Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki - czyli jak pozbyć się nieładnej oponki?

Płaski brzuch jest marzeniem wielu kobiet - przede wszystkim w sezonie letnim, gdy nosimy dopasowane bluzki, albo pokazujemy ciało w bikini na plaży, lecz nie tylko. Aby w lecie móc cieszyć się wspaniałą figurą i ją przez długi czas utrzymać, trzeba bowiem pracować nie tylko wiosną, lecz przez cały rok. U kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na udach, brzuchu i biodrach, prowadząc do powstania nieładnej oponki - ciało wylewa się ze spodni, odznacza wyraźnie pod bardziej obcisłymi rzeczami, przez co wyglądamy bardziej masywnie, niż w rzeczywistości. Jest jednak na to rada - wystarczy wykonywać odpowiednie ćwiczenia, by brzuch był płaski, a boczki zniknęły. Jakie to ćwiczenia?

Ćwiczenia na boczki i brzuch – podstawowe zasady

Warto zacząć od informacji, że ćwiczenia należy wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu, by zauważyć wymierne efekty. Oczywiście, najlepiej codziennie, jednak nie jest to konieczne. Po drugie, osiągnięty efekt zależy nie tylko od intensywności ćwiczeń, lecz również od odpowiedniej diety. Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że zajadanie się słodyczami i tłustymi potrawami nie sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej – a zatem w czasie trenowania lepiej odżywiać się zdrowo, jeść trochę mniej, a przede wszystkim spożywać pokarmy bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości i usprawnia prawidłowe trawienie. Dzięki temu jemy mniej i rzadziej.

O czym jeszcze warto pamiętać? O spożywaniu pokarmów zwanych spalaczami tłuszczu, które przyspieszają metabolizm. To termogeniki, czyli pokarmy, które potrafią podnosić temperaturę ciała, a energia wykorzystana do tego pochodzi właśnie z zapasów tkanki tłuszczowej. Jeśli dodatkowo ćwiczymy i mniej jemy, termogeniki muszą pobierać energię ze zmagazynowanego tłuszczu, gdyż w czasie treningu spalamy to, co jemy. Jakie pokarmy są uważane za termogeniki? To na przykład czerwona papryka, zielona herbata i kawa, guarana, ale także liczne przyprawy, między innymi kurkuma, pieprz oraz imbir.

Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki – lista

Boczki i fałdki na brzuchu skutecznie uniemożliwiają kobietom uzyskanie talii osy – a większość właśnie o takiej marzy! Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie możemy ćwiczyć jedynie jednej partii mięśni – aby zachować zdrowie, polepszyć kondycję i schudnąć musimy opracować kompleksowy plan ćwiczeń, angażujących wiele partii mięśniowych. Przed każdym treningiem powinniśmy nieco się rozciągnąć, żeby nie doszło do kontuzji – rozciąganie powinno też zresztą zakończyć trening, żeby ciało mogło powoli wrócić do normy, a ścięgna i mięśnie miały okazję rozpocząć regenerację.

Warto wykonywać całą serię ćwiczeń, lecz ćwicząc nie więcej jak 40 minut. Im intensywniejszy trening, tym krócej powinien trwać – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami. Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

1. Kolano – łokieć: By wykonać to ćwiczenie, należy stanąć prosto w lekkim rozkroku i na przemian podnosić zgiętą w kolanie nogę do zgiętej w łokciu ręki, zbliżając nogę prawą do ręki lewej i lewą do prawej.

2. Kolana do góry: Ćwiczenie polega na biegu w miejscu, przy czym kolana należy podnosić najwyżej jak tylko się da. Ręce powinny być luźno ugięte w łokciach. Wykonujmy ćwiczenie seriami, po 30 sekund, z przerwą między nimi.

3. Brzuszki: Rzecz jasna, ładnie wymodelować brzuch i zlikwidować boczki pozwalają znane wszystkim brzuszki. Możemy wykonywać te tradycyjne, bądź też wykorzystywać ciężarki. W tej drugiej wersji nogi należy ugiąć w kolanach i podawać sobie ciężarek z ręki do ręki, najpierw pod jednym, a potem pod drugim kolanem. Mięśnie brzucha cały czas powinny być napięte, a ćwiczenie wykonywane seriami, po 30 sekund każde.

4. Nożyce: To popularne ćwiczenie modelujące sylwetkę, choć jest bardzo nielubiane. Kładziemy się na plecach, z rękami i nogami ułożonymi wzdłuż ciała. Następnie unosimy nogi 10-20 centymetrów nad ziemię i wymachujemy nimi na boki, wzajemnie je przeplatając (raz prawa na górę w lewo, raz lewa na górę w prawo).

5. Hula-hop: A to najprzyjemniejsze ćwiczenie, które można wykonywać nawet przed telewizorem, w trakcie oglądania swojego ulubionego serialu. Hula-hop jest znany od dawna i często wykorzystywany do ładnego rzeźbienia talii. Najlepiej wybierać wersje z wypustkami, które dodatkowo oddziałują na skórę w trakcie kręcenia, jednak popularne są również przyrządy gładkie. Już kilka minut kręcenia hula-hopem dziennie może znacząco poprawić wygląd naszej talii.

Zobacz: Jak zrobić brzuch? 5 ruchów, które spalą tłuszcz i wyrzeźbią mięśnie

Jak zrobić brzuch? 5 nietypowych pozycji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.