu nie zaszkodzą.

Kundalini zakłada pobudzenie od środka organizmu. Ćwiczenia, zarówno fizyczne, jak i duchowe, umysłowe, mają pobudzić wewnętrzne ośrodki energetyczne w ludzkim organizmie. Łączy w sobie wszystkie techniki oddziaływania na umysł i ciało - ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry, mudry, czyli ruchy rąk.

Joga kundalini wywodzi się oczywiście z Indii, jednak, co ciekawe, na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, ewoluowała i to w Europie oraz Stanach Zjednoczonych cieszy się największą popularnością. Tę niesłabnącą popularność kundalini zawdzięcza w dużej mierze celebrytom. Wśród gwiazd dużego formatu, które praktykują jogę kundalini ,są między innymi Madonna, Demi Moore, Cindy Crawford, David Duchovny i Miranda Kerr.

A skąd się wywodzi nazwa kundalini? Pochodzi ona od słowa „kundal”, które można przetłumaczyć jako „kosmyk włosów bliskiej osoby, ukochanego”. Należy to odczytywać jako metaforę energii twórczej. Zabawa, zawijanie czy odwijanie tego kosmyka włosów oznacza obudzenie energii kundalini, a więc możliwości, które drzemią w każdym z nas. Kundalini znajduje się u podstawy kręgosłupa, a podczas zajęć jogi jest stopniowo uwalniana i dociera aż do szyszynki w mózgu.

Energia kundalini

Kundalini to niezwykle silna energia, którą jogini porównują do energii 1000 Słońc. Nauczyciele jogi przekonują, że ta silna energia prowadzi do odzyskania równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Dzięki niej możemy uwolnić się od stresu oraz wejść na wyższy poziom świadomości.

Energia kundalini przez joginów jest nazywana energią węża. A przez parapsychologów energią spiritus psyche, czyli energią duchowo-psychiczną przebywającą w naszym ciele w stanie całkowitego uśpienia. Można ją pobudzić poprzez praktykę kundalini i ćwiczenie dyscypliny duchowej, umysłowej i fizycznej.

Parapsycholodzy twierdzą także, że może nastąpić samoinicjacja energii kundalini. Mowa tu o spontanicznym przebudzeniu, dzięki któremu można osiągnąć nowy stan świadomości – stan mistyczny i oświecony.

Wbrew pozorom joga doskonale odchudza. Zapisz się na zajęcia w nowym roku.Wbrew pozorom joga doskonale odchudza. Zapisz się na zajęcia w nowym roku. Pinterest

Kundalini  - objawy

Objawy kundalini są bardzo różne. Każdy praktykujący doświadcza nieco innej energii kundalini. Jednak można zauważyć kilka wspólnych doznań. Wśród głównych objawów kundalini wyróżnia się między innymi dość specyficzne wrażenia fizyczne. Może pojawić się lekki ból, wyostrzenie zmysłów wzroku, słuchu, węchu. Niektórzy doświadczają różnych wizji. Najpopularniejszym objawem kundalini jest odczucie silnego ciepła, które rozgrzewa cały organizm.

Joga kundalini – ćwiczenia

Kundalini powinno ćwiczyć się rano – między czwartą a siódmą – lub wczesnym wieczorem. Podczas ćwiczeń joginom towarzyszy muzyka. Joga kundalini zawiera elementy różnych odmian jogi. Przykładowe ćwiczenia kundalini to asany, savasana, pranajma, mantra. Co ważne, przed ćwiczeniami nie powinno się jeść około dwóch, trzech godzin.

Joga kundalini – opinie

Opinie o jodze kundalini krążą bardzo różne. Budzi ona wiele kontrowersji, niektórzy się z niej wręcz śmieją, inni uważają ją za niebezpieczną praktykę. Tę ostatnią opinię o kundalini wydają najczęściej środowiska katolickie, które ostrzegają, że kunadalini ingeruje w sferę duchową, a jest to niezgodne z wiarą.

Każdy więc powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy praktykowanie kundalini jest zgodne z jego przekonaniami. Ale w tym miejscu trzeba podkreślić, że wbrew negatywnym opiniom o jodze kundalini, praktyka wykonywana zgodnie z zasadami jest całkowicie bezpieczna. Ponadto może przynieść wiele pozytywnych skutków. Wśród korzyści wynikających z regularnego uprawiania kundalini wymienia się przede wszystkim odprężenie i pozbycie się stresu. Ponadto warto wspomnieć o poprawie krążenia, dotlenieniu całego organizmu, poprawie ruchliwości ciała, uelastycznieniu mięśni, zwiększeniu odporności, a także uwierzeniu we własne możliwości i ogólnej poprawie samopoczucia.

Nie zważając na opinie, musimy pamiętać, że istnieje wiele przeciwwskazań do praktykowania kundalini. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży. Zaleca się im wcześniejszą konsultację u lekarza prowadzącego ciążę. Zanim wskoczą na matę, wizytę u doktora powinny odbyć także osoby, które mają problemy ze stawami i kręgosłupem.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA