Roller rozluźni ci mięśnie. Jak używać wałka do masażu?

Roller, a tak naprawdę foam roller to piankowy wałek do masażu mięśni. Najczęściej używany jako uzupełnienie treningu. Wspomaga proces regeneracji mięśni. Jak go prawidłowo używać?
Zobacz wideo

Roller to przyrząd polecany szczególnie przez fizjoterapeutów. Świetnie uzupełnia ćwiczenia rozciągające, a dodatkowo korzystnie wpływa na proces regeneracji mięśni. Korzystanie z rollera jest bardzo proste. Wystarczy podłożyć wałek pod bolące mięśnie i wykonać podłużne rolowanie. W ten sposób rozbijemy zmęczone mięśnie, które powstały na skutek przeciążeń w układzie mięśniowym. Roller wykonany jest z z wytrzymałej, syntetycznej pianki i najczęściej ma formę podłużnego walca o gładkiej lub karbowanej powierzchni. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnych rozmiarów i kształtów, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki roller, który będzie dostosowany do jego potrzeb. 

Jakie korzyści przynosi wałek do masażu? 

Najczęstszą przyczyną zakwasów i przeciążenia mięśni jest złe rozplanowanie treningu lub zbyt intensywny wysiłek nie dostosowany do naszego poziomu wytrenowania. Kolejna sprawa to brak rozciągania po zakończonych ćwiczeniach, czy też brak odpowiedniej rozgrzewki i ogólny brak regeneracji. To wszystko składa się na to, że prędzej czy później poczujemy się zmęczeni, a nasze mięśnie odmówią posłuszeństwa.  Takie postępowanie sprawia, że powięź - tkanka otaczająca mięśnie, stawy i kości - traci elastyczność. 

Masaż rollerem pomaga w rozbiciu zgrubień powstałych na tkance łącznej oraz wzmaga produkcję kolagenu. Powięź staje się coraz bardziej elastyczna, co zapobiega kontuzjom i pojawieniu się bólu mięśni, czy zakwasom. Ponadto regularnie rolując swoje mięśnie zwiększasz ruchomość stawów, poprawiasz kurczliwość mięśni, a proces regeneracji organizmu po wysiłku znacznie się skraca. 

Roller to doskonały przyrząd dla wszystkich osób, które mają problemy z kręgosłupem. Najczęściej zdarza się to u tych, którzy mają siedząc pracę. Dzięki regularnemu masażowi takim wałkiem można rozluźnić mięśnie i pozbyć się dyskomfortu. 

ZOBACZ TEŻ: Nie lubisz się rozciągać? Roller jest dla ciebie! [5 ĆWICZEŃ]

Roller - jaki wybrać? 

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo wałków do masażu. Mają różne rozmiary, kolory, kształty i przede wszystkim cenę. Jak wybrać odpowiedni roller dla siebie? 

1. Twardość 

Rollery miękkie łatwo uginają się pod ciężarem ciała i polecane są szczególnie dla osób z bólem kręgosłupa lub osób początkujących. Wałki do masażu o średniej twardości polecane są wszystkim tym, którzy aktywnie uprawiają sport. Rollery twarde skierowane są głównie do osób, które zawodowo zajmują się sportem, mają dużą masą mięśniową lub dla osób z niskim napięciem mięśniowym.

2. Kształt 

Rollery występują w najróżniejszych kształtach. Najpopularniejsze to oczywiście podłużne wałki, które różnią się wielkością. Przeznaczone są one głównie do masowania mięśni kończyn górnych i dolnych. Roller w kształcie ósemki świetnie sprawdzi się przy masażu kręgosłupa. Jego budowa zapobiega uciskaniu kręgów, za to skutecznie wywiera nacisk na okoliczne mięśnie. Roller w kształcie kuli dobrze sprawdza się w przypadku masażu stóp. Wszystkie wałki z wypustkami pomogą w walce z cellulitem. 

3. Wielkość 

Uda czy łydki należy masować wałkiem o długości 30-35 cm i średnicy ok. 15 cm. Do rolowania dłoni, stóp czy ścięgna Achillesa lepiej wykorzystać mniejszy roller lub piłkę o średnicy 8-12 centymetrów. Dzięki temu lepiej dotrzesz do miejsc, w których odczuwasz ból. Zasada jest taka, że wielkość powinna być adekwatna do wielkości mięśnia. 

4. Cena 

Wybierając roller warto kupić ten dobrej jakości i od sprawdzonego producenta. Dlaczego? Wtedy masz pewność, że jest wykonany z dobrego i wytrzymałego materiału i, że posłuży ci przez dłuższy okres czasu, a nie tylko miesiąc czy dwa. Cena dobrych wałków do masażu zaczyna się od 50 zł wzwyż. 

Jak się rollować? 

Rolowanie wykonuje się wzdłuż mięśnia na całej jego długości. Podczas rolowania może być odczuwalny ból, ale nie jest to nic niepokojącego – to znak, że sztywność mięśni ustępuje. Jak długo się masować? Od 10-30 sekund, potem zrobić krótką przerwę i powtórzyć czynność. Uwaga! Są miejsca, których nie należy masować. Należy unikać rolowania kości i stawów. Przy długotrwałym stosowaniu wałka w niewłaściwych okolicach mogą pojawić się obrzmienia, siniaki, blizny, guzy. 

 
Więcej o: