Trening kardio na czczo czy po śniadaniu? Sprawdź, kiedy szybciej spalisz tkankę tłuszczową

Poranny trening kardio na czczo to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie fitness. Jedni twierdzą, że wykonywanie kardio jeszcze przed śniadaniem to najlepszy sposób na spalanie tłuszczu, drudzy utrzymują, że wady takiego treningu przeważają nad jego zaletami. Jak to jest naprawdę? Mamy dla Was odpowiedź.

Podczas standardowego treningu kardio, większość wykorzystywanej energii pochodzi z węglowodanów. Zwolennicy robienia kardio na czczo są zdania, że prowadzi ono do bezpośredniego spalania wolnych kwasów tłuszczowych. W praktyce oznacza to, że wykonywanie takiego treningu o pustym żołądku, zaraz po obudzeniu, zapewnia spalanie większej ilości tłuszczu niż wykonywanie kardio po spożyciu posiłku.

Beautiful women in gymBeautiful women in gym Jatomi Fitness

Przeciwnicy porannych treningów, wykonywanych przed zjedzeniem śniadania, uważają, że nie spalamy w ich czasie więcej kalorii niż np. w czasie treningu siłowego. Organizm po przebudzeniu nie ma wystarczającej energii do wykonywania wysiłku na odpowiednim poziomie. Jeśli zapasy glikogenu w naszym organizmie zostały w pełni wyczerpane, to możemy w ogóle nie spalać tłuszczu. Wykonywanie treningu kardio przy zerowym poziomie glikogenu może prowadzić do utraty mięśni.

Wykonywanie treningu kardio na czczo oznacza, że nie wykorzystamy w pełni swojego potencjału. Nie będziemy mieli wystarczającej energii, aby ćwiczyć pełną parą. Nasz trening będzie mniej intensywny i produktywny.

Jatomi FitnessJatomi Fitness Jatomi Fitness

Taki rodzaj treningów ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku osób zmagających się z dużą nadwagą, ponieważ ich głównym celem jest zrzucenie kilogramów. Powinien być jednak wykonywany pod nadzorem wykwalifikowanych trenerów, których znajdziemy w prestiżowych klubach fitness, takich jak np. Jatomi Fitness. Podpowiedzą jak wykonywać go prawidłowo i będą czuwać nad Twoim bezpieczeństwem. To ważne, aby zdobyć profesjonalną poradę, która zapewni szybki wzrost formy oraz wysoką efektywność treningu. Przy wyborze klubu fitness warto więc zwrócić uwagę, czy wybrana placówka posiada odpowiednią kadrę trenerską, która będzie służyć nam poradami. Często, w dobrych klubach istnieje możliwość bezpłatnego pierwszego treningu z trenerem personalnym - warto skorzystać z tej opcji. Dodatkowo musi być zachowana odpowiednia dieta oraz suplementacja.
Jeśli nie walczysz z otyłością, a Twoim celem jest wysmuklenie sylwetki oraz rozbudowa i zarysowanie mięśni – zrezygnuj z takiego treningu. Postaw na ćwiczenia aerobowe wykonywane po ćwiczeniach siłowych i/lub bardziej wymagające treningi o wysokiej intensywności wykonywane w samodzielnych sesjach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.