W trakcie biegania pracuje całe ciało - zarówno dolne, jak i górne partie. Natomiast w przypadku jazdy na rowerze, większość pracy wykonują nogi. Minusem jest to, że bieganie o wiele bardziej obciąża stawy - głównie kolana i stawy skokowe.
W trakcie biegania spalamy o wiele więcej kalorii niż jeżdżąc na rowerze, czy spacerując. Ten sam dystans pokonany biegiem to nawet 2 razy więcej spalonych kalorii!
Jak prawidłowo rozpisać swój trening? Podpowiadamy jak to zrobić, żeby był efektywny i bezpieczny
Tkanka mięśniowa:
Według badań, jazda na rowerze skuteczniej wzmacnia mięśnie i daje lepsze efekty pod kątem budowy tkanki mięśniowej niż bieganie. W trakcie jazdy na rowerze szczególnie mocno pracują mięśnie czworogłowe uda.
Spacer to idealnie rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za bieganiem lub nie mogą biegać np ze względu na problemy ze stawami, ale nie są też przekonane do jazdy na rowerze. Spacer również może być świetną formą kardio.
7 trików na każdy dzień tygodnia, by być bardziej fit
Spacer wzmocni twoje serce, obniży ryzyko zachorowania na cukrzycę - 30 minut spaceru każdego dnia sprawia, że mięśnie stają się bardziej wrażliwe na insulinę. Dzięki temu cukier z krwi szybciej zostaje przetransportowany do mięśni i tam spalony. To z kolei obniża poziom cukru we krwi, zmniejszając ryzyko cukrzycy.
Więcej zalet spaceru znajdziesz tutaj: 10 korzyści ze spacerów
Umiarkowana jazda na rowerze: ok 450 kcal w 1 godzinę
Umiarkowany bieg: ok 650 kcal w 1 godzinę
Spacer: ok 200 kcal w 1 godzinę