Rumba to niezwykle zmysłowy i namiętny taniec. Para tancerzy wytwarza między sobą niezwykłą energię napięcia oraz pożądania zwodząc się wzajemnie. Stroje, muzyka oraz partnerzy tworzą sensualną całość, a taniec choreografia, którą wykonują, opowiada historię.
Rumba to kubański taniec latynoamerykański zapoczątkowany przez afrykańskich niewolników, którzy ponad 400 lat temu przywiezieni zostali na wyspy karaibskie, w tym głównie na Kubę. Kubańczycy tańczyli rumbę już w 1886 roku, co wiązało się to ze zniesieniem niewolnictwa. Wśród społeczności "solares", które utworzyły się ze względu na brak środków materialnych oraz ziemi pod uprawę, po zniesieniu niewolnictwa powstało określenie "rumba", które oznaczało huczne imprezy taneczne. Do Europy dotarła natomiast w latach 20-tych XX wieku. Początkowo rumba nie przypadł Europejczykom do gustu. Wszystko ze względu na swój odważny, namiętny charakter, jednak z czasem popularność tego tańca znacznie wzrosła.
Rumba towarzyska wchodzi w skład dziesięciu tańców towarzyskich. Nazywana tańcem miłości lub tańcem namiętności, ma metrum 4/4, a rozliczenie tempa kroku podstawowego to wolny, szybki, szybki. Ciężar ciała podczas tańca musi być stale utrzymywany nad palcami stóp. Chodzenie w rumbie odbywa się na nogach przeprostowanych. Główną bohaterką w rumbie jest partnerka, która kusi i zwodzi swojego partnera. Jego zadaniem jest uczestniczenie w tej erotycznej grze tanecznej oraz prezentowanie swojej wybranki. Rumba to taniec, wymagający dobrej koordynacji ruchów i znakomitej kondycji fizycznej. O tym tańcu nie decyduje jedynie technika, ale przede wszystkim zaangażowanie, zmysłowość i energia w tańcu. Rumba to przepełniony zmysłowością taniec, pełen zmysłowych gestów i wężowych ruchów całego ciała.
Mało kto wie, ale rumba kubańska z rumbą towarzyską ma niewiele wspólnego. Zarówno muzyka, jak i taniec są zupełnie różne.
Rumba składa się z trzech różnych stadiów muzycznych, które można pogrupować w następujący sposób:
Diana - melodyjny wstęp, który ma za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę.
Décima - improwizacja prezentująca historię, która ma być głównym motywem w rumbie.
Rompe la rumba - instrumenty perkusyjne, para tancerzy lub pojedynczy tancerz (w przypadku stylu columbia) wychodzi, a piosenkarz podkreśla jeden ze zwrotów z tekstu utworu.
W rumbie istnieją trzy style:
columbia - szybka rumba, którą tańczy mężczyzna. Składa się z ruchów akrobatycznych zapożyczonych, tańczonych przy akompaniamencie rytmu wybijanego przez bęben quinto. Chociaż praktykuje się ją na Kubie, to nie przeniosła się ona na pozostałe wyspy karaibskie.
guaguancó - najważniejszy ze stylów rumby. Taniec jaki towarzyszy temu stylowi Rumby to gra, w której partnerzy zmysłowo starają się wzbudzić w sobie wzajemne zainteresowanie charakterystycznymi ruchami bioder, a jednocześnie nie pozwalają zbliżyć się za bardzo do siebie.
yambú (czyt. jambu) – wolna rumba, gdzie tancerze robią ruchy charakterystyczne dla starszych ludzi. Tutaj, w odróżnieniu od guaguancó nie znajdziemy ruchów biodrami. Obecnie yambú praktykuje się tylko wśród profesjonalnych grup tanecznych na Kubie.
Nie bez powodu nazywana jest tańcem kochanków - rumba to taniec niezwykle zmysłowy. Tańcząc rumbę, należy przyjąć wyprostowaną postawę, doprowadzając wręcz do przeprostów w kolanach. Rumba jest tańcem całego ciała, ale barki i głowa pozostają prawie bez ruchu. Dużą rolę odgrywa w tym tańcu praca stóp, nóg i bioder. Ruchy całego ciała przypominają ruchy węża, a ich wykonanie wymaga ocierania się o partnera. Podstawowymi figurami w rumbie są: new york, hand to hand, spot turn oraz różne sensualne obroty.
Krok podstawowy rumby jest trudny do zapamiętania:
Tę samą sekwencję powtórz analogicznie na drugą stronę:
Muzyka w tym tańcu jest zmysłowa i niezwykle sensualna. Tempo oraz rytm są znacznie wolniejsze w porównaniu do innej muzyki latynoamerykańskiej. Jednymi z popularniejszych autorów muzyki do rumby jest m.in.: La Cabra Mecánica, Kiko Veneno, Gipsy Kings, Los Chichos, czy Jose Feliciano.