Regeneracja, dlaczego jest tak ważna kiedy ćwiczymy?

Jeżeli marzysz o pięknej sylwetce, nie możesz zapominać o regeneracji. jest ona tak samo ważna jak zdrowa dieta czy sam trening.

Wszyscy zawodowi sportowcy doskonale o tym wiedzą, że kiedy jesteśmy przetrenowani nie mamy szans żeby osiągnąć wymarzony efekt czy rezultat. Dla nich regeneracja jest nieodłącznym elementem każdego cyklu treningowego. Niestety ci, którzy nie trenują zawodowo zapominają o tym żeby odpoczywać, bo przecież im więcej ćwiczymy tym szybciej chudniemy. Błąd! To jeden z największych mitów, w które niestety często wierzymy. Nasz organizm nie jest robotem i owszem do pewnego momentu może pracować na wysokich obrotach, ale w końcu ta energia się skończy i w pewnym momencie on po prostu odmówi dalszego posłuszeństwa. Wtedy najprawdopodobniej dopadną cię takie objawy jak: bóle głowy, ciągłe zmęczenie, skurcze, ogólny ból stawów i mięśni. To znak, że musisz odpocząć.Oczywiście najlepiej jest  w ogóle nie dopuszczać do takiego stanu i w ciągu tygodnia zaplanować jeden, dwa dni na regenerację.

Co najlepiej wspomaga regeneracje organizmu?

Sen

Zapomnij, o krótkich przerywanych drzemkach. Żeby odpowiednio się zregenerować powinnaś postawić na zdrowy sen. Śpij tak długo jak podpowiada ci organizm. On sam najlepiej wie, ile czasu potrzebuje żeby się zregenerować i być gotowy do dalszej pracy. Jednej osobie wystarczy 6 godzin snu, a innej 9, dlatego słuchaj swojego organizmu.

Białko na kolację 

Dlaczego? Ponieważ optymalna porcja białka przyczynia się do nasilenia procesów anabolicznych tym samym hamując procesy kataboliczne. Dodatkowo dodajmy, że białko jest jednym z najważniejszych elementów budulcowych mięśni.

Woda

Nie możesz zapominać o odpowiednim nawodnieniu podczas treningu, jak i podczas całego dnia. Kiedy intensywnie trenujemy, także mocno się pocimy, a tym samym wydalamy sporą ilość płynów z naszego organizmu. Pamiętaj, że w naszym pocie znajduje się nie tylko woda, ale również ważne makroelementy i minerały, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest picie wody bogatej we wszystkie minerały.

Suplementy 

Jeżeli chcesz jeszcze szybciej się zregenerować postaw na suplementy. Takie preparaty przyspieszą uzupełnienie glikogenu, a także dostarczą mięśniom odpowiednią ilość białka. Jednym z suplementów, który powszechnie stosowany jest przez sportowców jest BCAA.

Basen

Nic tak nie relaksuje i odpręża jak woda. Jeżeli czujesz, że twoje mięśnie są spięte, a ty nie masz już siły na kolejny trening to czas żeby się maksymalnie odprężyć. Basen to również świetna opcja dla tych, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Wybierz sobie jeden dzień, w który zamiast treningu odwiedzisz basen. Zobaczysz, że po pewnym czasie przyniesie to niesamowite efekty.

Inne sposoby na regenerację po treningu

Również aktywne spędzanie czasu może być dobrą formą regeneracji. Wybierz się długi spacer, albo na wycieczkę rowerową po pobliskim parku. Nie traktuj tej aktywności fizycznej jak treningu tylko jako formę odpoczynku. Nie przemęczaj się, a relaksuj. 

Regeneracja, a zrzucanie kilogramów

Musimy obalić mit, że regeneracja nie wspomaga procesu chudnięcia. Tak naprawdę nawet 24 godziny po odbytym treningu jeszcze spalamy taknkę tłuszczową. Jeżeli intensywnie ćwiczysz musisz znaleźć jeden dzień na odpoczynek. Nie bój się, że przez regenerację nie schudniesz. 

Zobacz też: 5 zamienników cukru, które są zdrowsze i lepsze

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.