Oponka na brzuchu to twój problem? Wiemy, jak się jej pozbyć. Sprawdź te ćwiczenia i dietę

Oponka na brzuchu to zmora! Która z nas nie chce się jej pozbyć. Oponka i boczki to uciążliwy tłuszczyk, który potrafi być problematyczny. Szczególnie, jeśli chcemy dobrze prezentować się w sukience lub na plaży. Jak się go pozbyć? Same ćwiczenia nie wystarczą, przyda się też dieta.

Tendencja do odkładania się tłuszczu w różnych miejscach wynika z naszych genów. Kobiety z otyłością brzuszną, czyli tzw. oponką, nie mają przed sobą łatwego zadania. Pozbycie się oponki z brzucha nie jest łatwe i szybkie.

Jak pozbyć się oponki na brzuchu

Same ćwiczenia nie wystarczą. Nie przyniosą efektu, jeśli mięśnie brzucha ukryte są pod grubą warstwą tłuszczu. Ważne jest także to, ile śpisz i czy nie ćwiczysz za często. Na oponkę na brzuchu dobrze zadziałają wszystkie ćwiczenia, które uaktywnią tę partię mięśni, ukrytą pod miękkim tłuszczykiem. Istotna jest tu regularność i wytrwałość - przy trzech treningach w tygodniu pierwsze efekty zobaczysz już po około 2-3 tygodniach. O ile rzeczywiście wytrzymasz i będziesz sumiennie ćwiczyć.

Trening na boczki i oponkę. Dzięki niemu spalisz tłuszcz i wzmocnisz brzuch!

Trening na boczki i oponkę. Dzięki niemu spalisz tłuszcz i wzmocnisz brzuch!

Co i jak ćwiczyć, żeby zrzucić oponkę z brzucha?

Odpowiedź jest prosta - ćwiczyć brzuch. Na leżąco i na stojąco, w domu, ze sprzętem i bez. Podpowiadamy te najprostsze ćwiczenia, które bez wątpienia dadzą oczekiwany efekt:

  • brzuszki: klasyczne, z dodatkowym obciążeniem (można trzymać w dłoniach butelkę wody), tzw. russian twist,
  • plank: zacznij od krótkiego ćwiczenia, po 15 sekund. Następnego dnia wydłuż o 5 sekund, po kolejnych dwóch dniach o kolejne 5 sekund, dojdź w ten sposób do minuty
  • pół-brzuszki: leżąc, prawym łokciem dotknij lewego kolana, następnie lewym łokciem prawego. Powtórz 30 razy
  • pół-brzuszki w staniu: stojąc, unieś lewą nogę do zgiętego prawego łokcia, następnie prawą nogę do zgiętego lewego łokcia. Powtórz 30 razy
  • zatrzymany brzuszek: leżąc, wykonaj ruch pleców jak do klasycznego brzuszka. Zatrzymaj się jednak w połowie, pod kątem 45 stopni od ziemi. Spróbuj wytrzymać tak kilkanaście sekund. Żeby ćwiczenie sobie urozmaicić, możesz pod nogami podawać sobie z ręki do ręki butelkę wody

Jaka dieta na płaski brzuch?

Tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha gromadzi się, wówczas gdy jemy dużo produktów o węglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym (IG) np. produkty zbożowe, owoce, warzywa, słodycze.

Kolejnym powodem, dla którego nasz brzuch nie jest płaski mogą być wzdęcia, których przyczyną jest najczęściej nieodpowiednia, ciężkostrawna dieta. Można to jednak zmienić. Jak powinna wyglądać dieta na płaski brzuch?

 

Dieta powinna być właściwie zbilansowana, bogata w dobrej jakości białko, dobre źródła węglowodanów, tłuszcze i witaminy. W diecie powinny się znaleźć takie produkty, jak chude mięso, ryby, jajka, oraz duża ilość warzyw, które dostarczają błonnika i witamin. Należy unikać cukrów prostych: słodyczy, białego pieczywa czy makaronu.

Jak wygląda dieta 1800 kcal. Przykładowy jadłospis

Więcej o: