Chcesz biegać, ale szybko się męczysz? Mamy rozwiązanie

Zmęczenie, zadyszka, ciężko ci złapać oddech? A przecież ledwo zaczęłaś trening. Jak poradzić sobie ze słabą kondycją w trakcie biegania? Mamy na to rozwiązanie.

Po kilkudziesięciu metrach biegu złapałaś zadyszkę, ledwo łapiesz oddech, nogi palą, serce bije jak oszalałe, płuca nie nadążają pracować. To ewidentnie oznaki słabej kondycji. Jeśli trenujesz po pracy, to nic dziwnego, że często nie masz siły. Bieg to nietypowy wysiłek dla organizmu. To zupełnie inne zmęczenie niż zajęcia fitness. Czasem nawet po 5 minutach łapiesz taką zadyszkę, że musisz się zatrzymać? Chcesz poprawić swoją kondycję i biegać dłużej?

Jak zacząć biegać i się nie męczyćJak zacząć biegać i się nie męczyć Pinterest

Po pierwsze jedz więcej!

Większość z nas je za mało i wpada ze skrajności w skrajność. My kobiety, jesteśmy na wiecznej diecie. Kiedy chcemy schudnąć jemy zbyt mało i dziwimy się, że nie mamy siły na trening. Jeśli planujesz tego dnia bieganie zadbaj o to, aby tego dnia w twojej diecie nie zabrakło węglowodanów. Nie chodzi tutaj o te niezdrowe typu słodycze, pizza, czy lody. Ale o dobre źródła takie, jak ryż, makaron, kasze, a przed samym treningiem owoce lub pieczywo. 

Co jeść przed bieganiem?

Nie bój się marszu

Na początku będzie ciężko. To zupełnie normalne. Jeśli do tej pory nie biegałaś regularnie, to nie martw się tym, że łapiesz zadyszkę. Zacznij od marszobiegów. Jeśli czujesz, że nie dajesz już rady przejdź do marszu. Pamiętaj jednak, żeby się nie zatrzymywać. Złap chwilę oddechu i kiedy będziesz czuła się na siłach biegnij dalej. Staraj się z czasem więcej biegać, a mniej maszerować. Zobaczysz, że w ten sposób, przy regularnych treningach, bardzo szybko zauważysz efekty. 

Jak zacząć biegać? Plan treningowy, dzięki któremu bieganie stanie się dla Ciebie proste

Naucz się oddychać

To jedna z ważniejszych rzeczy. Kiedy łapie cię zadyszka ciężko o odpowiednią ilość tlenu. Im szybciej biegniesz, tym większe jest twoje zapotrzebowanie na tlen. Oddychanie przez nos w trakcie biegu jest mitem. W ten sposób szybko zabrkanie ci "powietrza". W pierwszej kolejności staraj się wyrównać oddech, oddychaj spokojnie, nabieraj powietrze ustami. Trenuj oddech na każdym treningu, a z czasem wyrówna się i bieganie będzie znacznie łatwiejsze. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA