Samba - gorący taniec prosto z Brazylii

Samba to gorący latynoamerykański taniec towarzyski, bez którego karnawał w Rio de Janeiro nie mógłby się odbyć. Jest niezwykle energicznym i zmysłowym tańcem, który podbija serca osób na całym świecie. Poznaj historię oraz podstawowe kroki Samby.
Zobacz wideo

Samba - historia tańca

Nazwa „samba” pochodzi od kilku słów. W języku afrykańskim semba oznacza energiczny ruch bioder, w Portugalii słowo semba to inaczej modlitwa, natomiast w niektórych obszarach Brazylii samba oznacza kobietę. Samba to taniec brazylijski wywodzący się z brazylijskiego tańca batuque „w kółko”, afrykańskich ludów Bantu - ma to odzwierciedlenie w sambie turniejowej, która jest tańczona „po kole”. Obecnie samba jest również jednym z tańców towarzyskich, wchodzących w skład pięciu tańców latynoamerykańskich, zaraz obok rumby, cza-czy, paso doble oraz jive'a. Powstała prawdopodobnie w XVI wieku, a do Ameryki przybyła wraz z niewolnikami. Do Europy dotarła w 1914 roku, lecz dopiero po II wojnie światowej (między 1945 a 1950 rokiem) stała się popularna i uznana za taniec turniejowy. W sambie mocno zaznaczone są role kobiety i mężczyzny. Ze względu na niezwykle sensualny charakter i bliskość partnerów, samba często nazywana jest tańcem kochanków - jest tam bardzo dużo ruchów intymnych, wyrażających emocje i uczucia.

Samba - charakterystyka tańca 

Samba jest szybkim tańcem i wymaga od tancerzy zaangażowania całego ciała, szczególnie akcentowane są w tym tańcu ruchy bioder. Ta charakterystyczna akcja bioder to tzw. "bounce". Całość ruchu musi być bardzo miękka i płynna - nie może powodować utraty ładnej postawy u tancerzy. W sambie zwraca się również uwagę na muzykalność i rytmiczność tancerzy, którzy muszą umieć zaprezentować różne rytmy zawarte w tym tańcu.

Rodzaje samby:

  • samba wolna (samba baiao) - ok. 30 taktów na minutę,
  • samba w tempie umiarkowanym (horo samba) - 42 takty na minutę,
  • samba szybka (samba de morro) - 54 takty na minutę.

Typowe tempo samby to ok. 54-56 taktów na minutę. W Sambie nałożone są na siebie dwa rytmy: rytm synkopowany (ósemka z kropką, szesnastka i ćwierćnuta), rozliczany jako na „raz-e-dwa”, a także rytm składający się z czterech ósemek, rozliczany jako „raz-i-dwa-i”.

Samba – kroki podstawowe

Brazylijska samba może być wykonywana zarówno w grupie, jak i przez dwójkę tancerzy (partnerów). Partnerzy powinni znajdować się w niewielkiej odległości od siebie, gdyż właśnie ze względu na bliskość i zmysłowy charakter, postrzegana jest jako taniec kochanków. W pozycji zasadniczej partner powinien obejmować partnerkę prawą ręką. Natomiast w pozycji otwartej trzymanie partnera lub partnerki odbywa się tylko jedną ręką.

Krok podstawowy zaczyna się od prawej nogi wprzód partnera i lewej nogi w tył partnerki. Następnie partner lewą nogę dostawia do prawej, a partnerka prawą do lewej. Potem mężczyzna prawą, a kobieta lewą nogą robi krok w miejscu. W kolejnym etapie partner lewą nogę wysuwa w tył, a partnerka prawą w przód, następnie partner prawą nogę dostawia do lewej, partnerka lewą nogę dostawia do prawej i na koniec mężczyzna lewą nogą wykonuje krok w miejscu, a kobieta to samo robi nogą prawą.

Ważne żeby pamiętać, by przy każdym z ruchów wykonywać charakterystyczny dla samby ruch bioder, któremu towarzyszy lekkie (i płynne) ugięcie kolan. By zwiększyć dynamikę tańca, ciało jest utrzymywane nad przednią częścią stóp. Charakterystyczny falujący ruch w sambie w znacznej mierze wypływa z pracy przepony polegającej na wypychaniu do przodu bioder i potem ich powrocie do tyłu.

Charakterystycznymi figurami dla samby są: krok w obrocie, obrót partnerki pod ręką, whisk od lewej, whisk od prawej, samba walk, side samba walk, botafogos i volta.

Samba brazylijska - symbol karnawału w Rio de Janeiro

Najbardziej znany karnawał na całym świecie odbywa się co roku w Rio de Janeiro. Zaczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez 5 dni i 5 nocy. Obok piłki nożnej, samba jest niekwestionowanym skarbem narodowym Brazylii. Nic więc dziwnego, że zdominowała karnawał w Rio. Podczas parady karnawałowej można podziwiać widowiskowy pokaz oraz rywalizację szkół samby w miejscu zwanym Sambodrom. Brazylijczycy przygotowują się do parady karnawałowej przez okrągły rok. Za pięknymi strojami, widowiskową dekoracją i zmysłowym tańcem kryją się miesiące ciężkiej pracy. Watro zaznaczyć, że samba to nie tylko taniec dla pań. Samba to żywioł, energia, radość, sensualność i indywidualizm - zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.  

 
Więcej o: