Trening siłowy - robić czy nie robić kiedy chce się schudnąć?

Wiele osób obawia się treningu siłowego, kiedy chce schudnąć. Zazwyczaj rezygnują z niego, bo wydaje im się, że trening siłowy powoduje przyrost masy mięśniowej, a tym samym wzrost masy ciała. Czy rzeczywiście tak jest?

Czym jest trening siłowy?

Trening siłowy, to trening który polega na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem na wszystkie grupy mięśniowe. Ze względu na swoją intensywność i obciążenie zaliczany jest do treningu beztlenowego. Większość ludzi zapomina o tym, że trening siłowy nie tylko zwiększa naszą siłę, ale również przyczynia się w istotny sposób do spalania tkanki tłuszczowej. Trening siłowy możemy wykonać przy pomocy maszyn, ale ten najbardziej efektywny jest wtedy kiedy ćwiczmy na wolnych ciężarach takich jak hantle, kettlebell czy sztangi. Najważniejsze podczas treningu siłowego jest dobranie odpowiedniego ciężaru do swoich możliwości, a także poprawna technika, która zawsze jest kluczem do sukcesu. 

Trening siłowy zalety 

Często zapominamy o tym, że trening siłowy w dużej mierze przyczynia się do procesu spalania tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, dlatego że każdy kolejny kilogram masy mięśniowej przyspiesza aż o 15-20% wzrost tempa metabolizmu. Regularne wykonywanie treningu siłowego możemy porównać z treningiem cardio, który jak powszechnie wiadomo jest świetnym spalaczem tkanki tłuszczowej. Trening siłowy to nie tylko korzyści jeżeli chodzi o utratę wagi, ale również korzyści zdrowotne. Ten rodzaj treningu poprawia ogólna kondycje fizyczną, a także wzmacnia mięsień serca, tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby serca. Trening siłowy również świetnie wpływa na nasze samopoczucie, bo podczas jego wykonywania wydzielają się endorfiny, czyli hormon szczęścia. 

Trening siłowy na siłowni

Zdecydowanie najlepszym miejscem na wykonywanie tego typu treningu jest siłownia. Przede wszystkim dlatego, że to własnie tam mamy najwięcej sprzętu, który możemy wykorzystać. Jeżeli chcemy schudnąć powinniśmy wybierać ciężary, które nam w tym pomogą. Jakie to są ciężary? Dostosowane do naszego stopnia wytrenowania, ale nie minimalne. Kiedy postanowisz wykonać trening siłowy dobierz ciężar tak by być w stanie wykonać nim założoną ilość powtórzeń lub ćwiczyć przez określony czas. Jeżeli czujesz, że ciężar jest za lekki zwiększ go, a jeżeli czujesz, że jest za ciężki zmniejsz go.

Trening siłowy w domu

Oczywiście, nie tylko na siłowni możemy wykonać trening siłowy, ale również w domu. Żeby to zrobić musisz posiadać np. hantle, kettlebell, gryf czy zwykłe odważniki. Baza ćwiczeń jest na tyle szeroka, że z powodzeniem jesteś w stanie ćwiczyć przy wykorzystaniu tylko jednego z tych sprzętów. Tak samo jak na siłowni dobierz ciężar odpowiedni do swojego stopnia zaawansowania i wytrenowania. 

Trening siłowy, a spalanie tkanki tłuszczowej

Zdecydowanie trening siłowy wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej, o czym pisaliśmy już wyżej. Jeżeli chcesz wysmuklic, ale też wyrzeźbić sylwetkę włącz trening siłowy do swojego planu treningowego. Po pewnym czasie zobaczysz pierwsze efekty. 

Zobacz też: Regeneracja, dlaczego jest tak ważna kiedy ćwiczymy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.