6 błędów, które według psychologa popełniasz jesienią, co negatywnie wpływa na twoje samopoczucie i sylwetkę

W tym czasie często brakuje nam motywacji, a w rezultacie m.in. przybieramy na wadze. Dowiedz się, jak uniknąć jesiennych pułapek i wciąż cieszyć się szczupłą sylwetką i doskonałym samopoczuciem.

Jesień to czas, kiedy organizm zwalnia, spada motywacja i trudniej się zmobilizować do działania. Przyczyną jesiennej chandry i spadku energii jest niedobór światła słonecznego. Krótkie dni to mniej słońca, a w konsekwencji zwiększone wydzielanie melatoniny, w nadmiarze powodującej senność i apatię. Tym bardziej warto znaleźć sposób na wzięcie się w garść i zadbanie o siebie w tym okresie roku.

12 listopada - "nadprogramowy" dzień wolny. Wykorzystaj go najbardziej efektywnie. Plan godzina po godzinie

Pretty woman lying  in bedPretty woman lying in bed / shefkate - Fotolia

Oto 6 najczęstszych błędów popełnianych jesienią:

Błąd nr 1: brak ruchu

Wiele osób jesienią zawiesza swoją aktywność fizyczną i rezygnuje z ruchu. Uważają, że zima ludzie powinni zapadać w sen zimowy, a fakt, że tak się nie dzieje stanowi ewidentny błąd natury. Każdy pretekst jest dla nich dobry, aby zrezygnować z porannej przebieżki, wyjścia na siłownię, zajęć jogi czy choćby spaceru. Takie postępowanie to błąd, bo ruch na świeżym powietrzu działa na organizm pobudzająco i mobilizująco. Aktywność to najlepsze źródło naturalnych endorfin, będących hormonami szczęścia. Podczas jesiennej i zimowej szarugi trzeba ich sobie dostarczać więcej, a nie mniej. Oczywiście tylko wtedy, jeśli ktoś chce mieć dobre samopoczucie i cieszyć się szczupłą sylwetką.

15 sposobów na poprawę odporności według Anny Lewandowskiej

Błąd nr 2: niezdrowa dieta i nieregularne odżywianie się

Jesienią trzeba zatroszczyć się o zdrową dietę nawet bardziej niż w innych porach roku. Należy pamiętać o zjedzeniu ciepłego, rozgrzewającego śniadania, które dostarcza energii na cały dzień. Warto też włączyć do codziennego jadłospisu warzywa i owoce, które dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych.

Źle zbilansowana dieta nie tylko negatywnie wpływa na naszą sylwetkę, ale i samopoczucieŹle zbilansowana dieta nie tylko negatywnie wpływa na naszą sylwetkę, ale i samopoczucie Fotolia

Błąd nr 3: brak czasu dla siebie

Jesienią warto się o siebie szczególnie zatroszczyć. Znaleźć czas na odpoczynek. Pozwolić sobie na odrobinę błogiego lenistwa i nicnierobienia. Dać sobie prawo do chwili relaksu z filiżanką herbaty lub kubkiem kakao w ulubionym fotelu. Przeczytać książkę, na którą dotąd brakowało czasu. Wieczorem zafundować sobie aromatyczną kąpiel w wannie. Wybrać się na relaksujący masaż. Po prostu rozpieszczać siebie.

Joanna Krupa chce wrócić do formy po wakacjach na Bora Bora. Widać, że przytyła?

Jesień to czas, kiedy warto szczególnie o siebie zadbaćJesień to czas, kiedy warto szczególnie o siebie zadbać Fotolia

Błąd nr 4: niedobory snu

Dobry sen jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia. O jego jakość należy dbać przez cały rok, nie tylko jesienią. Przede wszystkim warto poznać (i stosować) zalecenia specjalistów dotyczące snu, które pomagają poprawić jego jakość, a w rezultacie bardziej korzystać z regenerujących właściwości nocnego wypoczynku. Do łóżka należy się kłaść wyłącznie wtedy, gdy pojawi się uczucie senności, w łóżku nie jeść posiłków, nie oglądać TV, nie przeglądać Facebooka i e-maila, zadbać o dobre przewietrzenie sypialni, ostatni wieczorny posiłek zjeść najpóźniej 3 godziny przed planowaną godziną spoczynku i unikać drzemek w ciągu dnia.

6 rzeczy, które warto wrzucić do torby, gdy wybierasz się na trening. Będzie wygodniej, przyjemniej i bardziej efektywnie!

Błąd nr 5: nuda

Nuda to coś innego niż zrelaksowane nicnierobienie. Nuda jako brak inspirujących zajęć jest źródłem frustracji i złego samopoczucia. Dlatego jesienią tym bardziej warto zadbać o ciekawe aktywności. Może to moment, aby rozejrzeć się za nowym hobby? Może nauka języka, może joga, może warsztaty kulinarne lub cykl ciekawych wykładów? A może kurs tańca? Dzięki temu ma się pretekst do wyjścia z domu i... rozwoju.

Spotkanie z przyjaciółmi to najlepszy sposób na jesienną chandręSpotkanie z przyjaciółmi to najlepszy sposób na jesienną chandrę Pinterest

Błąd nr 6: zaniedbywanie spotkań z przyjaciółmi

Dobre, bliskie relacje są źródłem radości i satysfakcji. Chociaż jesienna mżawka i szaruga może zniechęcać do wychodzenia z domu, warto mimo wszystko wstać spod kocyka i spotkać się z przyjaciółmi. Zdaniem naukowców, którzy przez kilkadziesiąt lat prowadzili badania dotyczące źródeł ludzkiego szczęścia i długowieczności, są nimi właśnie bliskie, oparte na zaufaniu relacje. Rozmowa, spotkanie, zrobienie razem czegoś ciekawego to najlepszy sposób na jesienną chandrę. I satysfakcjonujące życie.

Elżbieta Grabarczyk: psycholog, terapeuta, specjalista terapii uzależnień, mediator z Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA w Warszawie

Deser po który możesz sięgać bez wyrzutów sumienia. Przepis na snickers w wersji fit

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA