Podstawowym ćwiczeniem na plecy jest wiosłowanie hantlami w opadzie. Aby prawidłowo wykonać to ćwiczenie należy pamiętać o przyjęciu i utrzymywaniu prawidłowej pozycji. Nogi uginamy w kolanach, biodra cofamy do tyłu, pochylamy się niemal równolegle w stronę podłoża. Plecy powinny cały czas pozostawać wyprostowane. Przyciągamy hantle do brzucha i wracamy do pozycji wyjściowej. Wiosłowanie hantlami możemy też wykonać w wersji z oparciem o ławkę.
Kolejne ćwiczenie hantlami na plecy to martwy ciąg. Jest to element, który rozwija głównie dolne partie pleców. Choć w klasycznej formie martwy ciąg wykonywany jest ze sztangą, również hantle doskonale się do tego nadają. Bierzemy hantle w dłonie, stajemy w rozkroku, uginamy nogi w kolanach. Wykonujemy skłon, aby hantle dotknęły podłoża, powoli powracamy do pozycji wyprostowanej (hantle powinny znaleźć się poniżej linii bioder). Powtarzamy skłony odpowiednią ilość razy.
Ćwiczenia na barki często są bagatelizowane, a niesłusznie! W idealnie wyrzeźbionej sylwetce mięśnie barków powinny być proporcjonalne do innych partii, a więc nie skupiajmy się wyłącznie na bicepsach czy klatce piersiowej, pamiętajmy także o nich! Pierwsze ćwiczenie to unoszenie hantli bokiem do góry. Pozycja wyjściowa to lekki rozkrok, hantle w dłoniach, ramiona opuszczone wzdłuż tułowia. Unosimy ramiona do góry łukiem w stronę barków, wytrzymujemy chwilę, opuszczamy ramiona. Ćwiczenie to można wykonywać także w pozycji siedzącej.
Kolejne ćwiczenie to obroty przedramion z hantlami. Stajemy w rozkroku, chwytamy niezbyt ciężkie hantle, unosimy ramiona do pozycji równoległej do podłogi, a przedramiona uginamy w łokciach, by tworzyły z ramionami kąt prosty. Unosimy przedramiona do góry, staramy się lekko odchylić je do tyłu, powracamy do pozycji początkowej.
Ćwicząc mięśnie barków warto też wykonać przyciąganie hantli do klatki piersiowej w pozycji stojącej. Stajemy w lekkim rozkroku, lekko uginamy kolana, chwytamy hantle. Plecy trzymamy wyprostowane, łopatki ściągnięte, staramy się lekko napiąć mięśnie brzucha. Podnosimy ręce z hantlami do góry, wzdłuż ciała aż do okolic brody, nie wyginamy pleców ani nadgarstków, staramy się, aby pracowały tylko mięśnie barków i ramion.
Klasyczne ćwiczenie z hantlami na biceps to unoszenie ramion. Przy wykonywaniu tego z pozoru prostego elementu, często popełniane są błędy, wpływające niekorzystnie na efekty treningowe. Przy unoszeniu ramion pamiętajmy, by: utrzymywać stabilną pozycję ciała, unikać bujania tułowia, schylania się i ruchów głowy do przodu, łokcie trzymać blisko ciała, wykonywać ćwiczenie powoli, lekko spinać mięśnie brzucha, barki trzymać nieruchomo. Kolejna propozycja skutecznych ćwiczeń na biceps z hantlami to uginanie przedramion.
Triceps ćwiczymy wykonując prostowanie przedramienia w opadzie. Chwytamy hantle, stajemy w lekkim rozkroku, pochylamy się, aby uzyskać pozycję równoległą do podłogi. Zginamy ramiona w łokciach pod kątem prostym. Prostujemy ramiona kierując je do tyłu, starając się, aby pracowały jedynie tricepsy i łokcie.
Dobrym ćwiczeniem na mięśnie skośne brzucha są skłony boczne z hantlem. Chwytamy ciężarki, stajemy w lekkim rozkroku, ręce luźno spoczywają wzdłuż ciała. Wykonujemy skłony w bok, raz na jedną, raz na drugą stronę. Innym ćwiczeniem na brzuch są skręty tułowia z hantlami trzymanymi w okolicy przepony oraz skręty tułowia z hantlami trzymanymi na barkach.
Półprzysiady z hantlami to doskonałe ćwiczenie na mięśnie ud. Ćwicząc w ten sposób wzmocnimy także mięśnie pośladków i bioder. Chwytamy hantle, stajemy w rozkroku, ramiona trzymamy swobodnie wzdłuż ciała. Wykonujemy półprzysiad, wytrzymujemy chwilę, prostujemy nogi. Mięśnie nóg wzmocnimy również wykonując wykroki z hantlami (w przód i w tył).