Szczupła sylwetka bez wyrzeczeń żywieniowych? Czy to możliwe?

Wiele osób, szczególnie nie stroniących od obfitego i nie do końca zdrowego jedzenia, zadaje sobie pytanie - jak schudnąć bez diety? I czy w ogóle możliwa jest utrata wagi bez wprowadzania restrykcyjnych zmian w planie żywieniowym? Doradzamy, co zrobić, aby cieszyć się uciekającymi kilogramami, a jednocześnie nie katować się surową dietą.

Jak schudnąć bez diety?

Jeśli podobnie jak setki innych osób lubiących dobrze zjeść, zastanawiasz się, jak schudnąć bez diety, wiedz, że to nieproste zadanie. Wynika to z faktu, iż wszelkie nadwyżki kaloryczne (czyli to, czego na bieżąco nie uda się organizmowi spalić podczas codziennej aktywności), zostają zmagazynowane pod postacią tkanki tłuszczowej. Jeżeli zatem zauważyłeś u siebie wzrastającą masę ciała, oznacza to, że spożywasz więcej kalorii, niż jest ci to potrzebne. Na pytanie, jak schudnąć bez diety, w tym przypadku jest tylko jedna odpowiedź – należy zwiększyć aktywność, aby w ten sposób pozbyć się nadwyżek kalorycznych, a co więcej, doprowadzić organizm do stanu, w którym zacznie zużytkowywać nagromadzony tłuszcz.

Postaw na trening poranny!

Chcąc w miarę szybko i systematycznie tracić na wadze, nie stosując przy tym wymagającej diety, powinieneś na stałe zaprzyjaźnić się z porannymi ćwiczeniami. Taki trening przeprowadzony tuż po przebudzeniu to genialny sposób na przyspieszenie przemiany materii, a co za tym idzie – na efektywniejsze spalanie kalorii. Ćwicząc o poranku, przed śniadaniem, stymulujemy organizm do wzmożonego wysiłku, a ponieważ nie zdążyliśmy jeszcze dostarczyć mu racji żywieniowej, musi korzystać ze zgromadzonych zapasów. Trening na czczo ma jednak pewne mankamenty. Źle wykonany może prowadzić do wycieńczenia organizmu. Nie należy zatem przeforsowywać się, a zamiast tego postawić na krótki, (dajmy na to 20-minutowy lub półgodzinny), niezbyt intensywny trening aerobowy, nie zapominając o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Wprowadź treningi interwałowe!

Interwały wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością w procesie spalania tłuszczu, dlatego są to idealne ćwiczenia na odchudzanie. Trening interwałowy jest krótki (trwa około pół godziny) i intensywny. Polega na cyklicznych zmianach nasilenia wykonywanego ćwiczenia z umiarkowanego na wysokie. Przykładowo, ćwiczymy na bieżni treningowej, przez minutę biegniemy w tempie średnim, a przez kolejne pół minuty w tempie maksymalnym, po czym powtarzamy ten cykl przez kolejnych 20 minut. Ważnymi elementami treningu interwałowego są także rozgrzewka i roztrenowanie. Interwały można wykonywać w asyście dowolnych urządzeń do ćwiczeń, bądź też jeżdżąc na rowerze, pływając, biegając, etc. Uwaga! Nie wykonuj interwałów dzień po dniu (ćwicz w ten sposób maksymalnie 3 razy w tygodniu), organizm musi mieć czas, by się zregenerować.

Dopracuj system żywieniowy!

Chcąc schudnąć bez diety, zmodyfikuj plan żywieniowy tak, aby wspomógł cię w walce z kilogramami. Po pierwsze, jedz regularnie co około 3 godziny, nie przyjmując jednorazowo zbyt pokaźnych porcji. Po drugie, zastosuj zdrowe zamienniki dla niektórych pokarmów – białe pieczywo zastąp razowym, biały ryż i makaron zastąp pełnoziarnistymi odmianami, majonez i śmietanę zastąp jogurtem

Sylwia Nowak i jej sposób na przyspieszenie metabolizmu [6 ĆWICZEŃ]

naturalnym, a tłuste mięsa chudymi. Do jadłospisu wprowadź dużo warzyw, owoców, produktów zbożowych, ryby, a także przyprawy i zioła, które podkręcają metabolizm. Ogranicz słodycze, ziemniaki, przetworzoną żywność.

Więcej o: