Alergia na sport? Naukowcy udowadniają, że taka może istnieć. Zobacz jak się objawia i kiedy występuje

Reakcja alergiczna na ćwiczenia brzmi jak wymówka. Ale dla niewielkiej części populacji - około 50 na każde 100 000 osób - jest to uzasadniony powód, aby unikać aktywności fizycznej.

Stan ten nazywany jest anafilaksją wywołaną wysiłkiem fizycznym i może wywoływać objawy alergii, takie jak obrzęk oczu, trudności w oddychaniu, pokrzywka i swędzenie skóry.

Zobacz: Jak wygląda 100 kcal? Te porównania cię zaskoczą!

Alergia na ćwiczenia - kiedy występuje? 

Według badań u 30 do 50 procent osób z tą chorobą reakcja pojawia się, gdy ćwiczenia są łączone z pewnymi rodzajami żywności, takimi jak pomidory, papryka, soja i orzechy. Reakcja alergiczna może zachodzić również w związku z lekiem np. z aspiryną. Niektóre kobiety mogą reagować alergicznie w zależności od cyklu menstruacyjnego i poziomu estrogenu. 

.. Fotolia

Alergia na ćwiczenia - przy jakiej aktywności fizycznej? 

Niektóre reakcje alergiczne sa wyzwalane jedynie przez samą aktywność. Bardziej energiczne formy ćwiczeń, takie jak jogging, tenis, taniec i jazda na rowerze są częściej związane z wywołaną wysiłkiem anafilaksją. 

Zobacz: 5 ćwiczeń, które zawsze wykonuję w swoim treningu - trening ambasadorki myfitness.pl - Dominiki Grosickiej

Picie dużych ilości wody pozwala oszukać głódPicie dużych ilości wody pozwala oszukać głód Fotolia

Alergia na ćwiczenia - badania i leczenie

Zjawisko to jest nadal stosunkowo mało znane i trudno je zbadać i przetestować w laboratorium do przetestowania. Badania wciąż trwają. natomiast samo leczenie jest stosunkowo proste. Alergie na aktywność fizyczną leczy się w taki sam sposób, w jaki można leczyć inne alergie - przez całkowite unikanie alergenu, stosowanie leków przeciwhistaminowych, przyjmowanie sterydów.

Zobacz: Poznaj 4 powody, dla których powinnaś robić przerwę na lunch! Już po tygodniu poczujesz różnicę

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.