Masz problemy z porannym wstawaniem z łóżka? Pomoże m.in. inteligentny budzik

Nie należysz do grona osób, które lubią wcześnie wstawać? Nienawidzisz poranków, a budzik przyprawia cię o dreszcze? Mamy dla ciebie rady, jak przestawić swój organizm i sprawić, by poranki stały się przyjemniejsze.

Niektórzy potrzebują znacznie więcej snu niż inni, wolą pracować po nocach i nie są w stanie funkcjonować przed 10 rano. Ilość snu i sposób funkcjonowania wiąże się często z naszymi predyspozycjami genetycznymi, wiekiem, porą roku, czy szerokością geograficzną. Jednak większość z nas zaczyna dzień w godzinach porannych, a pracodawców niekoniecznie interesują nasze geny. Jak przestawić swój organizm i pomóc mu w porannym wstawaniu na czas? 

Chcesz spalać tkankę tłuszczową nawet podczas snu? Wystarczy, że przed pójściem spać zrobisz to

1. Nastaw się na cel

Masz rano ważne spotkanie i chcesz wstać wcześniej, żeby się przygotować. A może masz w planach poranny trening lub bieganie? Nastaw się na cel już dzień wcześniej. Zaplanuj, jak będzie wyglądał twój poranek. Jeśli go sobie zwizualizujesz łatwiej będzie ci zrealizować swoje postanowienie. 

2. Zadbaj o to, co i kiedy jesz na kolację

Może do tej pory nie miało to dla ciebie większego znaczenia. Jednak jeśli chcesz spać spokojnie i wstawać z uczuciem wyspania i satysfakcji, to wierz nam, że kolacja ma ogromne znaczenie.

Jaka powinna być kolacja?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że powinna być w ogóle. Pomijanie kolacji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Głód i burczenie w brzuchu będzie cię wybudzać ze snu, a rano obudzisz się z uczuciem zmęczenia z powodu braku energii. Kolacja powinna być lekkostrawna, ale zarazem bogata w węglowodany i białko. To w nich znajduje się substancja zwana tryptofanem. Odpowiada on za biosyntezę dwóch rodzajów hormonów: melatoniny i serotoniny. Jak to się ma do snu? Melatonina odpowiada za nasz rytm dobowy i reguluje cykl snu. Natomiast serotonina umożliwia zaśnięcie. Warto przed snem ograniczyć tłuszcze, gdyż te są ciężkostrawne, a w nocy nie tylko nasz mózg śpi, ale również układ trawienny potrzebuje czasu na zebranie sił. Dlatego ostatni posiłek zjedz mniej więcej dwie godziny przed snem. W ten sposób szybko zaśniesz i obudzisz się wypoczęty. W ten sposób szybko zaśniesz i obudzisz się wypoczęty.

Nie możesz zasnąć? Oto 3 proste sposoby, na spokojny sen. Znasz je?

3. Wpadnij w rytm i utrwal w sobie nowy nawyk

Początki będą trudne, ale jeśli będziesz regularnie wstawać wcześniej, to wypracujesz w sobie nowe nawyki. Wpadnij w rutynę, niech poranki staną się pewnego rodzaju przyjemnym rytuałem. Dla jednych powodem do wstania z łóżka będzie gorąca, aromatyczna kawa, dla innych pyszne i pożywne śniadanie lub relaksująca kąpiel. Znajdź coś, co z rana daje ci uczucie radości, a o wiele łatwiej będzie ci podnieść się z łóżka. 

 

Skąd się biorą zmarszczki? Czy spanie na brzuchu postarza

4. Inteligentny budzik

Kiedy dzwoni budzik ty go przestawiasz i kładziesz się dalej spać? Jeśli budzik nie jest w stanie tak łatwo cię wybudzić z twardego snu, to ściągnij aplikację, która utrudni ci jego wyłączanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo darmowych aplikacji, które przed wyłączeniem budzika wymagają od ciebie odpowiedzi na pytanie, rozwiązania zagadki, czy wykonania układanki. Po takim teście twój mózg z pewnością obudzi się do pracy. Pamiętaj również, by nie kłaść telefonu tuż przy łóżku. Połóż go gdzieś z dala, tak by wyłączenie budzika wiązało się z wyjściem spod kołdry i zrobieniem kilku kroków po pokoju. 

Więcej o: