Treningi i dieta działają - chudniesz. I nagle: SPADEK MOTYWACJI. Zobacz, co w takiej sytuacji radzi psycholog

Taka sytuacja może przytrafić się każdemu. Jakiś czas temu podjęłaś decyzję, żeby w końcu "wziąć się za siebie". Postanowiłaś zgubić nadprogramowe kilogramy i przejść na zdrową, właściwie zbilansowaną dietę. Ze łzami w oczach przestrzegasz założonego menu, odmawiasz sobie ulubionych fast-foodów, pizzy, chipsów i słodyczy. Wieczorami, zamiast spędzać czas przed telewizorem lub z przyjaciółkami w modnej knajpie, wyciskasz siódme poty na siłowni lub fitnessie. Chociaż widzisz już pierwsze efekty - kilogramy zaczynają znikać, brzuch robi się coraz bardziej płaski i czujesz się lepiej z dnia na dzień - nagle przestaje ci zależeć na założonym celu. Z niechęcią wychodzisz na trening, jedzenie nie sprawia przyjemności, a przynosi frustrację. To bardzo niebezpieczny moment. Jeśli nie przetrwasz tego kryzysu, bardzo łatwo możesz zaprzepaścić wszystko, co już udało ci się osiągnąć. 

Porównaj codzienne czynności do czasu trwania niektórych ćwiczeń

Spadek motywacji zdarza się często, ale taką sytuację trzeba przezwyciężyćSpadek motywacji zdarza się często, ale taką sytuację trzeba przezwyciężyć Fotolia

Motywacja - zacznij od określenia celu

Jeśli szybko zabrakło ci motywacji i jesteś już o krok od tego, żeby się poddać, prawdopodobnie niewłaściwie przygotowałaś się do tak dużej zmiany w swoim życiu. Zobacz, co radzi psycholog. 

Motywacja to umiejętność działania, nawet gdy ci się nie chce. Robisz to, bo masz ważny powód do działania. Bo wiesz po co to robisz. Bo potrafisz to sobie przypomnieć. To jest prawdziwa magia" - mówi psycholog Elżbieta Grabarczyk

Każda zmiana, którą zamierzasz wprowadzić w życie, w tym odchudzanie, przestrzeganie diety i dbałość o formę, składa się z trzech elementów. Dotyczy to przede wszystkim zmiany nawyków i przyzwyczajeń.

Zbuduj mięśnie ramion, dzięki temu 15-minutowemu treningowi

1. Decyzja – Co chcę osiągnąć? Jaki mam cel?

Cele najlepiej formułować zgodnie z popularną koncepcją SMART. Dobrze sformułowany cel powinien być:
- sprecyzowany (konkretny, jednoznaczny)
- mierzalny (dający możliwość sprawdzania postępów)
- atrakcyjny (dający wymierne korzyści i odpowiedź na pytanie PO CO w ogóle chcę realizować ten cel?
- realistyczny (możliwszy do osiągnięcia)
- terminowy (da się określić datę, termin realizacji celu, aby utrudnić sobie możliwość odkładania działania na później)

Motywację, buduje się prze wszystkim odpowiadając sobie na pytanie: po co mi ta zmiana? Do czego mi to potrzebne? Jakie korzyści przyniesie mi wprowadzenie zmiany w życie? Warto w tym celu wypisać sobie w tabelce zyski i straty, które wiążą się z wprowadzeniem zmiany w życie. Chcesz zgubić nadprogramowe kilogramy i cieszyć się smukłą sylwetką? Zależy ci na wyrzeźbieniu ciała? Chcesz czuć się lepiej dzięki zdrowej diecie? Wszystko to zanotuj.

