Trenerzy radzą nigdy nie robić tych 3 ćwiczeń

Są takie ćwiczenia i takie maszyny na siłowni, do których nawet nie warto podchodzić, by z nich skorzystać. Poznaj 3 ćwiczenia, których wykonywanie odradza większość certyfikowanych trenerów.

1. Przysiady na suwnicy Smitha

Przysiad na suwnicy SmithaPrzysiad na suwnicy Smitha Pinterest

Wykonywanie przysiadów na suwnicy Smitha nie jest naturalną postawą dla naszej sylwetki, a jedynie uproszczoną wersją klasycznych przysiadów ze sztangą. Powoduje przeciążenia w kolanach. Ćwiczenie to wyłącza z pracy mięśnie stabilizujące, odpowiadające za utrzymanie sylwetki, takie jak mięśnie brzucha, czy grzbietu. Ruch ten może prowadzić do urazów kręgosłupa. 

Zobacz:  Dość fałdek pod pachami. Oto ćwiczenia, które pomogą ci się ich pozbyć

2. Półprzysiady

Półprzysiad - błędy treningowePółprzysiad - błędy treningowe Pinterest

Prowadzą do przeciążeń w stawach kolanowych. W dodatku ograniczają skuteczność ćwiczenia, jakim jest przysiad. Niepełne wykonywanie ruchu sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału. Półprzysiady nie prowadzą do rozciągnięcia i ponownego napięcia mięśni, a co za tym idzie są o wiele mniej skuteczne. 

Zobacz: Jak poprawnie wykonać plank żeby przynosił efekty?

3. Wypychanie nóg na maszynie 

Wypychanie nóg na maszynieWypychanie nóg na maszynie Pinterest

W tym ćwiczeniu, podobnie, jak w przysiadach na suwnicy Smith'a ruch jest wymuszony ze względu na wykorzystanie maszyny. Ciało ustabilizowane jest za pomocą sprzętu przez co nie są aktywne mięśnie stabilizujące tułów. W trakcie ćwiczeń przy dużym obciążeniu nienaturalna postawa ciała może powodować sprężanie kręgów oraz przeciązanie stawów kolanowych. 

Zobacz:  Jak duże ciężary musisz podnosic, by rosły ci mięśnie?

Mniej znaczy więcej, dlatego, jeśli uczęszczasz na siłownię zadbaj o to, aby w Twoim planie trneingowym w pierwszej kolejności miejsce znalazły podstawowe ćwiczenia, takie jak martwy ciąg, przysiady ze sztangą, czy wykroki. W miarę możliwości zrezygnuj z treningó na maszynach, które wymuszają nienaturalną pozycję ciała i z czasem mogą prowadzić do kontuzji. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.