Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze spala mnóstwo kalorii, poprawia kondycję ciała i pozwala odreagować stres. Zalet tej aktywności jest zdecydowanie więcej. Zalicza się do nich chociażby obniżenie złego poziomu cholesterolu. Co to znaczy? Regularne przejażdżki na rowerze (3-4 razy w tygodniu) sprawiają, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni. To wszystko ma ogromny wpływ na procesy starzenia się ciała i narządów wewnętrznych, ale także jakość naszej skóry. Jazda na rowerze może wspomóc proces redukcji cellulitu.
Boisz się zmęczenia? Nic bardziej mylnego. Jazda na rowerze poprawia ogólną kondycję, a to sprawia, że będziesz się męczyć zdecydowanie mniej. Dodatkowo takie przejażdżki na świeżym powietrzu dają ci możliwość obcowania z naturą i wyciszenia się. Jazda na rowerze jest szczególnie wskazana dla osób, które mają siedzącą lub stresującą pracę, ale oczywiście na rowerze może jeździć każdy.
Ci, którzy dbają o środowisku także decydują się na tę formę transportu, bo jak wiadomo jest to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. W dodatku nie musisz za niego płacić (nie kupujesz paliwa, biletu etc.), a jeszcze korzystnie wpływa na twoje zdrowie.
To zależy. Głównie od tego z jaką prędkością jedziesz, a także jaki dystans pokonujesz i w jakim czasie. Przyjmując, że twoje średnie tempo to 20 km/h to w przeciągu godziny jesteś w stanie spalić 300-400 kcal. Podkręcając tempo do 25 km/h w tym samym czasie spalisz już prawie 500-600 kcal. Te liczby mogą przekonać nawet największego leniucha do tego, żeby trochę się poruszać. Co więcej jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na odchudzanie. Nie dość, że spala mnóstwo kalorii to poprawia wydolność i wzmacnia całe ciało. Ryzyko kontuzji jest również niewielkie ponieważ nie musisz tego robić w ekstremalnych warunkach żeby zobaczyć efekty, możesz jeździć miejskimi ścieżkami, a takich w Polsce nie brakuje.
Przede wszystkim bezpiecznie i z zachowaniem wszystkich przepisów ruchu drogowego. Ważne jest również, żeby w swoim stroju mieć elementy odblaskowe, które po zmroku uchronią cię przed wypadkiem, czy inną nieprzyjemną sytuacją. W miejscach takich jak ścieżki rowerowe możesz być królem szosy, ale mimo wszystko musisz pamiętać o tym, że często przy nich znajduje się chodnik czy parking i zawsze lepiej zachować szczególną ostrożność, nigdy nie wiadomo czy ktoś nie wbiegnie ci na ścieżkę.
Sprawa delikatnie komplikuje się przejściach dla pieszych. W miejscach gdzie ścieżka rowerową jest również na pasach możesz nie schodzić z roweru, jednak kiedy takiej nie ma rower należy przeprowadzić przez jezdnie.
Zastanawiasz się jak jeździć na rowerze żeby schudnąć? Tutaj masz swego rodzaju dowolność, wszystko zależy od tego jaki cel chcesz osiągnąć. Możesz jeździć jednym tempem, ale przez dłuższy odcinek czasu lub wykonać tzw. trening interwałowy z podjazdami przez krótszy odcinek czasu. W jednym i w drugim wypadku spalisz mnóstwo kalorii i poprawisz swoją kondycję.
Jeżeli planujesz wykonać jednostkę treningową na rowerze to lepiej żebyś miał na sobie ubrania sportowe. Dzięki nim twoja skóra będzie oddychać. Dobrym rozwiązaniem są legginsy lub szorty, w zależności od pogody. Dlaczego? Ponieważ istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że podczas jazdy na rowerze twój ubiór wkręci ci się w łańcuch.
Jeżeli jednak chcesz się wybrać z przyjaciółmi na wycieczkę rowerową, to masz pewną dowolność. Oczywiście kobietom raczej nie poleca się jeżdżenia w szpilkach i sukienkach, ale jeansy i trampki będą już dobrym rozwiązaniem. Mężczyźni raczej z ubiorem nie będą mieli problemu, bo większość z nich i tak preferuje styl sportowy, chociaż w niektórych miastach na świecie, chociażby w Berlinie na rowerze zobaczycie również pana w garniturze i kobietę w garsonce.
Niemniej jednak jazda na rowerze jest dla każdego bez względu na ubiór, wiek, wzrost, czy wagę.