Maska treningowa - jakie daje efekty? Czy jest skuteczna?

Training Mask 2.0, czyli maska treningowa to specyficzne akcesorium do ćwiczeń, z którego coraz częściej korzystają sportowcy. Według zapewnień producenta pozwala ono szybko i skutecznie poprawić jakość codziennych treningów. Czy to prawda? Postanowiłam to przetestować. Jaka jest moja opinia? Czy maska treningowa rzeczywiście działa?

Maska treningowa utrudniająca oddychanie podczas treningu jest stosowana w wielu dziedzinach sportowych, takich jak: sporty walki, bieganie, crossfit, czy trening siłowy. Wykonana jest z neoprenu, posiada specjalne zawory, które generują opór przy wdychaniu i wydychaniu powietrza z płuc. 

Maska treningowa - jak działa?

Maska działa na zasadzie zwiększania oporu powietrza, utrudniając oddychanie zwiększa efektywność treningu. Maska imituje warunki wysokogórskie - im wyżej jesteśmy w górach, tym ciężej nam oddychać z powodu niskiej zawartości tlenu. Takie warunki wymuszają intensywniejszą pracę naszych płuc i serca. Nasz organizm musi ciężej pracować, by zaspokoić zapotrzebowanie na tlen, a co za tym idzie maska sprawia, że trening jest o wiele skuteczniejszy i bardziej wydajny niż zwykły trening bez wykorzystania maski. 

Maska treningowa - zalety korzystania z maski według producenta:

  • szybkie zwiększenie pojemności i wytrzymałości płuc
  • poprawa wydolności
  • bezpieczne przyzwyczajenie organizmu do dużych obciążeń
  • zwiększenie intensywności klasycznych treningów
  • poprawa koncentracji

Maska treningowa - efekty?

Trening w masce pozwala skrócić czas standardowych treningów nawet trzykrotnie - nasz organizm wykonuje taką samą pracę w o wiele krótszym czasie. Zwiększenie oporu powietrza to jedna z najprostszych i jednocześnie najbardziej skutecznych metod na uzyskanie lepszych wyników, tak jak już wcześniej wspomniałam, w praktycznie każdej dziedzinie sportowej. Najczęściej korzystają z niej sportowcy przygotowujący się do biegów długodystansowych w górach lub zawodnicy sportów walki przed wyjściem na ring. 

Maska treningowaMaska treningowa Karolina Brzuszczyńska

Maska treningowa - zalety?

Maska jest lekka i poręczna. W zasadzie można ją wrzucić do torby treningowej i iść na trening. Może być ona używana w każdych warunkach - czy to na siłowni, w domu, czy na dworze. Niepotrzebne są żadne dodatkowe przyrządy, ani specjalny plan treningowy.  

Maska treningowa - minus?

Minusem maski jest jej cena... Maska kosztuje od ok 150-300 zł. W dodatku maska jest wyposażone w zawory, które zużywają się po pewnym czasie tracąc swoją szczelność. Co prawda do zestawu maski są dołączone zawory zapasowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że po pewnym czasie trzeba będzie je wymienić.

Maska treningowa - moja opinia

Maska bardzo dobrze dopasowuje się do twarzy. Można powiedzieć, że się "zasysa" i nie przepuszcza powietrza żadną inną drogą niż przez zawory. Kiedy założyłam maskę po raz pierwszy już samo oddychanie sprawiało mi trudność...  ale nie poddałam się i postanowiłam wykonać w masce trening. Do tej pory udało mi się wykonać jedynie krótką, 10 minutową tabatę... Jednak spodobało mi się to! Maska według mnie działa, z czasem mam nadzieję, że przyzwyczaję się do oporu, jaki stawia maska i uda mi się wykonać nieco dłuższy trening. 

Wymodeluj swoją sylwetkę! Trening FIT&SEXY

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.