Dzięki tym 6 sposobom twoje buty treningowe już nigdy nie będą nieprzyjemnie pachnieć

Odpowiednia higiena stóp i dbałość o obuwie treningowe może znacznie wydłużyć ich żywotność. Wypróbuj nasze sposoby, a zapach unoszący się z twojej torby treningowej już nigdy nie wprawi cię w zakłopotanie.

1. Zdejmij buty od razu po treningu i dobrze je wysusz

Po skończonym treningu od razu zmień buty. Chodzenie dłuższy czas w wilgotnych butach i skarpetkach jest nie tylko niehigieniczne, ale także przyczynia się do tego, że buty zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Po powrocie do domu od razu wyjmij buty z torby (z korzyścią także dla torby), niech dobrze wyschną. Jeśli masz taką możliwość, wystaw je do wyschnięcia na świeże powietrze. 

Torba na trening to nie bagaż podręczny! Podpowiadamy co zabrać na fitness, a co zostawić w domu

Buty treningowe powinny być dobrze wysuszone po każdym użyciuButy treningowe powinny być dobrze wysuszone po każdym użyciu Pinterest

2. Odsącz wilgoć papierowym ręcznikiem

Jeśli na treningu dałaś z siebie wszystko i nawet twoje buty są całe mokre, po treningu dokładnie odsącz wilgoć papierowym ręcznikiem. Najlepiej zrób to od razu. Przykładaj ręcznik, mocno przyciskając do materiału. Zmieniaj go kilkakrotnie. 

Jak się ubrać na fitness? Podpowiadamy co założyć, żeby nie popełnić treningowej gafy!

3. Wsadź do butów torebki herbaty

Po powrocie do domu z intensywnego treningu, wsadź do każdego z butów po kilka torebek herbaty. Nie ma znaczenia, czy będzie to herbata czarna, czy zielona, obie doskonale wchłaniają wilgoć i zapach. Pamiętaj jednak, żeby po kilku godzinach usunąć torebki herbaty, zostawianie ich w butach na dłużej nie ma sensu.

Herbata doskonale pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachyHerbata doskonale pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy Pinterest

4. Użyj sody oczyszczonej 

Soda oczyszczona doskonale pochłania zapachy, a dodatkowo skutecznie uprzykrza życie bakteriom, które są w większości odpowiedzialne za powstanie nieprzyjemnego zapachu. Możesz wsypać sodę bezpośrednio do butów (1-2 łyżeczki na but), a po kilku godzinach usuń (np używając odkurzacza z cienką końcówką). Możesz także wsypać sodę do cienkich skarpetek lub woreczków i umieścić w butach. 

Jak wybrać strój na fitness. 6 porad Jillian Michaels   

Soda oczyszczona dobrze i szybko wchłania wilgoćSoda oczyszczona dobrze i szybko wchłania wilgoć Pinterest

5. Żwirek dla kota

To nie żart. Wsyp do butów odrobinę żwirku dla kota. Bardzo skutecznie i szybko pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Po 2-3 godzinach usuń dokładnie żwirek z butów. 

Biegaczka Julita Kotecka-Nerek aktualnie skupia się na roli trenera, ale zamierza też startować w zawodach. Spontanicznie

Higiena stóp i dbałość o buty treningowe uchronią przed nieprzyjemnym zapachemHigiena stóp i dbałość o buty treningowe uchronią przed nieprzyjemnym zapachem Pinterest

6. Regularnie pierz buty treningowe

Większość butów przeznaczonych na trening stosunkowo dobrze znosi pranie w pralce, o ile oczywiście nie robisz tego raz w tygodniu. Przed włożeniem butów do pralki, wyjmij z nich wkładki i sznurówki - lepiej prać je oddzielnie. Wybierz program przeznaczony do prania obuwia, a jeśli twoja pralka takiego nie przewiduje, wybierz krótki program z temperaturą 30°C. Po skończonym praniu dobrze wysusz buty, najlepiej na świeżym powietrzu (długie suszenie nie jest wskazane). Dopiero wtedy włóż do nich wkładki i nawlecz sznurówki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.