Squash. Na czym polega gra, która pozwala spalić mnóstwo kalorii?

Squash jest sportem, który nie tylko pozwala spalić całą masę kalorii, ale także daje mnóstwo radości z rywalizacji podczas gry. Poznaj zasady, technikę gry oraz efekty, które daje regularne uprawianie squasha.

INTERWAŁOWY TRENING ODCHUDZAJĄCY

Squash - zasady gry

Zasady gry w squasha nie są skomplikowane, jednak początkujący powinni poświęcić trochę czasu na doskonalenie elementów technicznych. Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Gracze odbijają piłkę w taki sposób, by za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi. Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszy serwujący losowany jest poprzez obrót rakiety. Serwujący zagrywa do momentu, kiedy przegra wymianę. Wówczas serwis przejmuje przeciwnik. Gra w każdym secie toczy się do 11 punktów, a przy stanie 10:10, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np. 14:12), aby wygrać set.

Rakiety do squasha

Rakiety do gry w squasha tylko z pozoru przypominają te do gry w tenisa. Rakiety do squasha mają bardziej owalny kształt i są zbudowane inaczej. Jak więc wybrać rakietę do squasha, z której będziemy zadowoleni? Dobra rakieta to podstawa przy grze w squasha. Parametrem, który wpływa na efekty, jakie osiągamy podczas gry jest waga rakiety. Im cięższa rakieta, tym mocniejsze odbicie, ale jednocześnie gorsza kontrola piłeczki. Następnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest powierzchnia główki. Rakieta z większą główką jest wskazana dla osób początkujących, które dopiero uczą się gry w squasha. Natomiast rakieta z mniejszą główką sprawdzi się w przypadku osób zaawansowanych. Kolejnym kluczowym elementem podczas zakupu jest cena. Najtańsze będą rakiety aluminiowe, które są polecane osobom początkującym oraz graczom, którzy tylko sporadycznie grają w squasha i nie chcą wydawać dużej kwoty na rakietę.

Squash - jak grać?

Technicznie gra w squasha podobna jest do gry w tenisa. To z niej zaczerpnięte są podstawowe chwyty oraz zagrania. Podczas gry w squasha, rakietę trzyma się chwytem V, który polega na tym, że krawędź boczna rączki znajduje się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Trzymając rakietę w taki sposób należy odchylić dłoń tak, aby rakieta wskazywała godzinę 13. Kąt między rakietą a przedramieniem powinien wynosić 90 stopni. W squashu, podobnie jak w tenisie, stosuje się też znane z tenisa uderzenia backhandem i forehandem. 

Squash - efekty gry

Squash będzie doskonałym wyborem dla wszystkich tych, którzy chcą się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej. W trakcie godziny gry (w zależności od intensywności oraz stopnia zaawansowania) można spalić nawet do 1000 kcal. Squash angażuje do pracy wszystkie partie mięśniowe. Podczas gry pracują nogi, ramiona, brzuch oraz cały tułów. Regularna gra w squasha przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej oraz zwiększa wydolność i poprawia kondycję.

 
Więcej o: