Czy można schudnąć dzięki spacerom? Ile kalorii spalamy w czasie chodzenia?

Nie lubisz biegać? Postaw na chodzenie. Regularne, długie spacery pomogą spalić nadprogramowe kilogramy, doskonale wpłyną na samopoczucie i stan zdrowia.

Jeśli chcesz pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, a ostatnio ciężko jest ci zmobilizować się do wizyty na siłowni lub w klubie fitness, postaw na spacery. Ale nie te leniwe, z telefonem przy uchu i psem na smyczy. Chodzi o szybki, energiczny marsz. Taka aktywność pozwoli spalić kalorie i poprawi twoje samopoczucie.  

To ćwiczenie powinnaś robić regularnie, by wyrzeźbić większe i silniejsze pośladki (nie są to przysiady)

Ile kalorii spalamy w czasie chodzenia?

Ilość kalorii, jaką spalamy w czasie marszu, zależy od wielu czynników m.in. wieku, wagi, płci, stanu zdrowia, tempa metabolizmu czy tempa samego marszu. Zasadniczo przyjmuje się, że osoba ważąca 60 kg w trakcie szybkiego marszu (5-6 km/h), który trwa 60 minut, spala ok. 200 kcal. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj podłoża, po którym chodzimy. Spacerując po plaży, spalamy więcej kalorii niż w trakcie chodzenia po bardziej stabilnym podłożu (np. chodnik). Ważna jest także technika - w czasie marszu, do którego którego angażujemy do pracy ramiona, spalamy więcej kalorii niż w czasie swobodnego spaceru. Dużo bardziej efektywny jest nordic walking. Tu osoba ważąca 60 kg w czasie godziny marszu spali ponad 300 kcal.   

Marzysz o szczupłych nogach? Oto plan treningowy na cały miesiąc, który pomoże Ci schudnąć z wewnętrznej części ud

Spacery na świeżym powietrzu doskonale wpływają na stan zdrowia i nasze samopoczucieSpacery na świeżym powietrzu doskonale wpływają na stan zdrowia i nasze samopoczucie Fotolia

Co jeszcze daje nam chodzenie?

W czasie spaceru rozluźniamy mięśnie, relaksujemy się, dotleniamy organizm, zwiększamy produkcję endorfin, czyli hormonu szczęścia, który jest odpowiedzialny za dobre samopoczucie. Poza tym regularne maszerowanie doskonale rzeźbi mięśnie ud, łydek i pośladków, poprawia krążenie krwi i wydolność serca.

 

Ulubione zdrowe śniadania Mel B! Zacznij dzień z energią i ciesz się płaskim brzuchem

Szybki marsz na bieżni pozwala spalić masę kaloriiSzybki marsz na bieżni pozwala spalić masę kalorii Fotolia

Ile powinno się robić kroków w ciągu dnia?

Według dietetyków i lekarzy, a także krokomierzy i aplikacji służących do zliczania kroków, powinniśmy ich robić 10 tysięcy każdego dnia. To ogólnie przyjęta norma, która pozwala zachować zdrowie i cieszyć się dobrą formą, jednak im więcej chodzimy, tym lepiej. Warto więc czasem wyjść wcześniej z domu i pójść do pracy lub szkoły pieszo (jeśli mamy zbyt daleko, można po prostu wysiąść z autobusu przystanek lub dwa wcześniej). A jeśli pogoda nie pozwala na spacery, postaw na bieżnię w klubie fitness lub na siłowni.

Codziennie przez 2 tygodnie robiłam deskę przez 2 minuty. Takich efektów się nie spodziewałam

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.