Heterochromia, czyli różnobarwność tęczówki oka

Heterochromia jest to wyjątkowo rzadka wada, dotykająca około 1 procent całej populacji. Polega na różnym położeniu barwnika w oczach oraz na innym zabarwieniu przynajmniej dwóch części tęczówki jednego oka.

Jakie są odmiany hetrochromii?

Wyróżniamy dwie odmiany heterochromii: 

  • heterochromię iridis - różnobarwność jednej tęczówki.
  • heterochromię iridium - występuje wtedy, gdy tęczówki mają różną od siebie barwę.

Heterochromia - jakie są jej przyczyny?


Heterochromia to zwyczajnie brak pigmentu melaniny lub jego nadwyżka. Melanina to substancja odpowiadająca za kolor nie tylko naszych oczu, ale też skóry czy włosów. Gdy jej ilość jest zachwiana w tęczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru. Do najczęstszych przyczyn heterochromii zalicza się dziedziczenie, jednak może być ona spowodowana również poprzez choroby takie, jak 
jaskra, nerwiakowłókniakowatość typu 1 oraz wszelakiego rodzaju uszkodzenia oka spowodowane czynnikami zewnętrznymi (tępe urazy oka, stany zapalne siatkówki czy rogówki, guzy i tętniaki)

Heterochromia – czy można ją wyleczyć?


Jeżeli występowanie heterochromii jest związane z chorobą czy stanem zapalnym, to wówczas terapia polega na leczeniu schorzenia, które jest powodem dwukolorowych oczu. Heterochromia jako cecha, która nie ma związku z chorobą genetyczną, guzem czy jaskrą i stanowi jedynie problem wizualny, zupełnie nie wymaga leczenia. 

Trening w stylu modelek Victoria's Secret

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.