Smog a trening na świeżym powietrzu. Czy ćwiczenie na zewnątrz jest korzystne dla zdrowia?

Trening na świeżym powietrzu do niedawna był uważany za jedną ze zdrowszych form aktywności fizycznej. Czy jednak, kiedy pojawia się smog, jest korzystny dla naszego zdrowia?

Czym jest smog?

O smogu mówi się coraz częściej, jednak sporo osób ignoruje ten problem. Chociaż smogu często nie czuć i nie widać, to nie znaczy, że nie istnieje. Mieszanina mgły i dymu ma negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90 procent populacji żyje w miejscach, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza, i to wielokrotnie, ustalone normy. Według statystyk WHO, na całym świecie z powodu smogu giną cztery miliony osób rocznie. Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

5 najbardziej uzależniających potraw. Dowiedli tego naukowcy

Bieganie, jeżdżenie na rolkach lub rowerze, czy treningi outdoorowe mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu? Jak się zabezpieczyć przed wdychaniem zanieczyszczeń?  

W teorii trening na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Wzmacniamy mięśnie, poprawiamy krążenie oraz dotleniamy cały organizm. Byłoby to prawdą, gdyby nie fakt, że świeże powietrze, ze względu na zanieczyszczenia, do najświeższych nie należy, szczególnie w większych miastach, gdzie stężenie smogu jest o wiele wyższe. W trakcie aktywności fizycznej zużywamy więcej tlenu, w związku z tym trening na dworze może nie być najlepszym pomysłem. Mimo dostępnych na rynku masek antysmogowych, nie jesteśmy w stanie uchronić się przed negatywnymi skutkami wdychanych przez nas zanieczyszczeń. Lekarze zalecają, by na tyle, na ile to możliwe, ograniczyć treningi na zewnątrz.

Zdecydowanie nie zalecałbym aktywności fizycznej na zewnątrz. W czasie wysiłku kilkukrotnie wzrasta wentylacja minutowa, co powoduje wielokrotne zwiększenie ekspozycji pęcherzyków płucnych na substancje toksyczne zawarte w powietrzu. Bieganie przy ruchliwej ulicy czyni więcej szkód w naszym organizmie, niż konsekwencje wynikające z braku aktywności fizycznej. Towarzyszące przekrwienie płuc, w związku z wysiłkiem, sprzyja większemu wchłanianiu toksyn do organizmu, ich rozprowadzaniu, co więcej nasila uszkodzenie pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych. W czasie wysiłku stają się one bardziej wrażliwe na działanie czynnika toksycznego; takie działania czynione cyklicznie mogą doprowadzić do rozwoju choroby układu oddechowego - np. astmy niealergicznej lub POCHP - mówi dr n. med. Szymon Dworniczak, specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnetrznych, lekarz mikrobiolog. 

Jeśli jednak zdecydujesz się trenować na dworze, zaopatrz się w maskę antysmogową i postaraj się, aby twój trening trwał, jak najkrócej. Najlepszą porą jest wykonanie treningu z samego rana. O poranku zazwyczaj odnotowywane jest najniższe stężenie zanieczyszczeń. Jednak warto na bieżąco sprawdzać prognozę pogody. 

Te gwiazdy przeszły mordercze treningi żeby przygotować się do roli. Spektakularne metamorfozy

Sportowcy przeciwko smogowi

Coraz więcej sportowców, a w szczególności biegaczy, podejmuje walkę ze smogiem. Ich celem jest zwiększanie świadomości wśród ludzi odnośnie konsekwencji płynących z zanieczyszczeń powietrza. Na swoich profilach na Instagramie piszą:

 
Czy nie piękniej pachnie powietrze, gdy jest wolne od zanieczyszczeń? Jako biegaczka szczególnie sobie to cenię, gdyż wychodząc codziennie na trening potrzebuję go dużo więcej - Joanna Jóźwik, zawodniczka igrzysk olimpijskich na 800 metrów.
 
Czy zdajesz sobie sprawę czym jest SMOG?! Jest mieszanką toksycznych gazów, pyłów i metali ciężkich unoszącą się w powietrzu. Wdychanie takich substancji w czasie treningu może być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Bieganie w takich warunkach może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń w obrębie układu krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Organizm jest bardziej podatny na rożnego rodzaju alergie. Wspólnie możemy zrobić dużo dla środowiska - Adrianna Palka, trenerka personalna

Jakie konsekwencje może mieć smog dla naszego zdrowia? 

Okazuje się, że jest ich wiele i nie dotyczą jedynie naszego układu oddechowego. Poza drogami oddechowymi narażony jest również układ krążenia, do którego przenikają mikrocząsteczki smogu. Ponadto smog odpowiada za powstawanie alergii, zapalenia płuc i oskrzeli, niewydolności oddechowej, astmy, nowotworów, a także przewlekłych chorób serca. 

Więcej na temat smogu i jego skutków: Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.