Czy używanie antyperspirantu jest szkodliwe dla naszego organizmu?

Im jesteśmy starsi, tym stajemy się bardziej świadomego tego, jak to czego używamy na co dzień wpływa na nasze ciało. Coraz częściej okazuje się, że rzeczy których używamy na co dzień są szkodliwe dla naszego organizmu. Czy antyperspiranty również zaliczają się do tego grona? Czy są bezpieczne?

Pocenie się to naturalny proces, jednak przykry zapach może utrudniać życie nie tylko nam, ale i osobom w naszym otoczeniu. Zazwyczaj używamy dezodorantów, jednak czy są one bezpieczną formą walki z potem? Niektóre źródła głoszą, że antyperspiranty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. 

Czy używanie dezodorantów jest bezpieczne?

Nie ma solidnych dowodów naukowych, które świadczą o związku między codziennym korzystaniem z dezodorantów, a rozwojem jakichkolwiek chorób. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na pewne składniki, jak w przypadku każdego innego produktu do pielęgnacji skóry. Wówczas w okolicach pach, czyli tam, gdzie zazwyczaj używamy dezodorantu, mogą pojawić się zaczerwienienia, plamki, czy wysypka. W takim przypadku zaleca się używanie hipoalergicznych antyperspirantów.

Nowy dress code na treningu. Nigdy się tak nie ubieraj!

Fit dziewczyna na siłowniFit dziewczyna na siłowni https://pl.pinterest.com/pin/337418197076060755/

Antyperspiranty, a rak piersi

Czy używając narażamy się na ryzyko raka piersi? Istnieje powszechne, błędne przekonanie, że antyperspiranty, szczególnie te zawierające glin, zwiększają ryzyko raka piersi.  Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że obszar pod pachami jest tak blisko piersi, jednak nie ma możliwości, aby aluminium mogło zostać wchłonięte przez krew lub węzły chłonne, a następnie rozprowadzone w tkance piersi. Nawet po nałożeniu na świeżo ogoloną skórę.

Antyperspirant, bloker czy botoks - jak sobie radzić z poceniem się na treningu?

A co z toksynami? Czy antyperspirant nie blokuje wydalania przez skórę toksyn? 

Jedną z powszechnych obaw jest to, że tworząc dezodoranty tworzą barierę dla uwalniania potu, co powoduje zatrzymywanie się toksyn. To nieprawda.  Pot to głównie woda i elektrolity, nie zawiera on zbyt wielu toksyn, a ilość potu generowanego pod pachą jest nieznaczna. Nawet podczas intensywnego treningu

Jeśli kiedykolwiek siedziałaś w saunie w nadziei, że uwlonisz toksyny z organizmu, to wiedz, że nie oczyszczasz się przez pocenie w najmniejszym stopniu. Nerka i wątroba już to robią dla nas.

Czy naturalne dezodoranty są lepsze?

Aktywnym składnikiem naturalnych dezodorantów jest ałun potasowy, który jest solą o łagodnych właściwościach antybakteryjnych. Nie ma żadnych badań potwierdzających jego skuteczność, niektórzy uważają, że to naprawdę działa, a niektórzy nie.

Jaki dezodorant wybrać? 

Jeśli chodzi o wybór antyperspirantu lub dezodorantu to sprowadza się to do osobistych preferencji. Jeśli chcesz pozostać przy swoim obecnym produkcie, nauka mówi: śmiało! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.