Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego!

Wiele z nas w różnych momentach cyklu menstruacyjnego odczuwa zmiany nastroju, poziomu energii oraz zaburzenia rytmu snu. Zrozumienie, jak cykl wpływa na nasz organizm  pomoże nam dokonywać bardziej świadomych wyborów w wielu kwestiach - od intensywności treningów po planowanie listy zakupów

Wraz z nowym smartwatchem Fitbit Versa, została zaprezentowana nowa funkcjonalność, umożliwiająca monitorowanie zdrowia kobiet.

Dzięki opcji monitorowania zdrowia kobiet i zbieraniu wszystkich informacji w jednym miejscu, niezależnie od urządzenia Fitbit - smartwatcha lub inteligentnego trackera, użytkowniczki mogą lepiej zrozumieć swój ogólny stan zdrowia. W połączeniu z informacjami na temat snu i aktywności, mamy mają możliwość sprawdzenia jak cykl wpływa na inne aspekty zdrowia i naszego samopoczucia. Według danych firmy, w ciągu dwóch pierwszych tygodni od wprowadzenia monitorowania zdrowia kobiet na systemy iOS i Windows, ponad milion użytkowniczek rozpoczęło korzystanie z tej funkcji. Teraz, gdy platforma jest dostępna również dla systemu Android ponad 2,4 mln użytkowniczek dodało tę funkcję do swojej aplikacji Fitbit a 1,8 mln użytkowniczek dodało co najmniej jedną miesiączkę do kalendarza.

Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego!Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego! Fitbit Versa

Cykl menstruacyjny a sen


Czy podczas miesiączki zasypiasz dłużej? Czy częściej budzisz się w nocy? Nie jesteś sama. Według badania National Sleep Foundation z 2007 roku, 33% kobiet zgłasza problemy ze snem w okresie miesiączki. Trudności z wysypianiem się w różnych momentach cyklu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Zmiany hormonalne mogą sprawiać, że niekiedy temperatura ciała jest nieco wyższa. U niektórych z nas dzieje się tak po owulacji i ten stan utrzymuje się do kolejnej miesiączki. Ponieważ naturalny spadek temperatury ciała wywołuje senność i pomaga spać spokojniej, podwyższenie temperatury może powodować problemy z zasypianiem. Lutealna faza cyklu, rozpoczynająca się tuż po owulacji może z kolei wiązać się ze skróceniem fazy REM w trakcie snu. Badania wykazały, że kobiety u których występują przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD) wydzielają mniej melatoniny, naturalnego hormonu wytwarzanego w mózgu, który odgrywa ważną rolę podczas snu.
Niezależnie od tego, czy w trakcie cyklu występują u zaburzenia snu, zachowywanie świadomości w tym zakresie będzie pomocne w utrzymywaniu dobrego stanu zdrowia. Aby lepiej się wysypiać można utrzymywać stały rytm snu, dostosowywać temperaturę w mieszkaniu, więcej ćwiczyć czy unikać kofeiny.

Cykl menstruacyjny a odżywianie i ćwiczenia


Wahaniom poziomów hormonów przed, w trakcie lub po miesiączce, często towarzyszy zwiększony apetyt. Postaraj się rejestrować swoje nawyki żywieniowe w aplikacji Fitbit, aby odkryć schematy w swojej diecie. Jeśli w jakimś momencie cyklu zauważysz, że masz większą ochotę na jedzenie i bardziej ciągnie cię do kuchni, zastosuj się do kilku wskazówek. Wybieraj przekąski bogate w błonnik i białko, zaopatrz lodówkę w świeże owoce i warzywa, miej pod ręką pełnoziarniste produkty lub idź na spacer. U niektórych z nas silne krwawienie lub wyjątkowo długie miesiączki mogą prowadzić do przemęczenia (a w skrajnych przypadkach do niedokrwistości). Jeśli czujesz osłabienie lub przemęczenie, porozmawiaj z lekarzem.

Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego!Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego! Fitbit Versa

Jaka jest ogólna zasada dotycząca ćwiczeń? Każdy organizm jest inny. Nasz poziom energii może różnić się w zależności od fazy cyklu. Możemy też czuć się dobrze przez cały miesiąc. Warto słuchać swojego ciała i zwracać uwagę na sygnały, które . Jeśli czujesz się fizycznie gotowa na ruch, ale brakuje ci motywacji, pamiętaj, że ćwiczenia aerobowe zmniejszają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, więc regularne cardio (energiczny marsz, jogging, jazda na rowerze, taniec itp.) może pomóc ci poczuć się lepiej.

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia mogą nam pomóc w radzeniu sobie z objawami towarzyszącymi miesiączce, ale drastyczne diety i zbyt ciężkie ćwiczenia mogą negatywnie wpłynąć na cykl. Brak miesiączki jest jedną z cech charakterystycznych zaburzeń odżywiania, a nadmiar wysiłku fizycznego może powodować nieregularne miesiączki.

Dlaczego warto monitorować swój cykl menstruacyjny za pomocą urządzeń Fitbit?

Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego!Monitorowanie zdrowia kobiet może być kluczem do poprawy jakości naszego życia. Sprawdź dlaczego! Fitbit Versa


Lepsza wiedza o organizmie - możesz sprawdzić, jak cykl i objawy zmieniają się z miesiąca na miesiąc i odkryć wpływ cyklu miesiączkowego na ogólny stan zdrowia. Dzięki przechowywaniu wszystkich informacji o stanie zdrowia i kondycji w jednym miejscu i analizowaniu danych w miarę upływu czasu, możesz lepiej zrozumieć zależności między aktywnością, spaniem i objawami cyklu.

Bardziej efektywne wizyty u lekarza - dzięki monitorowaniu objawów i informacji dotyczących cyklu w aplikacji Fitbit, jesteś lepiej przygotowana do wizyt u lekarza. Dane o konkretnych objawach dadzą twojemu lekarzowi pełniejszy obraz twojego cyklu, dzięki czemu będzie mógł zapewnić ci lepszą opiekę. Monitorowanie zdrowia kobiet pozwoli również na wyznaczenie trendów cyklu w czasie, dzięki czemu lekarz będzie mógł określić, co znajduje się w granicach normy, a co może wymagać dodatkowej uwagi.

Spersonalizowane informacje - gdy konsekwentnie dodajesz informacje, algorytm monitorowania zdrowia kobiet staje się coraz bardziej inteligentny. W przyszłości, w miarę rozwoju bazy danych na temat zdrowia kobiet, aplikacja może pomóc w dostarczeniu kolejnych informacji, np. o tym, jak cykl wpływa na twoją aktywność, sen, wagę i odżywianie oraz jak te czynniki mogą potencjalnie wpływać na cykl.

Bardzo potrzebne innowacje - zdrowie kobiet nie jest obszarem, w którym przeprowadzono tak szerokie badania na poziomie populacji jak w innych dziedzinach opieki zdrowotnej. Poprzez potencjalne stworzenie jednej z największych anonimowych baz danych na temat zdrowia kobiet, Fitbit ma szansę pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. W przyszłości dane zebrane w aplikacji Fitbit będą mogły posłużyć pracownikom ochrony zdrowia i naukowcom do zbadania kobiecego zdrowia w kontekście cyklu menstruacyjnego.