Codziennie stałam na głowie przez 2 minuty. Jakie przyniosło to efekty?

Stanie na głowie, inaczej zwane śirszasaną uważane jest za królową asan. To jedna z najpopularniejszych jogowych pozycji, która ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie zaobserwowałam efekty?

Jakie korzyści daje stanie na głowie? 

Zacznijmy najpierw od tego, że kiedy przyjmujemy pozycję stania na głowie, to zgromadzona w nogach krew spływa nam do innych narządów wewnętrznych, a także do mózgu. Z krwią wędruje również tlen, dzięki któremu zyskujemy bardziej ukrwione narządy, lepsze krążenie, poprawia się nasza koncentracja, a także mamy więcej siły do działania. Regularne wykonywanie stania na głowie może być także receptą na bezsenność, a także przeziębiania i infekcje. 

Szóstka Weidera - na czym polega? Czy te ćwiczenia działają? Zobacz wypowiedzi specjalistów

Śirszasana działa nie tylko na narządy wewnętrzne i mózg, ale również w dolnych narządach tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia żylaków. 

Warto wspomnieć także o korzystnym wpływie stania na głowie w kwestiach urodowych. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia poprawia wygląd naszej twarzy, a nasza skóra staje się bardziej elastyczna i świeża. 

Ponadto stanie na głowie jest aktywnością fizyczną, która rozciąga górne parte mięśni, wydłuża szyję, otwiera klatkę piersiową, a także wzmacnia mięśnie brzucha i pleców. 

Gruszka, jabłko, klepsydra? Jaką masz sylwetkę? Zobacz jak dopasować trening do twojej figury

Stanie na głowie - przeciwwskazania 

Nie każdy może pozwolić sobie na wykonywanie tego ćwiczenia. Zabronione jest wykonywanie stania na głowie osobom, które mają wysokie ciśnienie, choroby układu krążenia, mające przepuklinę oraz choroby kręgosłupa: osteochondrozę, przemieszczenia kręgów, a także cierpiące na choroby związane z zaburzoną krzepliwością krwi, m. in. hemofilię, zakrzepicę, trombofilię.

Osoby chore na jaskrę lub z wadą wzroku większą niż -9 dioptrii również nie powinny stawać na głowie. 

Trening pływacki - sprawdź, czy jest dla ciebie!

Również kobiety w ciąży powinny bardzo uważać wykonując stanie na głowie. 

Codziennie przez 5 minut stałam na głowie

Od zawsze wydawało mi się, że jest to proste, a wytrzymać 2 minuty w takiej pozycji nie jest wielkim wyczynem. Bardzo się niestety pomyliłam, ale regularne wykonywanie tego ćwiczenia pozwoliło mi dojść niemalże do perfekcji. Swoją przygodę ze staniem na głowie zaczynałam od robienia go przy ścianie. Dzięki temu byłam w stanie kontrolować swoje ciało i nie przewracać się co kilkanaście sekund.

Stanie na głowie przy ścianie
Stanie na głowie przy ścianie Myfitness.pl

Po tygodniu udało mi się pierwszy raz stanąć bez niczyjej pomocy przez 2 minuty. Efekty, które zauważyłam po 2 tygodniach są takie: 

  • miałam znacznie więcej energii w ciągu dnia (stałam na głowie codziennie rano)
  • zauważyłam, że mięśnie brzucha stały się mocniejsze (dzięki temu mogłam stać na głowie bez niczyjej pomocy)
  • poprawił się wygląd mojej skóry (zniknęły objawy zmęczenia) 
  • zlikwidowałam ból głowy (prawdopodobnie to zasługa lepszego dotlenienia mózgu)
Stanie na głowie poprawia wygląd cery
Stanie na głowie poprawia wygląd cery Myfitness.pl

Jak wyszczuplić uda i poprawić ich wygląd? Oto 4 kroki, dzięki którym już zawsze będziesz nosiła szorty

Choć wiem, że to ćwiczenie nie jest proste to polecam spróbować każdemu i przekonać się, jak wiele korzyści za sobą niesie. 

Nie lubisz piłki nożnej? Wykorzystaj ją do treningu fitness!

Więcej o: