Hematokryt - czym jest? Jaka jest norma? Co oznacza zbyt niski lub zbyt wysoki hematokryt?

Hematokryt to wskaźnik, który określa stosunek ilości czerwonych krwinek w porównaniu do całego składu krwi. To jeden z najczęściej badanych parametrów w przypadku wykonywania badań morfologicznych.

Hematokryt - czym jest?

Hematokryt to stosunek objętości skoagulowanych erytrocytów do objętości całej krwi lub stosunek wszystkich elementów morfotycznych krwi do całej objętości. Zazwyczaj jego wartość mierzy się w procentach. Badanie poziomu hematokrytu wykonuje się za pomocą standardowych badań krwi. Krew pobiera się z żyły łokciowej lub opuszków palców. Natomiast u noworodków krew potrzebna do wykonania badania pobierana jest z pięty. 

Hematokryt - normy

Norma hematokrytu zależna jest od wieku oraz płci osoby badanej. Przyjmuje się, że norma hematokrytu we krwi wynosi: 

- u noworodków: 48-69 proc.
- u dzieci między 6-12 rokiem życia: 35-45 proc.
- u dziewczynek między 13-18. rokiem życia: 36-46 proc.
- u chłopców między 13-18 rokiem życia: 37-49 proc.
- u dorosłych kobiet: 36-46 proc.
- u dorosłych mężczyzn: 41-53 proc.

Zobacz: CRP badanie - czym jest i kiedy się je wykonuje?

Hematokryt poniżej normy - co oznacza zbyt niski hematokryt? 

Hematokryt poniżej normy może sygnalizować niektóre z chorób takich, jak np.: niedokrwistość, wrzody, polipy, urazy przewodu pokarmowego lub macicy, choroby szpiku kostnego np. białaczkę lub ciążę.

Hematokryt powyżej normy - co oznacza zbyt wysoki hematokryt?

Na podwyższony poziom hematokrytu mają wpływ czynniki takie, jak: przewlekłe palenie tytoniu, przebywanie na znacznych wysokościach, choroby płuc, serca lub nerek, odwodnienie, oparzenia

Hematokryt - jak przygotować się do badania?

Hematokryt jest badany za pomocą pobierania krwi. Na badanie należy przyjść na czczo, najlepiej między godz. 7:00 a 10:00. Kilka dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu i innych używek, w tym kawy. Nie powinno się wykonywać badania w trakcie miesiączkowania. 

Wygrała z anoreksją. Poznaj jej niesamowita historię

Więcej o:
Copyright © Agora SA