HIIT. Trening, który skutecznie spala tkankę tłuszczową

Trening HIIT nie tylko poprawia nastrój i zwiększa naszą motywację do pracy nad własnym ciałem, ale jest także pogromcą tkanki tłuszczowej! HIIT (High Intensity Interval Training) to trening przedziałowy, który charakteryzuje się wysoką intensywnością. Polega on na wykonywaniu na zmianę ćwiczeń o maksymalnej i umiarkowanej intensywności. Zobacz, jakie jeszcze korzyści przynosi dla naszego ciała!

Organizm kontra tkanka tłuszczowa

Nie jest tajemnicą, że nasz organizm w bardzo szybkim tempie przyswaja tłuszcz, a gromadzi go głównie w okolicach ud oraz brzucha. W tych miejscach skóra jest rozciągliwa, dlatego warto pamiętać, że jeżeli do redukcji tkanki tłuszczowej przystąpisz w odpowiedni sposób, unikniesz powstania rozstępów.

Warto też mieć na uwadze, że nie można całkowicie pozbyć się tłuszczu ze swojego organizmu – jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od różnych czynników, takich jak: wiek, płeć oraz budowa ciała - norma poziomu tkanki tłuszczowej wynosi od kilku do kilkunastu procent.

 

HIIT – ćwiczenia o wysokiej intensywności

Trening HIIT polega na przeplataniu krótkich serii bardzo intensywnego wysiłku z krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku. Trening trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Co ciekawe, może opierać się na dowolnym rodzaju ćwiczeń - cardio lub siłowych: bieganiu, jeździe na rowerze, ćwiczeniu na orbitreku, wykonywaniu martwego ciągu, skakaniu na skakance, przysiadach, itd. Czas trwania okresów intensywnego i umiarkowanego wysiłku należy dostosować do swojej kondycji fizycznej, jednak cały trening nie powinien trwać dłużej niż pół godziny.

Jatomi FitnessJatomi Fitness www.jatomifitness.pl/pl/blog

HIIT – możesz wybrać bieganie

W przypadku każdego treningu nie wolno zapominać o rozgrzewce. Nasze mięśnie muszą być odpowiednio przygotowane do maksymalnego wysiłku. Pominięcie jej i natychmiastowe rozpoczęcie ćwiczeń może doprowadzić do poważnej kontuzji. Po rozgrzewce warto wykonać na przykład 30 sekundowy sprint, a następnie 15 sekundowy trucht, a cały proces powtórzyć pięciokrotnie. Jedno powtórzenie stanowi jeden interwał. Po zakończonym treningu, koniecznie rozciągnijmy nasze mięśnie i pozwólmy im się zrelaksować. Trenujmy na miarę naszych możliwości – co kilka dni można dodawać jeden interwał i stopniowo wydłużać czas trwania treningu.

Trening HIIT – dlaczego warto

Trening interwałowy to przede wszystkim doskonały sposób na pobudzenie metabolizmu. Podkręcamy go do tego stopnia, że proces redukcji tkanki tłuszczowej zachodzi nawet wtedy, kiedy śpimy. Co ważne, trening HIIT nie powoduje redukcji masy mięśniowej.

Ponadto świetnie wpływa na ogólną kondycję - czujemy się sprawnie, szybko i zwinnie. Taki rodzaj treningu wzmacnia serce i pomaga obniżyć tętno spoczynkowe, tym samym pozytywnie wpływa na układ krążenia. Już 3 kilkunastominutowe treningi w tygodniu wystarczą, aby zobaczyć spektakularne efekty.

Jatomi FitnessJatomi Fitness www.jatomifitness.pl/pl/blog

HIIT – efekty

Po intensywnym treningu HIIT nasz metabolizm może pracować na podwyższonych obrotach aż do 24 godzin. W odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń aerobowych i cardio, tkanka tłuszczowa jest spalana w trakcie treningu oraz jeszcze przez wiele godzin od momentu jego zakończenia. Pamiętajmy, że ćwiczenia interwałowe prowadzą do szybkiego zredukowania tłuszczu, poprawy nastroju oraz zwiększenia motywacji. Możemy modyfikować ćwiczenia na wiele sposobów, dzięki czemu unikniemy rutyny.

Warto spróbować zajęć HIIT Session oraz Les Mills GRIT® CARDIO w klubach Jatomi Fitness. To niezwykle intensywne i pobudzające treningi, które pozwolą na maksymalne rozkręcenie naszej przemiany materii. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom o różnej intensywności, znacznie poprawimy wytrzymałość, siłę i szybkość.

Doświadczeni i certyfikowani instruktorzy Jatomi Fitness zadbają o poprawne wykonanie każdego ćwiczenia oraz odpowiednią motywację w trakcie zajęć!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.