Lobotomia - co to jest i kiedy stosuje się ten zabieg?

Lobotomia, inaczej zwana również lobotomią przedczołową lub lobotomią czołową. To jeden z zabiegów chirurgicznych mocno ingerujących w nasz mózg. Kiedy i dlaczego się go wykonuje?

Co to jest lobotomia?

Lobotomia to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu włókien nerwowych łączących płaty czołowe z międzymózgowiem. Zabieg ten miał pomóc chorym na depresję i schizofrenię. Obecnie w Polsce w ogóle nie wykonuje się tej operacji, jednak w latach 1935-1960 w Stanach Zjednoczonym wykonano blisko 50 tysięcy operacji. Niestety jak się później okazało po operacji u pacjentów zaobserwowano poważne konsekwencje neurologiczne. 

Jak wyglądał zabieg lobotomii?

To niewyobrażalne, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano tak drastyczne metody. Zabieg lobotomii do najprzyjemniejszych nie należał i wyglądał następująco. Przed rozpoczęciem lobotomii dr Walter Freeman wykonywał pacjentowi elektrowstrząsy, by go oszołomić. Następnie, brał w dłoń szpikulec do kruszenia lodu. Dr Walter używał go, bo żadne inne narzędzie chirurgiczne nie było w stanie przebić kości ludzkiej czaszki. Uczony wpychał szpikulec między gałkę oczną a powiekę. Następnie uderzał w szpikulec młotkiem , tak by metalowe ostrze przebijało oczodół, wchodząc do płata czołowego mózgu. Wówczas doktor brał kolejny szpikulec i wbijał w drugie oko pacjenta. Na koniec chwytał za narzędzie i wykonywał koliste ruchy, tym samym szatkując na chybił trafił płaty czołowe mózgu nieszczęśnika.

Czy warto stosować tabletki odchudzające?

Skutki lobotomii 

Wielu specjalistów ze świata medycyny krytykowała ten rodzaj zabiegu. Okazuje się, że nie bez przyczyny. Skutki operacji, które można było zauważyć u pacjentów były przerażające. Zaliczały się do nich między innymi:

- zaburzenia świadomości,
- dezintegracja ego,
- utrata poczucia ciągłości własnego „Ja”,
- utrata tożsamości – człowiek nie wie, ile ma lat ani jak się nazywa,
- apatia – brak motywacji,
- abulia – zniesienie zdolności podejmowania jakiejkolwiek decyzji,
- napady padaczkowe,
- rozhamowanie popędu seksualnego,
- zniesienie samokontroli zachowania,
- spłycenie emocjonalne, niezdolność odczuwania przeżyć,
- zaburzenia logicznego myślenia,
- utrata pamięci,
- bełkot słowny,
- utrata poczucia czasu – niezdolność odróżniania przeszłości, przyszłości i teraźniejszości,
- nietrzymanie moczu ani stolca,
- infantylność, potulność, dziecinność.

Lobotomia w Polsce 

W latach 1947-1951 przeprowadzono lobotomię u 27 pacjentów w tym 22 z nich chorowało na schizofrenię, a 5 na padaczkę. Niestety jak się później okazało zabieg ten przyniósł nieodwracalne skutki, o których mogliście przeczytać powyżej. Obecnie, choroby psychiczne leczy się lekami, a także za pomocą terapii. Dzięki temu chorzy na choroby takie jak schizofrenia nie muszą być poddawani operacjom przecinania płatów czołowych, a zalecane jest im jedynie regularne zażywanie leków.

To właśnie ten jeden sposób pomoże ci lepiej się wysypiać!

Tosty z batata, które sprawią, że idealnie rozpoczniesz poranek [HAPS FIT]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.