Legendarna i mityczna motywacja to nic innego jak powód (lub powody), dla którego chcesz coś zrobić. Po co ci to? Jakie masz powody do zmiany? Co sprawiło, że postanowiłeś / postanowiłaś wprowadzić te zmiany? Im więcej takich własnych, wewnętrznych powodów znajdziesz, tym wyraźniejsza będzie twoja motywacja. Im będą dla ciebie ważniejsze, tym motywacja będzie głębsza i silniejsza. Jeśli tych powodów nie ma lub są pozorne i cudze (bo mama chciała, bo koleżanka chciała, bo tak napisali w gazecie), nie oczekuj cudów. Trwałą, mocną motywację możesz zbudować tylko odpowiadając sobie na pytanie: chcę to zrobić BO..., to dla mnie ważne BO...

5 ćwiczeń na smukłe i wyrzeźbione ramiona [TRENING MYFITNESS]

Kiedy masz spadek motywacji, przypomnij sobie po co to wszystko robisz?Kiedy masz spadek motywacji, przypomnij sobie po co to wszystko robisz? Fotolia

2. Wiedza - zdobycie informacji: Jak chcę to osiągnąć?

Kiedy już określisz swój cel, kiedy już wiesz, co chcesz osiągnąć, dowiedz się jak to zrobić. To najlepszy moment na zasięgniecie porady u specjalisty. Wybierz się do dietetyka z prośbą o rozpisanie dobrze zbilansowanej diety, która pomoże osiągnąć twój cel, ale jednocześnie nie będzie wymagała dramatycznych wyrzeczeń i pustego żołądka. Zwróć się do trenera personalnego, który ułoży odpowiedni dla ciebie trening.

 Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, rozsądniej jest poznać sposoby wielokrotnie sprawdzone w praktyce. Dzięki konsultacji poznasz najskuteczniejsze metody dotarcia do wyznaczonego celu - radzi psycholog.

Czy przysiady spalają tłuszcz z ud?

Jasno określony cel i sposoby na jego osiągnięcie to połowa sukcesuJasno określony cel i sposoby na jego osiągnięcie to połowa sukcesu Fotolia

3. Realizacja - wprowadzenie wiedzy w życie

Kiedy już wiesz, co i jak chcesz osiągnąć, przychodzi czas na wprowadzenie wiedzy w życie. To trudny moment, bo wymaga przede wszystkim wytrwałości i systematyczności w działaniu. Pierwszy entuzjazm już opadł, pojawia się nuda, być może zniechęcenie. Możesz się poddać. Ale jeśli chcesz wytrwać w postanowieniu, przypomnij sobie, po co to robisz! Co cię skłoniło do podjęcia celu? Czy powód, dla którego zaczęłaś działać zniknął? Wcale nie! Czy cel został już osiągnięty? Z pewnością jeszcze nie! To działaj dalej!

Koktajl na drugie śniadanie. 7 smoothies na każdy dzień tygodnia, które dostarczą błonnika i pozwolą zapanować nad apetytem

Możesz zrezygnować. Lub odkryć, że tę decyzję podejmuje się wcale nie raz, a wiele razy. Za każdym razem, kiedy chcesz się poddać, podejmujesz ją na nowo. Za każdym razem, gdy ci się nie chce, odpowiadasz sobie na pytanie: Po co mam to zrobić? Po co mam iść na trening? Po co mam zjeść zdrowy posiłek? Jeśli będziesz tylko biernie czekać, aż ci się zachce, nigdy nie osiągniesz celu, bo raz za razem będziesz się poddawać. Zmiana wymaga woli i decyzji, a nie czekania na cud. Jak mawiała Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która w 1928 roku przeleciała jako pasażer nad Atlantykiem oraz pierwsza kobieta, która już jako pilot zrobiła to samotnie 4 lata później: Najtrudniejsza jest decyzja, żeby działać. Reszta to tylko wytrwałość - dodaje Elżbieta Grabarczyk.

Komentarz i konsultacja: Elżbieta Grabarczyk: psycholog, terapeuta, specjalista terapii uzależnień, mediator z Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA w Warszawie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.