Jak schudnąć po ciąży?

Jak zacząć ćwiczyć po ciąży? Jak powinna wyglądać dieta? Te pytania zadaje sobie każda mama, która niedawno urodziła dziecko. My podpowiadamy co zrobić by osiągnąć wymarzony efekt.

Kobiety zazwyczaj bardzo szybko chciałyby wyglądać jak przed porodem. Na to kiedy możemy wrócić do regularnych treningów wpływ ma wiele czynników. Najważniejszy z nich to ten czy poród był siłami natury czy wykonywany został przez cesarskie cięcie. W zależności od tego na siłownię możemy wrócić już 4-6 tygodni po (poród naturalny) i 6-8 tygodni po (poród przez cesarskie cięcie). Niestety nie od razu możemy sobie pozwolić na intensywne treningi. Na samym początku powinniśmy zacząć od ćwiczeń wzmacniających i lekkim treningu cardio. 

Jaki trening cardio wybrać?

Jeżeli chcesz szybko zrzucić zbędne kilogramy na samym początku powinnaś zacząć od treningów na bieżni, rowerku stacjonarnym czy orbitreku. Twoje mięśnie z pewnością po okresie ciąży będą odzwyczajone od intensywnych ćwiczeń, dlatego daj im czas. Jak taki trening powinien wyglądać? Zacznij od 30/40 minut chodu lub jazdy na rowerze. Czas na orbitreku zmniejsz na początek do 20 minut. Jeżeli po kilku takich treningach czujesz się na siłach możesz zwiększać tempo chodu i jazdy, a ostatecznie zamiast chodzić, biegać.

Od jakich ćwiczeń zacząć?

Zacznij od ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących. Świetnym ćwiczeniem jest plank czyli tzw. deska. Przy wykonywaniu go nie tylko wzmacniasz brzuch, ale również uda i pośladki. Zacznij od 20 sekund, a następnie wraz z twoimi możliwościami zwiększaj czas ćwiczenia. Inne ćwiczenia, które świetnie się sprawdzą na pierwszym treningu po ciąży to: przysiady, przysiady z wspięciem na palce czy w podporze przyciąganie kolana do łokcia. 

Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest codzienny trening nawet ten 15 minutowy. On z pewnością będzie najbardziej efektywny, ale jeżeli nie możesz sobie pozwolić na codzienny trening ćwicz trzy razy w tygodniu. 

Czy ćwiczyć z obciążeniem?

Na samym początku lepiej jest ćwiczyć z ciężarem własnego ciała. Takie treningi pozwolą ci przyzwyczaić mięśnie i organizm do wysiłku fizycznego, od którego się odzwyczaiły. Po kilku treningach warto jest wprowadzać nowe ćwiczenia, także te z hantlami czy sztangami. 

Czy być na diecie?

Zdrowe odżywianie powinno być nieodłącznym elementem życia każdej mamy. To co jemy ma ogromny wpływ na to jaki pokarm dajemy naszemu dziecku. Jeżeli chcesz być mamą karmiącą pod żadnym pozorem nie powinnaś stosować diety redukcyjnej, która może spowodować zanikanie pokarmu. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie pięciu posiłków dziennie bogatych w białko, węglowodany i tłuszcze. Nie zapominaj też o tym żeby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. 

Z czego zrezygnować na diecie?

Wyeliminuj ze swojej diety produkty bogate w cukry, a także fast foody, słone przekąski i alkohol. One nie są sprzymierzeńcem pięknej i zdrowej sylwetki. Jeżeli nie możesz się powstrzymać, wybierz jeden dzień kiedy możesz zjeść sobie oszukany posiłek czyli tzw. cheat meal. 

Zobacz także: Gluten. Wyeliminować go z diety, czy nie? [MAURICZTIP]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.