Stretching - jak wpływa na nasz organizm?

Przy ćwiczeniach aktywujemy do pracy różne grupy mięśni. Zanim zaczniemy właściwy trening, warto jest się porozciągać, co będzie odpowiednią rozgrzewką i przygotuje nasze mięśnie do wytężonej pracy. Taki cel ma stretching, a czym jest w istocie?

Stretching - co to jest?

Słowo stretching z języka angielskiego oznacza po prostu rozciąganie i obejmuje zajęcia oraz ćwiczenia oddechowe, rozluźniające i rozciągające. Można go potraktować jako rozgrzewkę przed treningiem, choć często wykonuje się go również po zakończonych ćwiczeniach. Obejmuje ćwiczenia rozciągające, m.in. z zakresu pilates czy jogi.

Stretching - zalecane ćwiczenia

Ćwiczenia stretchingowe można podzielić na trzy rodzaje: dotyczące krążenia i stawów, statyczne rozciąganie mięśni oraz dynamiczne rozciąganie mięśni - stretching dynamiczny. Często streching jest utożsamiany z rozgrzewką, ale i przed takimi ćwiczeniami warto wykonać kilka prostych ćwiczeń -biegi, przysiady i podskoki, aby rozgrzać się i zniwelować ryzyko kontuzji. Ćwiczenia rozciągające wykonuje się dokładnie i powoli. Naprzemiennie napinamy mięśnie i rozluźniamy je. Należy unikać gwałtownych ruchów, które nie przyniosą oczekiwanych pożytków. Utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśniowego pozwala z kolei na pożądane kształtowanie poszczególnych części ciała. Podczas treningu zajmujemy się kolejno poszczególnymi grupami mięśni i wykonujemy po kilka powtórzeń tego samego ćwiczenia, pamiętając o spokojnym, regularnym oddechu.
Przy stretchingu dynamicznym rozciągamy się w ruchu, a ćwiczenia te przeplatamy ze statycznym treningiem, wykonywanym na stojąco, co pozwala na wyrobienie równowagi.

Jak ćwiczenia rozciągające streching wpływają na nasz organizm?

Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń rozciągających streching (co najmniej 3 razy w tygodniu), można zwiększyć ruchomość stawów, poprawić koordynację i równowagę całego ciała, zwiększyć elastyczność mięśni i poprawić krążenie, co automatycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów. Spokojne ćwiczenia rozluźniające i rozciągające zmniejszają możliwość wystąpienia kontuzji. Wykonując je, obniżamy poziom stresu, rozluźniamy mięśnie spięte po całym, stresującym dniu, a także przyczyniamy się wydatnie do ujędrnienia całej sylwetki.
Streching nie można utożsamiać z normalnym treningiem. Dzięki niemu nie schudniemy, ani nie zniwelujemy tkanki tłuszczowej w efektywny sposób, ale przy istniejącej masie wyrzeźbimy mięśnie, przez co będą one znacznie lepiej się prezentować. Ćwiczenia stretchingowe polecane są w szczególności paniom, które nie chcą na siłowni budować nadmiernej ilości tkanki mięśniowej.

Streching polecany jest osobom początkującym, które rozpoczynają swoją przygodę z siłownią i regularnymi treningami, jak i dla zaawansowanych sportowców. Dzięki stretchingowi można utrzymać dobrą kondycję i piękną rzeźbę ciała. Przyczyni się on do uśmierzenia bólu u osób uskarżających się na sztywność karku, prowadzących siedzący tryb życia, które żyją w ciągłym stresie. Rozciąganie rozbije zbyt zwarte mięśnie, poprawiając zarazem ich elastyczność.

Sylwia Nowak i jej sposób na stretching po treningu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.