Joga - ćwiczenia, które są zbawieniem dla ciała i ducha

Joga - ćwiczenia które powinnaś koniecznie praktykować, jeżeli czujesz się już zmęczona codziennym stresem i nieustanną bieganiną. Nie musisz być osobą o dużej sprawności fizycznej. Podstawowe pozycje jogi może wykonywać praktycznie każdy! Na samym początku nie jest też konieczne zapisywanie się na profesjonalne zajęcia pod okiem instruktora.

Joga – jak rozpocząć?

Zanim zaczniesz ćwiczyć, powinnaś najpierw zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do wykonywania asan – określonych pozycji jogi. Jego zakup nie narazi Cię na ponoszenie zbyt wysokich kosztów – mata do ćwiczeń oraz wygodny strój to wydatek co najwyżej kilkuset złotych.

Jeżeli do tej pory nie miałaś jeszcze do czynienia z jogą, a Twoje ciało nie jest obecnie zbyt dobrze rozciągnięte, absolutnie nie rozpoczynaj od przyjmowania trudnych pozycji. Szybko się wówczas zniechęcisz, a co gorsza narazisz na bolesne i niebezpieczne urazy. Pomocne mogą okazać się filmy instruktażowe, prezentujące jogę dla początkujących – znajdziesz je chociażby na portalu Youtube. W dobrych księgarniach otrzymasz także książki prezentujące poszczególne asany oraz wyjaśniające krok po kroku zasady ich przyjmowania.

Joga – ćwiczenia bez pośpiechu

Podczas wykonywania ćwiczeń musisz koniecznie pamiętać o tym, aby unikać zbędnego pośpiechu. Nie licz na szybkie efekty – powinnaś raczej stopniowo wsłuchiwać się w swoje ciało i wychodzić z przyjmowanych pozycji od razu wówczas, jeżeli poczujesz ból lub skurcze mięśniowe.

Pamiętaj o oddechu

Kluczowym elementem jogi jest właściwe zsynchronizowanie ciała z oddechem. W trakcie wykonywanych ćwiczeń powinnaś oddychać powoli i głęboko za pomocą przepony. Doświadczaj przepływającego przez każdą komórkę ciała powietrza i bądź świadoma napięcia obecnego w poszczególnych jego częściach. Na początkowym etapie ćwiczeń postaraj się wytrwać w każdej pozycji około 15 sekund.

Przywitanie słońca

Każdą sesję jogi warto rozpocząć od przyjęcia pozycji nazywanej powitaniem słońca. Polega ona na stanięciu w lekkim rozkroku przy wyprostowanej postawie i uniesieniu obu rąk równolegle w stronę nieba. Dłonie powinny być w trakcie wykonywania ćwiczenia skierowane do siebie wewnętrzną częścią. Po kilkunastu sekundach wytrwania w pozycji swobodnie upuść ręce, cały czas pamiętając o spokojnym i głębokim oddechu.

Pozycja psa

Bardzo prostą do wykonania asaną jest również tak zwana pozycja psa z głową w dół. Aby ją właściwie przyjąć należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Połóż dłonie na podłożu, a następnie wykonaj mały krok w tył. Stopy powinny na całej powierzchni stykać się z podłogą, a biodra zostać uniesione możliwie jak najwyżej ku górze.
2. Pamiętaj o tym, aby w trakcie przyjmowania pozycji utrzymywać proste plecy – unikaj garbienia się.
3. Jeżeli nie będzie się to wiązało z odczuwaniem silnego bólu, staraj się również zachować proste kolana.
4. Podczas pozostawania w pozycji rozluźnij szyję i nie zapominaj o spokojnym oddechu przez nos.

Joga – ćwiczenia ust

Joga to jednak nie tylko gimnastyka ciała, lecz także ust, które dzięki ćwiczeniom wreszcie stają się pełne i wyraziste! Rolą systematycznego treningu jest rozciągnięcie okolicznych mięśni, dzięki czemu usta zwiększają swoją objętość. Ćwiczenia te są bardzo proste i przyjemne, a każde z nich należy dwukrotnie powtórzyć. Stań przed lustrem i rozpocznij od delikatnego rozciągania dolnej wargi na boki. Następnie wykonuj ruchy okrężne wokół obu warg za pomocą języka. Kolejno ułóż język w rulonik i naprzemiennie wyciągaj go i z powrotem ukrywaj. Sesję jogi dopełnij otwieraniem ust tak szeroko, jak tylko jesteś w stanie bez odczuwania bólu.

Joga twarzy

Podobnie jak usta możesz także ćwiczyć mięśnie twarzy. Jest to zalecane zwłaszcza tym kobietom, które uskarżają się na zapadające się policzki czy cofnięty podbródek. Ćwiczenia rozpoczynamy delikatnym masażem twarzy. W tym celu połóż obie dłonie na całej jej powierzchni, po czym wygładzaj delikatnie skórę od środka na zewnątrz, a następnie delikatnie uderzaj o nią opuszkami palców.

Kolejny etap sesji jogi polega na uniesieniu dłońmi policzków lekko ku górze i (cały czas przytrzymując) pozostawaniu w tej pozycji przez kilkanaście sekund. Na zakończenie treningu napełnij oba policzki powietrzem, wytrzymaj parę chwil i powtórz to ćwiczenie kilkunastokrotnie. Możesz także przemieszczać powietrze z jednego policzka do drugiego. Bardzo ważne podczas praktykowania jogi twarzy jest to, aby cały czas pamiętać o głębokim oddychaniu oraz unikaniu rozproszeń.

Efekty ćwiczeń jogi

Regularnie praktykowana joga przynosi niezwykle pozytywne skutki dla zdrowia i urody. Przede wszystkim pozwala skutecznie zapanować nad stresem oraz podnieść odporność organizmu, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko wielu chorób. Prawidłowe przyjmowanie asan rewelacyjnie rozciąga mięśnie i sprawia, że ciało staje się elastyczne oraz uwolnione od wszelkiego napięcia. Dzięki jodzie zdołasz także usprawnić procesy trawienne, zapobiegniesz osteoporozie, a także uchronisz się przed wadami postawy. Rozpocznij więc ćwiczenia jogi już dzisiaj i ciesz się zdrowiem i ponadprzeciętną urodą!

Zobacz: Bikram joga leczy i odchudza

Więcej o:
Copyright © Agora SA