Ta metoda sprawi, że już nigdy nie będziesz czuła bólu po treningu

Drobne kontuzje i urazy to codzienność osób aktywnych fizycznie. Zwykle towarzyszy im ból. Podpowiadamy, jak sobie z nim skutecznie poradzić

Nasza natura każe nam unikać bólu. A jeśli już się pojawi - chcemy jak najszybciej sobie ulżyć. Ból jest nieodłącznym towarzyszem sportowców. Biegaczy bolą stopy, tenisistów - łokcie, narciarzy i piłkarzy - kolana. To stereotypy, bo w rzeczywistości z każdą dyscypliną sportu jest związane ryzyko rozmaitych mikrourazów wszelkich części ciała, a te z kolei wiążą się z mniejszym lub większym bólem. Jak go unikać?  

Nawet niewielki ból może być oznaką urazu, który należy wyleczyć.
Nawet niewielki ból może być oznaką urazu, który należy wyleczyć. Fotolia

Przed treningiem: rozgrzewka, na końcu: rozciąganie

Jeśli wybierasz się na rower, idziesz pobiegać lub planujesz trening na siłowni, nie zapomnij o poważnej rozgrzewce! To bardzo ważne, bo rozgrzewka ma wielki wpływ na nasze możliwości wysiłkowe (trening będzie bardziej efektywny) i zmniejsza ryzyko kontuzji. Po skończonym treningu, znajdź kilka dodatkowych minut na rozciąganie! Dzięki temu, stopniowo zwiększą się twoje zakresy ruchowe, mięśnie staną się bardziej elastyczne. Poza tym, nawet krótki stretching wspaniale redukuje napięcie mięśniowe po treningu.

Po skończonym treningu poświęć kilka minut na rozciąganie!
Po skończonym treningu poświęć kilka minut na rozciąganie! Fotolia

Reaguj jak najszybciej!

Pamiętaj jednak, że ból, to bardzo ważna reakcja obronna organizmu – ostrzega nas, że coś jest nie tak, jak powinno. W żadnym wypadku nie powinnaś ignorować takich sygnałów, aby dodatkowo sobie nie zaszkodzić np. drobnego stłuczenia kolana nie doprowadzić do poważnej kontuzji. Jeżeli odpowiednio zareagujesz - możesz wyjść ze wszystkiego bez szwanku. Jeśli w trakcie treningu przytrafił ci się niewielki wypadek – stłuczenie (a w dalszej perspektywie – siniak), zacznij od zimnego okładu na obolałe miejsce. Szybkie schłodzenie, bardzo często decyduje o późniejszych losach kontuzji. Następnie sięgnij po preparat przeznaczony do leczenia drobnych urazów – niewielkich stłuczeń lub siniaków. Najlepiej postaw na żel z dodatkiem arniki, który dodatkowo pomaga pozbyć się bólu mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, np. Arnigel.

Arnika doskonale sprawdza się w leczeniu obrzęków i siniaków.
Arnika doskonale sprawdza się w leczeniu obrzęków i siniaków. Pinterest

Dlaczego właśnie arnika?

Arnika to niepozorna roślina, która na świecie występuje w 30 gatunkach, ale w Polsce - tylko w jednym. Arnika górska rośnie w Sudetach i Karpatach, dzięki niezwykłej kombinacji substancji czynnych, jakie zawiera, ma wspaniałe właściwości lecznicze. Przede wszystkim pomaga likwidować siniaki i obrzęki. Doskonale pobudza krążenie krwi, co z kolei przyczynia się do rozproszenia nagromadzonych płynów (krew, limfa) z uszkodzonych tkanek. Arnika ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, co przynosi ulgę w przypadku zakwasów mięśni, powstających na skutek przetrenowania.

Więcej o: