Jak wyszczuplić biodra? Dieta i ćwiczenia

Jeśli zależy ci na wyszczupleniu bioder i talii mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci dobrać ćwiczenia oraz dietę do wyznaczonego przez ciebie celu.

Zaokrąglone biodra, uda i pośladki to charakterystyczne miejsca u kobiet, w których gromadzi się tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania hormonów w organizmie. Jednak co zrobić, gdy mamy jej za dużo?

Jak pozbyć się tłuszczu z okolic bioder?

Przyczyną mocno zaokrąglonych bioder jest zazwyczaj dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie mogą przyczyniać się do gromadzenia się zbędnego tłuszczu. Szczególnie u kobiet z figurą typu "gruszka" tłuszcz ten będzie gromadził się właśnie w pośladkach, udach i biodrach. Niestety miejsca takie, jak uda i brzuch u kobiet tłuszczyk z ud, pośladków i brzucha trudno zlikwidować, zwłaszcza u tych kobiet, które mają sylwetkę przypominającą kształtem gruszkę. Choć wysmuklenie tych rejonów ciała nie należy do najłatwiejszych, to nie jest niemożliwe.

Dieta na szczupłe biodra

Nie ma jednej, idealnej diety, które zawsze będzie skuteczna. Wszystko zależy od twojej wagi, wzrostu, poziomu aktywności, a co za tym idzie twojego zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Jednak są zasady, o których warto pamiętać. 

 

1. Jedz racjonalnie. 

Nie przejadaj się. Staraj się jeść około 4-5 porcji w ciągu dnia. Niech porcje nie będą zbyt wielkie, tylko takie, aby zaspokoić twój głód. 

2. Postaw na błonnik

Staraj się, aby twoje posiłki były bogate w dużą ilość błonnika, który zaspokoi twój głód oraz wspomoże trawienie. Jedz ryż, kasze, warzywa, owoce oraz produkty zbożowe.

3. Mięso i ryby

Nie unikaj mięsa. Wręcz przeciwnie. Mięso, dzięki dużej ilości białka pozwala najeść się na dłużej. Białko dostarcza do naszego organizmu dużo wolno trawionej energii. Natomiast ryby oprócz białka bogate są w zdrowe tłuszcze. Dzięki odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 zwiększysz produkcję leptyny, czyli hormonu sytości. Postaw na kurczaka, indyka, łososia, dorsza, tuńczyka, makrelę. 

4. Mniej smaż, więcej piecz

Ogranicz smażenie, które wymaga wykorzystania dodatkowej porcji tłuszczu. Postaw na pieczenie potraw. Jeśli jednak kochasz smażone jedzenie, to postaraj się smażyć na jak najmniejszej ilości tłuszczu.  Do smażenia wybierz smalec, olej kokosowy lub masło klarowne. 

5. Zdrowe przekąski

Zrezygnuj ze wszystkich niezdrowych przekąsek. Zamiast chipsów i słodyczy postaw na orzeszki, pestki lub owoce. 

6. Pij około 2 litrów wody dziennie.

 

Trening na szczupłe biodra

Jeśli zależy ci na szczupłych i jędrnych biodrach sama dieta nie wystarczy. Zdrowa dieta to jedno, jednak dla osiągnięcia wymarzonych efektów niezbędna jest aktywność fizyczna. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanie różnych rodzajów treningu. Trenuj minimum 2-3 razy w tygodniu łącząc treningi siłowe z treningami cardio. Postaraj się, aby twój trening trwał minimum 45 minut. 

Trening siłowy: Na wyrzeźbienie okoli bioder wykonuj ćwiczeni wzmacniające brzuch, pośladki i nogi. Postaw na lifty, przysiady, wykroki, zakroki, wspinaczkę górską, skrętoskłony, wszystkie warianty deski oraz brzuszków.

Trening cardio: Jednym z treningów cardio może być skakanka, hula hop, bieganie, rower, czy rolki. Możesz również wybrać się na basen lub tenis. Trening cardio wykonuj około 30 minut, jeśli chcesz zauważyc efekty. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.