Badania opublikowane w 2016 roku w Journal of Internal Medicine donoszą, że formy ćwiczeń sercowo-naczyniowych, takie jak chodzenie, pływanie, jazda na rowerze i rolkach, zmniejszają cukrzycę typu 2, niektóre nowotwory, objawy osteopatyczne i pomagają walczyć z depresją. Odkryli również, że nastąpiła poprawa funkcji fizycznych, zmiana masy ciała, funkcji poznawczych i ogólna poprawa jakości życia. Ogólnie rzecz biorąc, cardio jest dobre dla twojego zdrowia; jednak, jeśli chodzi o utratę tłuszczu, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?
Zobacz: Trening pupy dopasowany do kształtu twoich pośladków
Jeśli często tranujesz i usilnie starasz się schudnąć, zamiast czerpać efekty z intensywnego treningu możesz doprwadzić do katabolizmu w twoim organizmie. Katabolizm to nic innego jak proces rozpadu twojej tkanki mięśniowej. Zbyt duża i zbyt częsta ilość wykonywanego treningu cardio prowadzi do wyrzutu hormonu stresu - kortyzolu. Kortyzol w zbyt dużym steżeniu w organizmie może prowadzić do katabolizmu mięśniowego przy jednoczesnym odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Cardio może pomóc spalić tłuszcz, ale aby jednocześnie nie tracić masy mięśniowej trenerzy zalecają wykonywanie treningów interwałowych (HIIT). Treningi HIIT działają nanabolicznie - sprzyjają wzrostowi mięśnie. Wspomagają również produkcję testosteronu i hormonów wzrostu, które pomagają w zwiększeniu masy mięśniowej.
Zobacz: Dość fałdek pod pachami. Oto ćwiczenia, które pomogą ci się ich pozbyć
Trening siłowy jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na utracie tkanki tłuszczowej. Twoje sesje siłowe powinny zawierać złożone ćwiczenia, które wymagają więcej energii do ich wykonania, dzięki czemu spalisz większą ilości kalorii i tłuszczu. W treningu siłowym powinnaś skoncetrowac sie również na hipertrofii - przyroście mięśni wykonując ćwiczenia mniej więcej w 3 seriach po około 12-15 powtórzeń., trenując średnio 2-3 razy w tygodniu.
Zobacz: Jak duże ciężary musisz podnosic, by rosły ci mięśnie?