Trening EMS spala ponad 500 kcal w 30 minut. Sprawdź, na czym polega elektrostymulacja mięśni [TEST MYFITNESS]

EMS to najbardziej efektywna metoda treningowa od lat uwielbiana jest przez profesjonalnych sportowców na całym świecie. Do Polski trening przybył stosunkowo niedawno i nie jest jeszcze tak popularny jak w Niemczech czy USA, ale dzięki swojej skuteczności zdobywa serca coraz większej liczby osób. Jako zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz fitnessu, nie mogłam przejść obojętnie obok tej nowinki treningowej i specjalnie dla myfitness.pl przetestowałam ją na sobie.

Czym jest elektrostymulacja mięśniowa?

Elektrostymulacja mięśniowa (EMS), polega na tworzeniu bodźców nerwowych, które oddziałują na mięśnie. Impuls elektryczny wysyłany przez urządzenie powoduje spięcie mięśnia, wymuszając jego pracę. Pobudzany mięsień nie jest w stanie rozróżnić, czy impuls do skurczu wyszedł z mózgu, czy z urządzenia. Regularna elektrostymulacja zdrowego mięśnia, prowadzi do wzrostu jego masy oraz zmniejsza otaczającą go tkankę tłuszczową. Pamiętajmy jednak, że sama elektrostymulacja nie sprawi, że magicznie schudniemy. Podczas treningu EMS wykonujemy zaplanowany przez trenera zestaw ćwiczeń, który wraz z elektrostymulacją pozwoli nam uzyskać wymarzone efekty. 

Jak wygląda trening EMS?

Trening EMS odbywa się w specjalnie zaprojektowanym i przeznaczonym do tego kombinezonie. Zawiera on 8 par elektrod, które pobudzają poszczególne partie mięśniowe do pracy podczas treningu. Oprócz tego są jeszcze 4 osobne opaski, które podłączyć możemy na ramiona oraz łydki. Każda z partii mięśniowych może być pobudzana na różnym poziomie intensywności, co sprawia, że trening jest znacznie bardziej efektywny i dopasowany do potrzeb poszczególnej osoby, oraz nie wymaga używania dużego obciążenia jak na klasycznej siłowni.

EMS
EMS Judyta Witkiewicz
EMS
EMS Judyta Witkiewicz

Trening składa się z trzech etapów, któremu towarzyszą trzy, różnego rodzaju impulsy. Impuls treningu siłowego, który podczas pojedynczego skurczu aktywuje aż 90% włókien mięśniowych, a tym samym pomaga skuteczniej zwiększać naszą masę mięśniową, siłę oraz wydolność. Impuls cardio przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zwalcza uporczywy cellulit, a trzeci impuls, kończący trening odpowiada za relaks i rozluźnienie mięśni po intensywnych ćwiczeniach.

Jakie ćwiczenia można wykonywać podczas treningu EMS?

Każde! Trenując przy użyciu elektrostymulacji, jedynym ograniczeniem jest dla nas kombinezon, który może utrudniać wykonywanie niektórych ćwiczeń. Zazwyczaj jednak kombinezon nie jest przeszkodą. Z powodzeniem możemy ćwiczyć używając taśm TRX, piłki Bosu, lekkich hantli, czy gum oporowych.

EMS
EMS Judyta Witkiewicz
EMS
EMS Judyta Witkiewicz

Zalety treningu EMS

Największą zaletą treningów przy użyciu elektrostymulacji są błyskawicznie widoczne efekty. Już po 4 treningach zauważamy poprawę jędrności skóry, zwiększa nam się wydolność oraz znika cellulit, a mięśnie stają się bardziej widoczne. Cały trening trwa zaledwie 30 minut, a optymalna liczba sesji treningowych, to dwa - trzy tygodniowo. Dla porównania, aby osiągnąć podobne rezultaty na siłowni tradycyjnej, musisz ćwiczyć tam 4-6 razy w tygodniu po 60-90 minut. Trening EMS przyspiesza metabolizm, znacząco redukuje tkankę tłuszczową i cellulit oraz znacząco poprawia kondycję fizyczną. Pozwala także na efektywne budowanie masy mięśniowej. Podczas treningów EMS stymulowane są mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Mięśnie tułowia oraz mięśnie przykręgosłupowe wzmacniają się, a sylwetka staje się bardziej wyprostowana. Dzięki regularnym treningom EMS zwiększa się świadomość własnego ciała oraz koordynacja ruchowa.

Przeciwwskazania do treningów przy użyciu elektrostymulacji 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania treningów EMS jest ciąża, rozrusznik serca, zapalenie żył, epilepsja, ostre zapalenia skóry oraz miażdżyca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.