Asany jogi terapią antydepresyjną. Czy joga może stać się lekarstwem na depresję?

Czy asany na niepokój i depresję rzeczywiście są w stanie pomóc osobom borykającym się z problemami o podłożu psychologicznym? A może to zwyczajny zabieg marketingowy, którym trenerzy chcą przyciągnąć kolejnych klientów?

13 rzeczy, których nie wiedziałaś o Yoga Beat

Joga cieszy się dziś wielką popularnością na całym świecie. Na treningi chętnie uczęszczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku, a nawet dzieci. Warto podkreślić jednak, że joga to nie tylko praca nad ciałem, ale także praca nad samym sobą w ujęciu holistycznym. Jej celem jest harmonia, spokój ciała i duszy. Dla wielu pasjonatów joga staje się wręcz drogą duchową i metodą pozyskiwania energii życiowej, a nawet samym sensem życia.

Niektóre sceptycznie nastawione do jogi osoby mylnie uznają ją ze religię, tymczasem jest to filozofia. W Europie joga przybrała formę treningową, jednak jej pierwotnym celem jest zjednoczenie z własnym "ja". 

Zobacz więcej: Heidi Williams. Joga pomogła jej wygrać z ciężką depresją!

W jaki sposób joga może wpłynąć na psychikę?

O wypowiedź poprosiliśmy trenerkę jogi Karolinę Erdmann z Yoga Beat Studio:

Joga to trening ciała i umysłu. Wzmacnia i jednocześnie odpręża nasze mięśnie. Dzięki pozycjom z głową skierowaną ku dołowi, więcej krwi dopływa do mózgu, co odświeża nasz umysł, dodaje energii, pobudza myślenie. Joga jest treningiem, w którym jesteśmy ze sobą bardzo blisko. Tu i teraz, na macie, poszukujemy równowagi i wewnętrznej harmonii. Ten rodzaj wysiłku ma szczególne właściwości dzięki temu, że praktyka jogi powoduje wzrost produkcji GABA (kwasu gamma-aminomasłowego). Jest to neuroprzekaźnik odpowiadający za zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych, co oznacza przywrócenie równowagi układu nerwowego. Działanie to może być niezwykle korzystne dla osób borykających się z depresją czy stanami lękowymi.

Co na to nauka? 

Według badań przeprowadzonych w Uniwerystecie w w Wirginii wynika, że elementy jogi mogą pomóc w walce z depresją. Jak wynika z raportu, uczestnicy trenujący jogę stwierdzili, że po ośmiu tygodniach zajęć, lepiej radzą sobie ze stresem, z którym do tej pory borykali się, dzięki sesjom jogi lepiej radzą sobie z objawami depresji.

Kolejne badania przeprowadzone na Wydziale Psychiatrii na Uniwersytecie Islamskim, w którym przebadano 65 kobiet pod kątem depresji i zaburzeń lękowych, potwierdziły, że u grupy eksperymentalnej poddanej regularnym, dwumiesięcznym treningom jogi, nastąpiło znaczne zmniejszenie poczucia lęku. Badania te sugerują, że joga może być terapią uzupełniającą dla terapii medycznej w leczeniu zaburzeń lękowych oraz depresji. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.