Przez 2 tygodnie nie jadłam śniadań. Czułam się rewelacyjnie, dlaczego?

Przez 2 tygodnie nie jadłam śniadań i póki co nadal ich nie jem, a mimo to czuję się świetnie! Dlaczego? Postanowiłam wypróbować system żywienia zwany Intermittent Fasting.

Czym jest dieta Intermittent Fasting?

Dieta IF to jeden z bardziej popularnych systemów odżywiania. Mimo, że budzi wiele kontrowersji, jej zwolennicy chwalą sobie efekty, jakie przynosi. Choć wciąż wiele osób negatywnie ocenia tę koncepcję żywieniową, to dowody wskazują na to, że może być ona skutecznym narzędziem do budowania wymarzonej sylwetki.

Dieta if - rewolucyjna metoda na odchudzanie

Na czym polega dieta Intermittent Fasting? 

Dieta IF określa nie to, co należy jeść, ale to kiedy jeść. Posiłki należy spożywać o ściśle określonych porach w ciągu doby, zwanych oknem żywieniowym. Zakłada się, że okno żywieniowe powinno trwać od 4 do 8 godzin (u kobiet możemy wydłużyć do 10 godzin). Potem, przez resztę czasu, należy pościć.Przed przystąpieniem do tego sposobu odżywiania zaleca się konsultację z dietetykiem, wskazane jest również wykonanie badań krwi przed i po zakończeniu stosowania okien żywieniowych w celu skontrolowania stanu zdrowia. Natomiast w trakcie należy na bieżąco monitorować swoje samopoczucie. 

 

Jak wyglądała moja dieta?

Zgodnie z zasadami IF jedzenie w określonych porach wiązało się z zaprzestaniem jedzenia śniadań. Posiłki zaczęłam jadać od godz. 12:30 do 20:00. Moje okno żywieniowe wynosiło 7,5 godziny. W tym czasie zjadałam 3 obfite posiłki. Zazwyczaj były to posiłki obiadowe. Najczęściej wybierałam drób lub wołowinę, a do tego ryż lub kaszę oraz miskę warzyw. Ostatnim posiłkiem był zazwyczaj omlet, czasem w wersji na słodko z pastą tahini, wiórkami kokosowymi i bakaliami, a niekiedy na słono z pesto i warzywami.

Intermittent Fasting. Sprawdź, na czym polega okresowa głodówka

Jak oceniam samopoczucie?

Raczej zaliczam się do nocnych marków. Poranki są dla mnie trudne i niekoniecznie wówczas mam apetyt, dlatego niejedzenie śniadań nie było dla mnie wyzwaniem. Zaczynałam posiłki popołudniem i pierwszym z nich był obiad. Zdecydowanie lepiej czuje się, kiedy jem rzadziej, ale większe porcje. Wówczas nie myślę o jedzeniu i nie czuję głodu. 

Karolina BrzuszczyńskaKarolina Brzuszczyńska Way of Blonde

Badania naukowe o IF

Chociaż koncepcja IF wydaje się niewiarygodna, to postanowiono przeprowadzić na temat jej skuteczności badaniami naukowymi

Na ich podstawie można dowiedzieć się, że:

- przerywany post jest skuteczny w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i ma podobną skuteczność, co tradycyjne diety redukcyjne
- nie zauważono różnicy miedzy wpływem tradycyjnej diety redukcyjnej, a "Intermittent Fasting" na tkankę mięśniową 
- wpływ tradycyjnej diety redukcyjnej, a Intermitten Fasting na wrażliwość insulinową jest podobny

Opinia dietetyka - Magdaleny Hajkiewicz:

Dieta IF to rozwiązanie zakładające spożywanie posiłków we wcześniej ustalonym oknie żywieniowym (np. 6 h w ciągu dnia). Ma to swoje plusy i minusy, jednak sam fakt wprowadzenia tak długiej przerwy w jedzeniu nie spowoduje spadku masy ciała. Choć są badania, które wskazują że w niektórych przypadkach IF wpływa lepiej na redukcję tkanki tłuszczowej - i tak kluczową rolę będzie ogrywać tu kaloryczność diety. Jeśli ilość spożywanych kalorii będzie niższa od zapotrzebowania, zawsze uzyskamy spadek masy ciała. Jeżeli nasz tryb życia sprzyja wprowadzeniu takiego rozwiązania, jak najbardziej można spróbować jedzenia w oknie żywieniowym. Nie polecałabym jednak tej diety każdemu, a już na pewno nie osobom, które cierpią na zaburzenia odżywiania lub mają kiepskie relacje z jedzeniem.

Tłuszcz z pleców. Jak się go pozbyć? 5 ćwiczeń na piękne i wyrzeźbione plecy 

Podsumowując

U mnie dieta Itermittent Fasting okazała się skuteczna. Optycznie nieco schudłam, moje mięśnie mocniej się zarysowały. To zapewnie dlatego, że jadłam mniej kalorii i nie miałam napadów głodu. Najadałam się do syta, dzięki czemu czułam się dobrze i byłam najedzona przez cały czas. Jedynie wieczorami odczuwałam delikatny głód. Zazwyczaj kładę się późno, dlatego kończenie posiłków o godzinie 20:00 było na początku trudne. Postanowiłam zostać na diecie IF jeszcze przez kolejne 2 tygodnie. Taki system, jak na razie się u mnie sprawdza. 

 

10 minut na płaski i wyrzeźbiony brzuch. TEN trening możesz zrobić wszędzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.