Trening w upały. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać, żeby nie zrobić sobie krzywdy

Jeśli planujesz trening w plenerze w upalny dzień, musisz zachować szczególne środki bezpieczeństwa. O udar, czy poparzenia słoneczne nietrudno w takich warunkach, lepiej więc odpowiednio się zabezpieczyć. Podpowiadamy jak.

1. Odpowiednie nawodnienie

W wyjątkowo dokuczliwe upały, powinniśmy dostarczać organizmowi 2 do 3 litrów płynów w ciągu dnia. Lepiej pić często małymi łykami, niż duszkiem wypijać raz na jakiś czas większe ilości wody. Gdy w takich warunkach dodatkowo trenujemy - ta ilość oczywiście powinna być większa. Dietetycy i lekarze zalecają, aby w czasie treningu wypijać ok 200 ml płynów co 20 minut. 

Pogoda na wakacje - jaki trening na zewnątrz?

Podczas treningu w upalny dzień bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmuPodczas treningu w upalny dzień bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu Fotolia

2. Właściwe ubranie

Trening w upalne dni wymaga odpowiedniego stroju. Najlepiej postaw na lekkie, przewiewne topy i krótkie spodenki, dzięki czemu, twojemu organizmowi będzie łatwiej oddawać ciepło, a mokre od potu ubranie, nie będzie się nieprzyjemnie przyklejać do skóry.

Czy więcej potu oznacza większą utratę tłuszczu?

3. Ochrona przeciwsłoneczna - nakrycie głowy

Nie zapomnij o nakryciu głowy! Jeśli wybierasz się na rower lub pobiegać, koniecznie załóż czapkę z daszkiem, która dodatkowo osłoni twarz przed rażącym słońcem. Nakrycia głowy wymagają także wszelkie inne aktywności fizyczne na świeżym powietrzu, kiedy panują wysokie temperatury i jesteśmy narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli światło jest wyjątkowo intensywne, warto zabrać ze sobą także okulary przeciwsłoneczne. 

Nakrycie głowy w trakcie treningu w upał to podstawaNakrycie głowy w trakcie treningu w upał to podstawa Pinterest

4. Pamiętaj o kremie z filtrem UV

Jeśli planujesz aktywność fizyczną w słońcu, krem z filtrem UV to absolutna konieczność. Jeśli masz jasną karnację i jesteś podatna na poparzenia słoneczne, wybierz krem z większym filtrem (minimum SPF 20). Jeżeli jednak masz ciemną karnację i opaloną skórę, możesz sięgnąć po krem z mniejszym filtrem (np SPF 10 lub 8). Osobom, które są podatne na przebarwienia, szczególnie na twarzy, zaleca się smarowanie buzi kremem z wyższym filtrem - nawet SPF 50. 

5 treningów, dzięki którym spalisz najwięcej kalorii. Zobacz ranking

Żeby zapobiec poparzeniom słonecznym, pamiętaj o kremie z filtremŻeby zapobiec poparzeniom słonecznym, pamiętaj o kremie z filtrem Pinterest

5. Trenuj w cieniu

Kiedy słońce operuje na całego, a ty masz ochotę na trening w plenerze, postaraj się wybrać choć trochę zacienione miejsce. Najlepiej niech to będzie zadrzewiony park lub las. Zdecydowanie unikaj dużych przestrzeni bez odrobiny cienia, gdzie rozgrzana słońcem ziemia dokuczliwie oddaje ciepło. Biegaj osłoniętymi alejkami, na rowerze jeździj tam, gdzie możesz przynajmniej częściowo schronić się przed słońcem w cieniu, a na sesję jogi w plenerze wybierz cień drzewa, miejsce pod parasolem lub żaglem przeciwsłonecznym. Trenuj o wczesnych godzinach porannych lub wieczorami, gdy upał nie jest tak dotkliwy, jak w środku dnia. 

Egzotyczne sorbety na letni deser. Wypróbuj naszych 5 sprawdzonych przepisów

Najlepsze miejsca na bieganie w upale to osłonięte od słońca alejki parkowe lub lasNajlepsze miejsca na bieganie w upale to osłonięte od słońca alejki parkowe lub las Fotolia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.